Trematoda

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Svet ribljih parazita je izuzetno veliki i ponekada mi i u nasem akvarijumu mozemo da zapazimo pojedine parazite. Jedna posebna grupa parazita je i Trematoda. Ova grupa se deli na dve grupe od kojih je jedna digenea. Karakteristika grupe digenia je ta da je za razvoj parazita ove grupe potrebno dva domacina koje parazit koristi u nekom svom dobu razvoja.

Identifikacija samog parazita je izuzetno teska i za to je potrebno dobro poznavanje ove tematike pa sve to mozemo da ostavimo po strani. Uostalom za nas bas i nije toliko vazno o kom se parazitu radi i sasvim je dovoljno da se samo povrsno upoznamo sa ovim problemom.

Jedna od glavnih karakteristika sa naseg aspekta je ta da ovi paraziti ulaze u samo tkivo ribe gde mogu da se nastane na raznim organima a ugrozenost ribe je direktno vezana sa prisutnim brojem ovih parazita koje nosi. U osnovi mi mozemo da imamo neku ribu i da nismo ni svesni da je ona zarazena nekim od ovih parazita osim ako polozaj nije takav da se to direktno vidi ako se malo bolje osmotri.

Kao sto sam vec pomenuo, za Trematoda iz grupe digenea je potrebno dva domacina gde riba moze da bude primarni ili sekundarni domacin. Bez obzira na to za dalje razmnozavanje parazita potreban je i drugi domacin koji je uglavnom neka ptica ili puz. U slucaju da je puz potreban za zaokruzivanje razvoja parazita onda su nam sanse da u nasem akvarijumu zatvorimo razvojni krug znatno vece pogotovo ako imamo puzeve u akvarijumu. Iz tog razloga mi uvek treba da dobro promislimo pre nego sto unosimo puzeve u akvarijum. Mozda je ovo i prilika da kazem da ako zelimo da unesemo puzeve u akvarijum mnogo bolje da ih prvo smestimo u neku posudu gde ce oni da stoje neko vreme i da poloze jaja. Ta jaja su bez parazita i mi njih mozemo da unesemo u akvarijum bez bojazni od unosa Trematoda.
Tu jos treba reci da nije svaki puz pogodan za svaku Trematoda sto je samo povoljnija okolonost za nas akvariste.

Ako sve ovo sumiramo onda mi bas i ne treba da se puno brinemo oko ovih parazita. Ipak kada kupimo neku novu ribu onda treba da je dobro pogledamo pogotovo ako su te ribe mrescene unekom velikom mrestilistu ili su uhvacene u prirodi. Velika mrestilista su uglavnom otvorena sa svim pogodnostima razvoja ovakvih parazita.

Lecenje i kontrola su najtezi deo kada su u pitanju ovi paraziti. U osnovi i nema neka metoda kojom bi se ribe lecile a akcenat treba da se stavi na sam krug razvoja ovog parazita. To nam govori da ako drzimo broj puzeva pod kontrolom onda smo uglavnom bezbedni. O pticama kao drugom domacinu je nepotrebno govoriti sa nase akvaristice strane.
Jedan od nacina lecenja kada moze da se odstrani odrasli parazit trematoda je stavljanje leka Parricide (Di-N-Butyl Tin Oxide) (Kalaj di-n-butil oksid) u hranu. Stavlja se 250 mg ovog preparata na 1 kg hrane a riba se hrani tom hranom u trajanju od tri dana. Sve ovo vazi ako je u pitanju odrasli parazit dok ako je metacercaria stanje (stanje rastuceg parazita koji je u cisti i spreman je da se preseli kod drugog domacina) onda je sve ovo dosta klimavo i opet nas vraca na kontrolu razvojnog kruga parazita.


Na prvoj slici se jasno vidi kako to sve izgleda na samoj ribi. Na ovo bi uvek trebali da se setimo kao mogucnost ako primetimo na ribi neki otok. U gornjem delu slike se vidi mali parazit koji je izvadjen kod same osnove repnog peraja.

ac41ce85dee22e76d811335d6984e47a.jpg



Pogled na otok gde se vidi da se parazit nalazi odmah ispod koze ribe.

cb9dc507424ff8030f755a42b549228d.jpg


Velicina parazita. Tu se vidi mesto kod repnog peraja gde je rasecena koza ribe i izvadjen parazit.

5f3c51f6e69e402b0f414f2360b96eb7.jpg



Parazit pod malim povecanjem. Za detaljnije prikazivanje je potrebno bojenje i stavljanje parazita izmedju blago stisnutih slajdova. U ovom slucaju parazit je bio samo na jednom slajdu i brzo je doslo do susenja sto bas i nije neka steta :)

3e928a957cd130db737b16b258796e83.jpg