Zelena voda u akvarijumu

Brainman

Member
13 Februar 2007
94
0
6
Nije nista cudno dobiti zelenu vodu u akvarijumu, narocito ako se bavite biljnom akvaristikom. Evo ni mene nije zaobisla doticna pojava, tako da na to gledam kao na sastvani deo akvaristike, a u akvaristici je svaki problem resiv, tako da...

Nakon 2 dana bez CO2, zelena voda je krenula da preovladava u mom akvarijumu i sada izgleda kao da je pun infuzorije, sa primesom zelene boje. Obicno se desava kada su hranjiva jedinjenja u vodi povisena(obicno nitrati i fosfati) sa malo duzim fotoperiodom i sa manjom kolicini CO2 u sistemu. Istrosih testere tako da sada nisam siguran da ovo potvrdim, ali sam dodao KNO3 (namerno) i stanje se naknadno pogorsalo, tako da nirtrati sigurnu ucestvuju u ovoj pojavi. Kao klinac sam kod cvetanja vode, koristio zamracivanje akvarijuma na nekih 3-4 dana, ali posto imam dosta biljaka ova opcija je iskljucena, jer mislim da ce mnogo uticati na biljke.

Sutra mi stize UV-C lampa, tako da cu se resiti zelene vode ovom spravicom, ali interesantna prica oko toga je sto se povela prica na APC_u prosle godine oko resavanja ovog problema putem VRBE. Neki Rus je izbacio link ka ruskom sajtu, gde je opisano da se isece grana vrbe i nakon toga ona pusta korenje koje pokupi povisene hranljive materije. Neki ljudi su se hvalili da im je pomogla, tako da ja sada pitam da li je neko ovo isprobao ili opet moram sam da eksperimentisem na prolece...?? I jos jedno pitanje da li je neko koristio Diatom filter, ovde ih nisam vidjao, ali mi se cini da ovaj filter mnogo fino prociscava vodu i resava ovakve probleme ??
 
Tu foru sa vrbinim grancima sam vec negde procitao, al eto nikad se ne bih setio da me nisi podsetio. Sigurno ima dve godine od kada sam naleteo na to.
Ne secam se da li se to pominjalo u kontekstu sa zelenom vodom ili je bilo nesto drugo u pitanju.
Sa zelenom vodom se nisam nikako susretao do sad, mora da je za... nezgodno:hej:

Btw, jel ti stize samo lampa ili UV-sterilizator u kompletu? Ako je samo lampa u pitanju mogao bi nesto kao Radman da budzis pa da vodu preko kucista pokreces fantomskom pumpom? valjam_se
 
Ja nikada nisam koristio diatom filter mada stoji na polici. Jednostavno za to nisam imao potrebe. U sustini on bi pokupio te alge.

Ovo sto si naveo u vezi algi je sasvim ok. Povisene hranjive supstance, svetlo i dobri uslovi i eto nam alge na pretek. Kod tebe je sasvim jasan slucaj a to je promena pH nakon prestanka doziranja CO2. Te alge mnogo slabije podnose kiseleliju vodu.
UV lampa ce isto tako da pobije te alge ali one ce i dalje da rastu. Samo pazi jer mozes da imas pravu grobnicu u akvarijumu. Najbolje bi bilo da nakon UV upotrebe promenis vodu.

Ovo sa vrbom tesko da ce neko da eksperimentise mada ima i takvih. Probaj pa nam reci sta si zakljucio. Ja sam svojevremeno gledao na TV da je jedan englez problem algi u svom ribljem bazenu resavao sa stavljanjem slame. To je slucajno uocio jer je gledao dva druga bazena gde je u jednom bila bistra a u drugom zelena voda. Razlika je bila u slami koja je dospela u vodu nakon zetve.
Da li je to pomaze ili ne to nisam nikada probao mada ko zna. Valjda isto kao i sa vrbom.
 
Moze li malo objasnjenje Diatom filtera i neka slicica...Ako se dobro secam, on koristi neki praskasti filter medij ??
 
Nema nista od slika. Nisam znao da je filter prodat a to je bio zadnji. Jedino sto je ostalo to je kutija tog praska za filtriranje.
Bez obzira na sve ja sem postavljanja slika ne bi mogao nista da kazem jer ga nisam nikada koristio.
 
