Uslovi za dve crvenouhe kornjače

Milos_no

New Member
31 Juli 2017
6
0
1
39
Pozdrav svima,
Moje ime je Milos i od juce sam suvlasnik 2 crvenouhe kornjacice, "vlasnik" je cerkica,sad je u peruodu Teenage mutant ninja turtles-a :). Tako da ce to sve pasti na mene. Treba mi pomoc oko akvarijuma-terarijuma, koja velicina mi je potrebana za pocetak,koja oprema. Malo sam googlao ali svi imaju na razlicita misljenja,pocev od devojke iz zoo radnje da je dovoljno da budu u onoj plasticno posudi-bazenu, da menjam vodu svaki dan i da ih hranim jednom dnevno,... Ja sam ipak za varijantu ili drzi kako treba ili ne pocinji. Zbog toga sam ovde :) hvala unapred
 
Pozdrav Milose i dobro nam dosao!

Otvorio sam ti novu temu za tvoje crvenouhe kornjace bas iz razloga sto je prethodna toliko prenatrpana pitanjima i odgovrima da tu neko koje vec duze vreme prisutan na forumu, ne moze se lako snaci a kamoli neko ko je tek dosao. Ovako je najbolje, pa cemo na tvoja konkretna pitanja pisati odgovre onoliko koliko ko zna i ima iskustva sa tim reptilima.

Za pocetak, posalji nam ako mozes fotke tih kornjacica i malo nam opisi kako ih trenutno drzis i u kakvim su uslovima kod tebe, pa ce se svakako jos neko prikljuciti u diskusiju.
 
Hvala Fauna, bolje vas nasao.

Sto se tice kornjacica, saljem vam slike u postu.
Mi inace zivimo u Norveskoj u kojoj su kornjace zabranjene u zadnjih 15ak godina i tek ce ih odobriti od sredine avgusta. Mi smo ih kupili u Srbiji i poneli sa nama kad smo se vratili sa odmora. Kupili smo ih u pet shopu i transportovali u obicnom malom transportnom kofercetu sa vodom. Kupili hranu-granulice,vitamine,kapi za vodu,... Nisam hteo da uzimam plasticno korito jer mi se nije svidelo,bilo mi je premalo. Plan mi je da napravim akvarijum-terarijum.
Posto smo juce stigli, bilio mi je zao da ih drzim u tako malom prostoru pa sam uzeo najvecu ciniju za salatu :) i pokusao da im napravim kakvo takvo bolje okruzenje.
Kornajce su tu 1 dan. Hteo bih sto pre da im obezbedim bolji i lepsi zivotni prostor.
Inace lepo jedu, danas sam im dao i svezu ribu umesto granula. Vrlo su zivahne. Drzimo ih na pomocnom stocicu, stavio sam i lampu da im bude toplije i prirodije dok ne nabavim. Od kamenja sam napravio ostrvce gde su danas kornjacice provele neko odredjeno vreme, suncale se :)

Eto toliko, ako sam nesto izostavio pitajte :)
Pozdrav
 

Attachments

  • IMG_20170731_235537.jpg
    IMG_20170731_235537.jpg
    263.4 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20170731_235549.jpg
    IMG_20170731_235549.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20170731_235559.jpg
    IMG_20170731_235559.jpg
    110.2 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20170731_235611.jpg
    IMG_20170731_235611.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20170731_235618.jpg
    IMG_20170731_235618.jpg
    108.3 KB · Pregleda: 3
  • IMG_20170731_235628.jpg
    IMG_20170731_235628.jpg
    66.1 KB · Pregleda: 3
Koliko vode treba? Iskreno, moje misljenje je, sto vise vode koranjaca ce se bolje osecati, isto vazi i za ukupan prostor u aquaterrarium-u, a sve to zajedno zavisi koliko ti prostorija dozvoljava gde ce biti taj aquaterrarium. Moras odrediti prostor u sobi gde bi postavio aquaterrarium.
Filter za vodu mora biti adekvatam i veoma dobar, kornjace mnogo uriniraju i prljaju vodu. Sto se tice UV lampe, najvaznije da je ima u prostoru gde ce se ona suncati, u svakom slucaju one su sada male i to nije neki problem koliko ce biti velike UV lampe.
 
