Utricularia gibba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Bladderwort - Utricularia gibba

Jedna neobicna vodena biljka koja moze da popuni prazninu u plitkim vodama naseg bazena ili cak akvarijuma. Ova biljka ima sposobnost da uhvati sitne zivotinjice kojima se hrani.

U bazenu biljka se pricvrsti za podlogu i polako se rasprostrani po pogodnoj povrsini. Naravno da treba da budemo oprezni i da konterolisemo rast ove biljke.
 

Attachments

  • IMG_3953.jpg
    IMG_3953.jpg
    14.1 KB · Pregleda: 21
  • IMG_3954.jpg
    IMG_3954.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 18
  • IMG_3956.jpg
    IMG_3956.jpg
    28.8 KB · Pregleda: 20
  • IMG_3957.jpg
    IMG_3957.jpg
    47.2 KB · Pregleda: 28
kolko je "mali" taj plen koji hvata i cime to radi? Onim lepljivim kapljicama na kraju koncica (na jednoj od fotki) ili necim oko cveta?
I gde lovi - u svojim podvodnim ili nadvodnim delovima.
Zintrigirao si nas, pa molim te ako mozes dopini informaciju
 
Ako me secanje dobro sluzi lovi sitne zivotinjice u vodi (daphnie, ciklope) Ima male zelene meskove u koje zarobi vodenu bubu i onda svari.
 
Ova cetvrta slika je pogled iz "pticije perspektive" gde se lepo vidi kako izgleda u vodi. To je slikano u jednom malom bazenu kod mene na poslu. Inace imam je i kod kuce ali nisam siguran da cu da je zadrzima. Videcu jos.

Biljka spada u plutajuce bilje ali se ova nekako pricvrsti na dno i gradi "tepih". Poseduje male "mehove" u koje usisa vodu zajedno sa potencijalnom zrtvom, zatvori taj meh i sve sto se nadje unutra postaje hrana. Velicina tog meha je oko 1 do 2 mm a to znaci da moze da ulovi samo sitne zivotinjice. Ima tvrdnji da moze da ulovi i tek izlegle sitne ribe.

Mislim da je kod nas u Srbiji dostupna Utricularia australis koja je vrlo slicna ovoj boljci.