Zemlja za cvece - oh ta famozna tema

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Citam veceras po ovim nasim srpskim forumima opet i opet vecitu temu oko koriscenja zemlje za cvece u akvarijumima, to vec postaje zanimljivo, pa rekoh da ovde napisem i ja nesto o tome. :cool2:

Dakle, odmah da kazem: Nema bolje i nema gore podloge od toga u akvarijumu. Mislim postoje znacajne razlike izmedju raznih supstrata, mada ce vecina da bude odlicna. :sampion:

Umorio sam se za veceras, pa cu da nastavim sledeci put. :ziveli:
 
Pa znas kako, zemlja za cvece je i osmisljena da pruzi sve sto je neophodno jednoj biljci u opstem smislu. Naravno da ako gajis orhideje onda ces to nekako drugacije da gledas. Problem kod te pripremljene zemlje moze da bude dodato djubrivo koje bi trebalo polako, vremenom da se rastvara usled zalivanja cveca. Ako mi takvu zemlju stavimo u akvarijum onda eto ti muke.

Jos jedan veliki problem u svemu tome je i kolicina organskih sastojaka koji se raspada relativno brzo. Opet ovo zavisi od prirode te zemlje za cvece.

Svakome na volju sa tom zemljom a moji akvarijumi nemaju sanse da "vide" tako nesto.
 
Velika prasina se dize oko te zemlje.
Jedni je hvale
Drugi se zale
Treci kazu, e moj brale
da sam znao nikad
to ne bih stavio.
Ali salu na stranu, mislim da je to podloga za iskusne i one koji znaju sta hoce i kako to sve "radi"
Samo razmisljanje da je dovoljno samo staviti zemlju i sve ce da raste kao ludo obicno dovodi do velikih problema.
Nisam preterani ljubitelj biljaka, imam ih dosta u akvarijumima i ono sto raste lepo to drzim.
Ako vidim da nesto ne uspeva obicno se brzo ohladim i zaboravim tu vrstu.
 
Ma ja sam u stvari za akciju, mrzi me da blebecem u prazno :cool2:

Sme li neko u opkladu sa mnom, da napravimo experiment, ja odgajam biljke gde je podloga zemlja za cvece i to sirova pravo iz kese bez ikakve pripreme, a sa suprotne strane neko ko oce da koristi BILO KOJU BRENDIRANU PODLOGU koja postoji na srpskom legalnom trzistu. Ko odgoji za tri meseca vise potpuno zdravih biljaka bez algi dobija opkladu, naravno treba da se dogovore i ostali detalji oko propozicija i naravno da opklada nije manje svote od 1000e i da treba da se polozi kod treceg lica pre bilo koje akcije :sampion:

Ako su ljudi toliko sigurni da je zemlja za cvece neupotrebljiva za kvalitetni odgoj bilja, evo im prilike da dobro zarade. :hej:
 
Eh coa. nemoj zezati da ti fali samo 1000e(meni kada bi samo toliko falilio :rofl2: bio bi bogat covek),ja kada bi se kladio, bilo kada i u bilo sta, to ce biti samo jednom u zivotu i za takve pare da necu morati da radim,samo da mi se ukaze prilika :bozic: (neverujem u deda mraza). Inace koristim zemlju za cvece FLORABELU i nemam problema sa algama i necu ih nikada imati,nekoristim co2 i zadovoljan sam sa rastom bilja,mozda neko nebi bio ali ja sam skroman :). Slazem se sa gdinom coa. i mislim da bi verovatno svi sa brendiranom podlogom izgubili opkladu....
 
Pa lepo sam napisao da je zemlja za one koji znaju sta i kako rade, a ti si ocito :sampion:jedan od tih
 
Coa. niko ne osporava da je komercijalna zemlja za biljke los izbor za gajenje biljaka, tama posla da je to u pitanju. Ta zamlja je mesavina koja ima za cilj da pruzi biljkama sve sto im treba u nekom vremenskom periodu.

Sustina je da ti imas podlogu za biljke u jednom akvarijumu u kome imas i druge stanovnike. Ta zemlja za cvece o kojij ti pricas menja strahovito hemizam vode a neke mesavine mogu da menjaju cak toliko da sve to bude smtronosno za ribe.

Evo gledam podatke i cak na nekim pakovanjima ima upozorenje da zemlja sadri neke mikroorganizme.

Eto da nebi lutali ti nam lepo napisi koje sve ribe, racice itd gajis u tim akvarijumima gde su te biljke koje spominjes.
 
