Voda sa zeljenom tvrdocom

Tu knjigu imam, tata mi ju kupio kao klincu. Za sve je kriva ta knjiga... :lol:
A sto se tablice tice, nije da je nesto korisna ako je voda kao kod mene doma, >20º dGH
 
Eh kad se samo setim kad sam kao klinac na osnovu neke slicne tabele pravio vodu mesajucu :) a jos je interesantnije da sam dobro i smesao :?
 
NaHCO3

Da ne otvaram novu temu, postavicu jedno pitanjce ovde:lol: Kako i zasta se koristi soda bikerbona u akvaristici-tj. njena primena u promeni ph vode? Procitao sam negde na forumu da se nikako ne dodaje suva u akvarijumsku vodu, ali ne nadjoh nigde kako se dozira, a koliko sam shvatio snizava ph. Jer sam to dobro skapirao? :oops:
 
Sodu bikarbonu koristimo u akvaristici za odrzavanje neke zeljene vrednosti pH a ne za korekviju. Za korekciju mi koristimo kiseline ili baze u zavisnosti sta zelimo da postiognemo.
Razlog ovome je sto se soda bikarboba ponasa anfoterno, kiselo ili bazno u zavisnosti od svoje sredine.
HCO3 <-> CO3 2- + H+ pKa = 10.33
CO2 + H2O <-> HCO3- + H+ pKa = 6.33

Ovo gore je i razlog, kao sto mozes da vidis da se tu sve vrti oko karbonata a natrijum tu nigde ne ucestvuje u reakciji sto je dobro za nas jer se kolicina kalcijuma, magnezijuma i stroncijuma ne menja pa je nasa takozvana GH tvrdoca vode ne promenjena. Ako je prisutna neka kiselina onda ce natrijum da se sjedini sa kiselinskim ostatkom. Recimo ako imamo hlorovodonicnu kiselinu onda nastaje NaCl. To znaci da nas pH nece da se menja ako imamo neki izvor kiseline a mi to uvek imamo.

U slucaju da imamo izvor baze sto bas i nije slucaj onda nastaje NaCO3 i sve je opet ok.

Cist natrijum karbonat ima pH negde oko 8.3 ili tako nesto, sada da netrazim po knjigama. To moze da bude dobar skok ako ti dodas sodu bikarbonu direktno u kiselu vodu koja je ujedno i mekana. Pored toga ti NIKADA se ne igras sa pH u akvarijumu gde su ziva bica jer je to pogubno za njih. To znaci da ti pripremas vodu, dodaje samo malo sode bikarbone i ujedno meris sve dok ne dobijes to sto zelis. Takvu vodu dodas u akvarijum.

Inace da jos dodam da se soda bikarbona retko koristi kao cista supstanca. Vise se koristi kao mesavina sa natrijum karbonatom tako da se onda radi o pravom puferu. Pravi puferi su smese a ne cista jedinjenja.
 
Krcko taj kalkulator je sasvim nesto drugo. To je cisto mesanje rastvora razlicitih koncentrracija sto je ok ako imas dva irastvora istog sadrzaja. To sve vazi samo za, kako mi kazemo GH, znaci za Ca, Sr.

Ovo o cemu mi pricamo ovde, zadnje pitanje i moj odgovor, je alkalnost samo prosto opisano i tu taj kalkulator nema nikakvog znacenja niti mogucnosti da to izracuna.

Inace ovo nije bas napogodnije mesto za ovakvo pitanje jer je tema nesto sasvim drugo.
 
Eh , izvinjavam se što je ovo usledilo posle tvog posta, ali sam se bazirao na prvom postu koji se odnosi na tabelu iz Jerićeve knjige. Valjda nisam baš tako puno promašio temu? Pozdrav
 
Eh , izvinjavam se što je ovo usledilo posle tvog posta, ali sam se bazirao na prvom postu koji se odnosi na tabelu iz Jerićeve knjige. Valjda nisam baš tako puno promašio temu? Pozdrav

Krcko nije taj tvoj komentar van ove teme nego je prica o natrijum bikarbonatu van teme. Ja sam samo skrenuo paznju da neko ne koristi taj ili neki drugi kalkulator za racunjanje alkalnosti jer to neide tako.