Trenutno imamo prostora za akvaterarium duzine oko 60cm, sirine 30-40cm, visine proporcionalne.
Sad samo trazim ideje kako da opremim.
Posto sam ovde malo uskracen sa kupovinom u petshopovima zbog zabrane ali cu morati nesto da iskombinuje.
Ako imas jos nekih slikovnih ideja nece biti na odmet.
Svakako hocu sto pre nesto da napravim

Reci mi ,ja sad trenutno imam jdnu stonu lampu koja sija u ciniju sa kornjacama. Trebam li da je gasim uvece dok spavaju?
 
Mozda bi bilo najbolje da procitas temu o crvenouhim kornjacama, jer su tu dati mnogi odgovori koji te zanimaju ili ce te tek zanimati pa da onda prodiskutujemo ono sto ti ne bude bilo jasno.
Prvi neki savet bi bio da nabavis UV sijalicu za reptile, obicno ih ima po pet sopovima, pa se snadji kako da zaobidjes zabranu, jer je to preduslov za zdrav zivot kornjace.
I svetlo obavezno nocu gasi, jer sve mora da spava.
 
Pozdrav Milose, glavna stvar kod vodozemaca je dobra filtracija vode,, treba ti jaca pumpa koja ce prljavu vodu vuci u filter, filter mora da ima taloznik posto vodozemci vise prljaju vodu kao sto rece kolega Fauna.
Sto se tice ambijenta ide povrsinski 2 trecine vode, a jedna trecina cvrsto tlo. U vodi mora obavezno da ima grejac, za taj tvoj avarijum dovoljan je od 100w, temperatura na grejacu leti je 25c, a zimi se podize na 27c, to je jako bitno, jer pogotovu kod tako malih kornjaca hladna voda moze da bude pogubna, upala pluca.
U prljavoj vodi mogu da dobiju infekciju oka, zato je vazna filtracija. Sto se tice samog uredjenja to mozes urediti kako ti zamislis, kamen, zemlja, mahovina, neko suvo drvo. Hranjenje, dok su male moze svakodnevno, mada sto vise dajes hranu vise se voda prlja, kada malo odrastu moze se hraniti na svaka 2/3 pa i 4 dana, povrce, ribu, meso(belo meso, parcence pilece dzigerice, da mekano). Obavezno im daj one racice kupovne za kornjace, jer oni imaju dosta kalcijuma a to je jako vazno za kornjace, pogotovu prilikom rasta, razvijanje oklopa i kostiju. Nadam se da sam ti bar malo pomogao ovim savetima, koji su moja licna iskustva. Ako budes imao nekih nejasnoca slobodno pitaj,, Pozdrav.
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Pozdrav drustvo,
privremeno sam namestio plutajuce ostrevo dok ne naprvim trajno resenje sa kamenjem i drvetom. Penju se bez problema i provode vreme suncajuci se. Ali kad sam ubacio par ribica(gubika) u akvarijum non stop provode vreme pod vodom, zakopane u pesku. Da li je to normalno? Pozdrav
 
Neverujem da je to razlog. Kornjace se ne plase riba pogotovo zato sto su ribe njihov prirodni plen.
Proveri da se nesto drugo nije promenilo, a mozes i da izvadis ribe i onda vidais da li ce se vratiti na staro ponasanje.
 
Cao svima, primetio sam da su se kornjace vratile u normalu. Malo plivaju,malo izlaze na kopno i yako u krug. Recite mi, kolika Ph vrednost vode treba da bude? Da li kao kod ribica ili drukcija?
Isto tako me interesuje da li se kornjacama menja koza? Primetio sam na kornjacama da se ljusti koza.
Inace lepo jedu, dajem im hranu za kornjace i piletinu :)