Uginuo Ancistrus

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Jutros pronadjen mrtav odrasli muzjak Ancistrusa. Siroma ukocio se i ispruzio u svoj svojoj zavidnoj velicini. Merenjem sam ustanovio 17 cm. Izvrsena "autopsija" i nisam nasao parazite u digestivnom traktu niti neke promene koje bih ja uspeo da prepoznam. To je bio gazda u akvarijumu, dominantan muzjak koji je izveo nebrojene generacije mladji. Racunam da je bio star oko 5 godina. Primetio sam da je poslednjih dana bio nezainteresovan da brani svoju teritoriju mada ga je drugi muzjak zaobilazio u sirokom luku. Sad neznam koliki mu je vek ali imao je solidan zivot.
 
Kad pogledam ovih dvestotinak malih ancistrusa i one stotine koje su zavrsile u pet sopovima "imao je rasta i ziveti".
Nego drugo pitanje, ocekujem da mi stigne nesto Hypancistrusa zebra (neznam da li sam tacno napisao latinski naziv, ali me mrzi da se vracam da proveravam) i nemam pojma da li su divlje ribe ili iz odgajivacnica, da li ima smisla sem karantina primeniti neku medikamentoznu terapiju sto se tice parazita? Dosta sam citao o divljim ribama da su cesto zarazene raznim parazitima pa razmisljam o ovome, jer ovde je veliki problem nabaviti ove ribe, a i cena im verovatno nece biti popularna.