Varanus exanthematicus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Varanus exanthematicus

varanus.jpg






Kingdom: Animalia Linnaeus, 1758 - animals
Subkingdom: Bilateria (Hatschek, 1888) Cavalier-Smith, 1983-bilaterians, triploblastic animals
Branch: Deuterostomia Grobben, 1908 - deuterostomes
Infrakingdom: Chordonia (Haeckel, 1874) Cavalier-Smith, 1998
Phylum: Bateson, 1885 - chordates
Subphylum: Vertebrata Cuvier, 1812 - vertebrates
Infraphylum: Gnathostomata auct. - jawed vertebrates
Superclass: Tetrapoda Goodrich, 1930 - tetrapods
Class: Reptilia - reptiles
Superorder: Lepidosauria
Order: Squamata (SKWA-ma-tuh) - amphisbaenians, lizards
Family: Varanidae
Genus: Varanus Merrem, 1820
Species: exanthematicus
Scientific Name: Varanus exanthematicus (BOSC 1792)
Africki savanski varan tz. Bosc's monitor, moze se naci usvim delovima Sahare , zapadnom ,sredisnjem i juznom delu Afrike.

Ovaj varan moze da dostigne velicinu i do 1.6 m. Muzjaci su veoma teritorijalni i agresivno ce braniti svoju teritoriju od drugih muzjaka. U prirodi borebe dva muzjaka mogu biti veoma zestoke i sa losim posledicama.

Hrani se sitnim sisarima ,pticama i njihovim jajima , zmijama, zabama, gusterima i td... Mladi varani jedu iskljucivo insekte a kako odrastaju meni im se prosiruje.

Sto se tice reprodukcije ove vrste , moze se reci da je izrazito visoka. Zenka od 20-50 polozenih jaja koje polaze u iskopanoj podlozi, ima stoprocentnu izlezenost.

Africki savanski varan je veoma zastupljen kod terarista kako u svetu tako i kod nas. Ovom prilikom zelim da ga predstavim kako bi buduci vlasnici imali neku predstavu o Bosc's monitor-u.:)
 
Sladak je malisa, ali je zabrinjavajuce ovo do 1,6m. Zvuci cak i opasno, znajuci neke slicne gustere sa imenom monitor.
 
Nemam sliku terarijuma jer je taj varan nije kod mene vec kod druga .. Mada ga ne drzi u nekom velikom terarijumu...sledeci put kada budem opet otisao sa digitalcem , fotografisacu i terarijum.;)
 
Kod mene je oko godinu dana. Nisam ga merio. Proceni sam. Mislim da je oko 40 cm. Mozda manji. Pazi kad sam davno prestao da merim zivotinje. Inace, na prodaju je, pa mi mozes poslati pp, ako te zanima.
 

Similar threads