uređaj za otklanjanje algi

KBDNK

New Member
20 Februar 2009
17
0
1
zajecar
Da li neko ima iskustva sa ovim čudom?
Ako ovo zaista uklanja alge ovo je za Nobelovu akvarističku nagradu.
 
Voleo bih da je tako ali akvaristicka Nobelova nagrada ima jos da se krcka za neko drugo vreme.

Gledam sve to i pokusavam da povezem neku logiku. To je aparat za elektrolizu vode a zna se sta je proizvod toga, H2 i O2 E taj kiseonik je i glavni dasa u celoj prici. U sustini svi koji gaje biljke i ratuju sa algama znaju za peroksid itd u stvari kiseonik, oksidacija.

Los momak u celoj ovoj prici je so. Sto vise soli to je stvar sve gora a zna se i zasto. Struja i so vrlo lepo saradjuju.

Na duze staze sve to moze da bude mucno jer se stvara kamenac pa je neko hemijsko pranje reaktora, citaj rastvaranje kamenca, operacija koja treba sa se stalno radi a to bas nije tako interesantno, doduse stvar ukusa.
 
Mislim da je ova mrežica zamenska i da traje oko 6 meseci. Košta 20-25 e. U komentarima kupaca na ali expresu isti navode da su dobili kristalno bistru vodu bez algi nakon upotrebe ovog uređaja. Više sam hteo da čujem mišljenje pametnijih i upućenijih na ovom forumu ili eventualno iskustvo nekog ko možda ovo koristi. Ja nisam za ovo čuo do pre nekoliko dana ali vidim da je uređaj prisutan na tržištu 4-5 godina unazad ako ne i više.
 
Kako sam ti i rekao to je izvor jakog oksidacionog sredstva i naravno da ce to da dotuce alge ali i sve ostalo sto mu stane na put. Nemoj da mislis da su ribe postedjene. Naravno da nece da budu ostecene kao alge ali bice.
Komentari ko komentari, da se proda pa kako bude.

Katoda (redukcija): 2 H2O(l) + 2e → H2(g) + 2 OH(aq)
Anoda (oksidacija): 2 OH(aq) → 1/2 O2(g) + H2O(l) + 2 e

Ovde da dodam, doduse ovo je dopuna originalnog odgovora. Ovde vidis sta se desava na anodi, oksidacija, i tu je kljuc cele ove price. Oksidaciono sredstvo ce da "ugrabi" bilo sta da bi se oslobodilo elektrona a alge su bas tu na izvolte :) To je onako uprosceno i mehanizam cele ove price.
 
Last edited:
Po meni skupa igracka za zaludjivanje. Video sam mnogo savrsenih akvarijuma bez algi i bez te igracke, a video sam i sa time isto savrsenih.

Tajna dobroh akvarijuma je u balansu, svetla, vode, podloge, hranljivih materija, riba, CO2 i jos mnogo toga. To mozes da posmatras kao jedan veliki orkestar gde si ti dirigent i ne dozvoljavas sa neko iskace iz melodije.
Ako se akvarijum gusi u algama nece ti resiti problem nikakva magicna spravica.
Lek je redovno odrzavanje i dobar balans.
 
  • Like
Reactions: boban
Bas tako i uglavnom je problem sto mi sami pravimo probleme koje onda pokusavamo da resimo na ko zna koji nacin. Najbolje bi bilo da se pogledaju stare knjige, casopisi itd sve iz vremena kada ova sadasnja tehnika nije postojala. I tada su ljudi gajili i biljke i ribe ali su imali neki drugi pristup akvaristici.
 
E lepa su to bila vremena kad smo znanje sticali iz retkih knjiga na nasem jeziku i kad smo se edukovali kod iskusnih majstora akvaristike.
Ja sam imao srecu da sam imao rodbinu u Rusiji, preciznije u to vreme SSSR-u i odatle sam dobio dosta knjiga koje i dan danas volim da prelistam.
U to vreme sam se zanosio idejom da prevedem neku od tih knjiga i cak sam to i uradio. Pisao sam u SSSR autoru i dobio dozvolu da prevedem knjigu i nije trazio nista za uzvrat, bilo mu je drago da neko u tadasnjoj Jugoslaviji, cita njegove knjige i zeli da to objavi.
Muka je to bila ispisati rucno stotine stranica, KOMPJUTERA NIJE BILO, a shvatio sam da je sve uzaludno kad niko nije hteo da je objavi. Nije bilo privatnih izdavaca, a drzavni su imali stalno neke savete i komisije i nikad nije doslo na red.
Danas je sve to drugacije i pregrst informacija imamo dostupnih na par klikova i dobro je da je tako.

Izvini na off topic ali izazvao si me sa onim RIHARD JERIC :)
 
  • Like
Reactions: Fauna