Znaci da pitanje na drugim forumima, nece biti od znacaja, jer sumnjam da je to neko ovde koristio....Dobro, kada ga probas, da nam ga opises i slikas, da ne budemo najgori od sve dece...

Sto se tice moje zelene vode, situacija se veoma malo poboljsala, ali lampa radi tek nepuna 2 dana...Sto se tice zamene vode, necu da je menjam da bih video koliko ce biti povecanje amonijaka i kako ce se odraziti na ribe u akvarijumu (4 ribe XS). Eksperiment je eksperiment bio on u spajzu, laboratoriji ili dnevnoj sobi...
 
Cuo sam o filadendronu, on stavljen u Aq, citsti viska od svega pocevsi od amonjaka pa nadalje.. on isto ispusta lateralne korenje, pa fino lepo upije sve nepotrebno... samo treba da se pazi da listovi su negde daleko od Aq.. jednu kapljicu(nekad ispusta) moze da pobije sve...
Za vrbu prv put cujem.. inace od vrbe dobija se acetil-salicinska kiselina.. iseces grancicu i to sto potece to je to... osnovnu sastojku za Aspirin i slicni.. Mozda bas ta ubija efuznoriju i alge.. neznam..
Pozdrav
 
Sto se vrbe tice, video sam na slikama da i ona pusta ogromno korenje, tako da mislim da je u pitanju isti sistem...
 
To sa vrbom nisam probao. Jedino sto se profesionalnog dela o drvetu tice mogu reci, u prolece se u drvetu nalazi najveca kolicina vode, a samim tim i acetilsalicilna kiselina. Imao sam problem sa zelenom vodom kada sam pocinjao da se bavim akvaristikom i nisam znao da se pri ciscenju akvarijuma ne baca sva voda.
 
Da izvadim temu iz naftalina. Bio sam duze odsutan od kuce tako da su ribe bile prepustene nemilosrdnom komsijskom hranjenju. Uglavnom su dobro podnele voda je i dalje bistra, a pretpostavljam da su nitrati i nitriti visoki, jer su hranjene besomucno, jer kako kaze hranilac staslno su gladne. Jedino je kod malih Ancistrusa voda potpuno pozelenela, ne vidi se vise od 1-2cm. Sto je najinteresantnije Ancistrusi su preziveli i tri puta su veci nego pre mog puta tako da bih rekao da im ova zelena voda ne smeta. Vidim da su im stomacici puni i imam utisak da nije bilo uginuca bez obzira na parametre vode.
Ko zna mozda sam dosao do otkrica "Kako othraniti 300 Ancistrusa u mutnoj vodi".
 
Tvrdnja nije bez osnova, mada Anc. zivi u bistrim vodama, kad kazem bistrim mislim da ne zivi u zelenim vodama kao Otocinklus, tako da neznam da li mogu da se hrane i plivajucim algama. Moji su jeli barene tikvice, lisnatu hranu za algare i tablete spiruline na koje najvise sumnjam da su izazvale to zazelenjavanje vode. Ali najvaznije je da su oni napredni i da lepo rastu.
 
hoce li neko da se vrati onoj grancici i eventualnom odgovoru da li pomaze vrba, jer sam i ja nabasao na taj teks ali nazalost nisam upamtio detalje sta i kako a sobzirom da me ceka cikliranje aq sa biljkama sumljam da ce me zaobici zelena voda i alge ...
 
Sto se vrbe tice nikad nisam probao ali mnogo je vaznije da preduzmes sve da do toga ne dodje. Znaci umereno svetlo, iscikliran akvarijum , umereno hranjenje ribica i nedeljna zamena 1/3 vode. Ako se ovoga pridrzavas vrlo je verovatno da neces imati problema sa zelenom vodom. Inace ako analiziramo kako nam vrba pomaze dolazimo do toga da pri rastu trosi hranljive materuje iz vode sto znaci da ce ih manje biti za alge.
 
slazem se sa tobom da netreba dozvoliti da nam se pojave alge, ali takodje treba imati i u vidu nas pocetnike koji ne mozemo odmah na pocetku da uspostavimo sve parametre u vodi. u svakom slucaju dobro dodje i ova informacija
 
ne znam da li imamo isti problem,ali ja nemam prave bilje i od pre par dana sam primetila da mi akvarijumu tj staklu i na kamenchicima se uhvatila zelena boja,pa bih htela da pitam zbog chega je to i da li je to shtetno za ribice?