Uticaj fotoperioda na fiziologiju riba

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Zdravo, tu sam ustvari da postavim pitanje vezano za ovu temu, nesto sto me intrigira u poslednje vreme. Nadam se da cemo zajedno doci do rasvetljavanja oko ovoga.

Radi se o raznoraznim tekstovima koje sam citala a koji govore o uticaju fotoperioda na brzi rast i polno sazrevanje riba,sada pretpostavka je da uz duzu osvetljenost je bolji metabolizam kod riba, pa je onda to i logicno. Neki tekstovi navode da odredjeni rezim svetla povoljno utice na ekskretorne zlezde kod riba (nije navedeno koje i kako), a neki eksperimenti kazu da duzi fotoperiod takodje podstice bolju boju kod riba, odnosno razvoj hromatofora u epidermu. Oko svega ovoga nisam uspela da nadjem neke detaljnije tekstove, a smatram da je tema izuzetno zanimljiva i primenljiva u praksi.
 
U osnovi fotoperiod i temperatura su dva najvaznija faktora koja uticu na rast riba kao i na reprodukciju. Pitanje u svemu tome je koliko a i kako to utice na pojedine ribe koje nas zanimaju jer su se one adaptirale na svoje prirodno okruzenje.

Fotoperiod i temperatura imaju razliciti uticaj na razlicite vrste riba pa cak razlicito mogu da uticu i na ribi u okviru jedne vrste sto zavisi od reproduktivnog ciklusa same jedinke. To nam sve govori da tu nema nekog univerzalnog pravila.

Da sada dodam da ja nikada nisam nista procitao u vezi ubrzanog polnog sazrevanja ako se povecava ili smanjuje fotoperiod i temperatura, posebno temperatura, u neke prihvatljive granice pa samim tim tu bas i nemam puno sta da kazem. Mogu da pokusam da nadjem neke radove ako ih ima pa da vidim sta se tu kaze. To isto vazi i za razvijanje obojenosti riba.

Riba ima boju bilo kakva da je a drugo je pitanje da li ona pokazuje tu boju ili ne sto moze biti direktna posledica temperature i fotoperioda. Poznato je da riba prilagodjava svoju boju svom okruzenju a tu spada i fotoperiod.

Sto se tice reproduktivne sposobnosti tu sve zavisi od vrste i dokazano je da fotoperiod ima izuzetnu vaznost u pojedinim fazama razvoja mleci kod pojedinih riba dok kod nekih drugih nema bas neki direktni efekat vec dejuje stimaulativno. Recimo kod Gambusia affinis je dokazano da riba mora da ima duzi fotoperiod u fazi spermatogeneze ali tada temperatura treba da je umerena. Tako je sigurno priblizno i kod Guppy. To se objasnjava time da testis kod pojedinih riba reaguje na hormon gonadotropin u nekom uskom temperaturnom opsegu.

Ako pogledamo reprodukcioni ciklus kod riba on je uglavnom baziran na godisnjem ciklusu, mislim u prirodu. Naravno da je onda sve podredjeno periodu kada se nesto desava ( prolece - leto ) i zato se razlicite faze reprodukcije odigravaju na razlicitoj temperaturi i fotoperiodu.

Sto se tice brzine rasta riba i fotoperioda tu je opet sve vezano za samu vrstu riba. I tu su radjeni eksperimenti i povecanje fotoperioda kod nekih vrsta daje ubrzaniji rast dok kod drugih nema ama bas nikakvog efekta.

Eto koliko se da videti iz svega ovoga mi bi tu trebali nekako da se koncentrisemo na nekoliko vrsta riba pa da probamo da nadjemo podatke o njima ako tako nesto uopste i postoji. Izvlacenje delova iz nekih radova i naknadno spajanje istih u jedan tekst ili zakljucak uglavnom ima da nas odvede u pogresnom pravcu pogotovo ako sve generalizujemo.

Licno mislim da mi trebamo da obezbedimo neki fotoperiod od dvanaestak sati ako on sam po sebi nije duzi u letnjim danima i uz odgovarajucu temperaturu nase ribe bice sasvim zadovoljne.
 
da li konstantan fotoperiod tokom cele godine moze i nepovoljno da utice,tj da li bi najprirodnije bilo da fotoperiod bude srazmeran duzini dana u odredjenom god.dobu.
Jer nisam upucen,ali predpostavljam da ako je fotoperiod kod odredjenih vrsta povezan sa lucenjem hormona,mnogi hrmoni(genotropni),ubrzavaju metabolizam,i rad srca,pa me interesuje koliko to moze da bude stetno za ribe,naravno ukoliko je fotoperiod u direktnoj vezi sa tom pojavom...
 
Nase ribe su uglavnm tropske i tu nije tako drasticna razlika u duzini dana i noci kao kod riba umerenih voda. Naravno da sve to utice samo je pitanje kako se to odrazava na ribe. I temperatura akvarijuma je manje vise konstantna a ni to nije odlika iz prirode. Ko zna sta je pravi odgovor na sve ovo.