Valentinovo-Dan zaljubljenih

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Blizi nam se Valentinovo, romanticni praznik koji kod nas, poslednjih godina dobija na popularnosti. Narocito medju mladima.

Zaljubljeni se medjusobno daruju slaveci tako svoju ljubav. Ali, to nije samo dan zaljubljenih vec i dan ljubavi prema dragim nam osobama. Na taj dan se poklanjaju slatkisi, cvece i cestitke.

Tvorci Valentinova su romanticni Italijani. samo ime je nastalo po rimskom svesteniku Valentinu.

Legenda kazuje ovako: Car Klaudije naredio je svojim vojnicima da se ne smeju zeniti, niti imati porodicu, a iz razloga da bi se bolje borili u ratovima. Svi svestenici su postovali njegovu naredbu, osim jednog, Valentina. On se oglusio o carevu odluku, i tajno je odrzavao ceremonije vencanja za sve one koji su to zeleli. Sve dok ga nisu uhvatili i stavili u tamnicu. 14. II su mu odrubili glavu. Ubrzo posle smrti je proglasen za sveca.

Zato, ne zaboravite da je 14. II Dan zaljubljenih, pa ga tako i proslavite.
Poklonite nekome malo srece i zadovoljstva, uzvratice Vam se.

Nemojte mi traziti savet kako, sta, gde i narocito ne S KIM :wink:
 
Mnoge stvari dobijaju na popularnosti u poslednje vreme. Mnoge od njih i nisu baš za prihvatiti oberucke. Ovo mi malo lici na 8. mart i slicne (po meni) blago ponišavajuce praznike. Ja moju ženu volim cele godine, šta ce mi taj jedan, ili sada 2 dana za to? Ili žene vole taj jedan dan posebne pažnje (ipak mi razlicito doživljavamo stvarnost)? Ja bih vam radije dao svaki dan posebne pažnje :wink:
 
Taj dan idem na slavu Svetog Trifuna kod jednog prijatelja, a moja supruga dobija pažnju kao što rece Peca cele godine. U mom životu ima mnogo drugih datuma, kojima je posebno obradujem.
 
U potpunosti se slazem sa Pecom a posebno sa Mrvicom, ja tog dana znam da je dan Sv. mucenika Trifuna i to je za mene praznik a to Valentinovo, kod mene u mom kalendaru i ne postoji. :D
 
Takodje posvecujem paznju zeni tokom cele godine pa mi Valentin nista i neznaci,Kanadjani su prosto ludi za tim praznikom !!
A 14 februar je uvek slavlje u mojoj kuci. Taj dan je moja krsna slava Sv. Trifun 8)



SVETI VALENTIN I SVETI TRIFUN
Praznici ljubavi i vina
U narodu se kaže da je sveti Trifun zabio ugarak u zemlju, pa da zato više nema zime

U Rimokatolickom kalendaru je praznik Sveti Valentin, a u pravoslavnom Sveti Trifun. Ova dva sveca na prvi pogled nemaju mnogo zajednickih karakteristika. Ono što ih cini slicnima, ali i zaslužnima secanja i proslavljanja, svakako je što su stradali, u skoro isto vreme, zbog hrišcanske vere koje nisu hteli da se odreknu.
Mnogo je lakše ustanoviti ko je bio sveti Trifun. Pravoslavna crkva kae da je on zaštitnik vinograda i praznuje se narocito u onim mestima koja su poznata po vinogradarstvu, zbog dobrog roda grožđa, useva i plodova zemaljskih. Lecio je i izgonio demone, po cemu se procuo, pa je pozvan da istera davola iz Gordijane, kceri cara Gordijana koji je vladao od 238. do 244. godine i uspeo je da je izleci. Kada je vladao car Demije, bilo je progona hriščana, pa je i Trifun uhvacen i izveden pred sud u Nikeji. Trifun nije odustao od svoje vere i pored raznovrsnih mucenja kojima je bio podvrgnut, pa mu je odrubljena glava 1. februara po starom, odnosno 14. februara po novom kalendaru 250. godine.
14 februara vernici obilaze vinograd gde ce blagosiljati lozu, da i ove godine bogato rodi. Pored ovog verovanja, u narodu se kaže da je sveti Trifun zabio ugarak u zemlju, pa da zato više nema zime.

Za svetog Valentina je vezano nekoliko prica, tako da uopđte nije sigurno da li su u pitanju jedan, dva ili cak tri coveka. Ono što je sigurno je da je bio hrišcanin i da je lecio ljude, po cemu je bio poznat. Tokom progona hrišcana, on je ubijen 14. februara 269. ili 270. godine. Po jednoj od legendi, on je iz zatvora pisao poruke prijateljima Setite se vašeg Valentina, Volim te i Tvoj Valentin. Za ovu poslednju poruku legenda kaže da ju je uputio cerki svog tamnicara sa kojom se bio sprijateljio. Dva veka kasnije, papa Gelasije je odlucio da prekine paganski festival ljubavi koji se održavao 15. februara tako što ce ga pomeriti za dan ranije. Crkva je shvatila da Bog nema ništa protiv proslavljanja ljubavi, ali nije u redu da proslava ima paganska obeležja. Tako se proslavljanje ljubavi poklopilo s obeležavanjem dana kad je stradao sveti Valentin.
 
Zaista mi je drago sto sam procitala da ste vi "momci"veoma pazljivi preko cele godine i da se jos secte datuma bitnih u vasim zjednickim zivotima. Neka i ostane tako-uvek. :D

Kada sam se stila Valentin dana, setila sam ga se kao dana paznje, obostrane paznje, paznje medju prijateljima, u porodici, a najvi se medu onima koji su u nekoj licnoj vezi.

Danas, kada je tempo zivota veoma brz, ljudi jednostavno zaboravljaju biti pazljivi. Otudjenost je velika, pa i u okviru same porodice dolazi do nje. Ovo moze biti trenutak da se bar malo zastane i pogleda oko sebe jer ce mozda nekome malo paznje zaista ulepsati zivot. Bez obzira da li je to muskarac i li zena.

I zaista, Peco svako bice drugacije dozivljava stvarnost.

U oba kalendara je jedan isti dan obelezen kao praznik. Postuje se na ovaj ili onaj nacin. Ali postuje.
A da li ce neko pogledati u drugi kalendar je njegova apsolutna volja. I ne bi trebalo na to gledati sa osudom. Ni sa koje strane.
 
Mrvo, umalo zaboravih!

Za onaj digitalac, baterije, stalak, blic i td... i td.. treba biti pazljiv, i to veoma pazljiv... celeeeee godine :p