Zamena T8 neonki

Nikoolar

New Member
22 Juli 2010
5
0
1
Lebane
Zdravo svima,

hajde da postavim temu i zatražim pomoć iskusnijih od mene u izboru neonki za akvarijum :).

Ovako pre svega, akvarijum je sledećih dimnenzija 115x40x65 (stim što je prava visina, odnosno dubina negde oko 55 cm, bez podloge :)). Imam 3 nosača (armatura) za neonke dužine 90cm. Od biljaka u akvarijumu imam Valisneriu Sprialis, Echinodorus Quadricostatus, Ludwigiu Repens, i još po neke ne zahtevne, ne ubacujem CO2 ali ubacujem micro i macro. Od neonki odnosno fluo cevi trenutno su prisutne Arcadia Classica N. Daylight, Tropical Sunlight i Fresh Water (koja mi je trenutno preskupa).

E sad pošto je došlo vreme da stavim nove t8 neonke, a ja trenutno nisam u mogućnosti da dajem svotu novca koja je poprilično velika za neonku tipa Fresh water, zamolio bih vas za preporuku nekih fluo cevi koje bih mogao da stavim umesto trenutnih. Takođe, da li mislite da je potrebno ubaciti još jedan nosač ili su dovoljna ova tri, inače biljke su do sad bile ok, lepo su napredovale, mada u zadnje vreme i nisu baš u stanju kao ranije?
I takođe bih vas zamolio da mi javite gde bih te neonke mogao da nabavim, odnosno naručim, jer kod mene u mom mestu nema ni običnih, najobičnijih :)?

Hvala unapred.
 
Last edited:
Tesko ces naci neku firmu koja neonke isporucuje pouzecem tj postom. Ostaje ti jedino na google pa da ih kontaktiras i vidis da li je to moguce.
Pokusaj da nadjes neonke sa oznakom 965, jer su znatno jace nego klasicne sa oznakom 765.
To sto bilje losije napreduje je verovatno znak istrosenosti neonki koje imas, a i sam kazes da je potrebno da ih zamenis.
 
  • Like
Reactions: Nikoolar
Ok, pokušaću i u Leskovcu, jel da idem sa sve tri 965 (ili makar 865) ako uspem da ih nađem?
 
Last edited:
Ja bih isao na 965, dosta su jace.
Ako ikad budes mogao predji na T5 rasvetu. Sijalice mnogo duze traju, menjaju se na sve godine. Jeste skuplje u startu ali se isplati na duzi period.
Buducnost osvetljenja u akvaristici je LED rasveta koja je u ovom trenutku skupa za nas ali cene stalno padaju pa malo prati i to.
 
Obišao sam danas nekoliko radnji u Leskovcu i ne mogu nigde da nađem 965, imaju jedino 765 philips i osram neonke. Neznam da li da uzmem 3 kom. 765 i da dodam još jedan nosač, pa da stavim još neku neonku?
 
Last edited:
Evo da javim, prvo sam uzeo osram 765 za koje mogu da kažem da su skroz ok, ali eto odlučio sam se da kupim 2x freshwater i 1x original tropical. Tako da sad u akvarijumu svetle jedna stara freshwater (još uvek odlična) i dve nove freshwater neonke, i jedna original tropical.
 
Pozdrav! Procitah ovu objavu pa rekoh ajde da se ukljucim. I ja sam od skoro stavio t8 neonku,mogu ti reci da je perfektna i nisi uopste pogresio.Moja je fluorescentna od 18W,pre nje sam imao one LED diode,ali nisam bio zadovoljan njima posto su mnogo brzo oslabile i odlucio sam se za neonku,jeste da se da crvena za nosace i sijalicu ali barem si miran dve godine i plus mnogo bolje bilje napreduje. Kad vec spomenuh bilje,ostao sam samo na dve biljke,imam amazonku i kriptokorinu,imao sam zito i nanu ali nisu napredovale zbog loseg osvetljenja.
 
Moraću da te ispravim, odnosno da ti dam jedan savet, T8 neonka se menja na 6 do 12 meseci. Inace feshwater košta dosta više od crvene :).