Pazi, ja doslovno NIKAD NIKOM nisam savetovao da stavi zemlju za cvece u podlogu. U svojim ukrasnim akvarijumima i akvarijumima gde se prodaje bilje, nema zemlje u podlozi.
Dakle, ova ambivalencija koja se prozima kroz ovu temu, ima za cilj da pokaze da sam ja kompletni idiot :sampion:

Ali, opklada cini cuda i uz malo truda cu da trpam zemlju svuda i diskusi da plivaju tuda, ako pozelis, ako pozelis. (tarmi rićmi i ja braća rođena) :cool2:
 
Realno ti nemas potrebe da se pravdas jer niko te i ne napada. Sve ovo je samo prosto iznosenje misljenja gde smo svi mi manje vise izgradili svoje misljenje pa zato nevidim ispoljenu ambivalenciju kod ucesnika u ovoj temi.

Sto se tice same podloge to sve moze da se stavi u okvir racionalnosti. Dakle tamo gde mi treba dobar i brzi rast biljaka stavicu zemlju kao izvrsni izvor hranjivih materija za biljke a ako su tu i ribe onda nista od toga. Eto to je ta racionalnost i osoba koja tako postupa ne ispoljava ambivalenciju jer postoji jasno izgradjeno misljenje.
 
Nego kada vec govorisd o upotrebi zemlje za cvece bilo bi dobro da navedes koju zemlju koristis, proizvodjaca itd, jer to moze da nekome bude korisno. To vazi pogotovo ako postioji veliki asortiman tih proizvoda kao sto je ovde kod mene primer.
 
Vaspitavao sam se uz akvaristiku sezdesetih godina proslog veka i u svakoj literaturi koja je tada bila jako oskudna pisalo je "ne zemlja u akvarijum". Verovatno je to uticalo da i dan danas imam otpor prema stavljanju zemlje u aq.
Ali posto me je drug coa izitrigirao sad cu da probam jedan biljni sa zemljom bez riba pa kad namnozim alge., eto raja za algare.
 
Drug boBANe tebi se cini da me niko ne napada, ja se samoiznapadam i tu prsti na sve strane :rofl2: Kako da ti odgovorim na tvoje pitanje, kad ja ne koristim zemlju za cvece, kao sto ne koristim usluge AIR France-a, iako znam da su najbolji. :sorry:

U stvari, racionalnost ne stanuje ovde... pa u tu svrhu da se doda da nisu potrebna misljenja nego cinjenice. Recimo, tvoje misljenje je zasnovano na nekim znanjima koja te sprecavaju da to sve probas kako ide na velikom broju primera. Ja tu nemam misljenje nego iskustvo. Mada nikad nije kasno poceti da se razmislja o iskustvu. :cool2: Zar sve to nije ambivalentno ? Kako se pozivam na iskustvo, kad kazem da ne koristim ? E u toj rupi, ja pokusavam da ulovim nekog ko je spreman za akciju i da se kroz opkladu izvrsi jedan kvalitetan experiment, koji ce da sluzi na cast nasoj deci, unucicima itd.itd. :hej:
 
:ebote: lako je tebi, druže COA , a šta ću ja kad živim na pesku . Pozdrav
Pa ništa Deda,morat će te da se zadovoljite sa nekim običnim akvarijumima(čitaj dosadnim)sa lepim biljkama a bez algi :cool2:
Ne znam da li je to fer prema onim silnim otocinclusima i sijamcima :lol:
A tek onaj smrad što zna da izbija iz podloge(a to tek kako nedostaje u domovima hiljada akvarista),ali zabava je zabava pa čekamo akciju,zaplet i na kraju nadam se i rasplet :ziveli:
 
kad budete stavljali zemlju u akvarijum obavezno posadite ruzu, karanfil i sl.
poslije mozete posaditi banane ako povecate temperaturu na nekih 35 stepeni a cuo sam da ribe vole bananu.
 
Mislim da nisi razumeo sta ja govorim.

Pre svega "Zemlja za cvece" je toliko opsti pojam pa samim tim je i totalno nedefinisan. Toliko ima razlicitih "Zemalja za cvece" da je mala verovatnoca da mi govorimo o istoj stvari. Iz tog razloga sam i rekao da bi trebao da navedes sta u stvari ti koristis ili neki akvarisata, sve jedno.

Kada ja vidim "Zemlju za cvece" u kojoj jasno vidim kuglice nekog djubriva onda to nema veze sa mojim teoretskim znanjem ili praksom vec je to cista logika koja mi govori da to nije nesto sto treba da se nadje u mom akvarijumu. Ako to i nije tako vidljivo opet postoji nesto sto mi kaze da treba da proverim sta trpam u akvarijum. I zasto se ne pozivati na takvo iskustvo bez obzira sto nisam nesto probao. Nisam probao ni da secerim akvarijum, pa ni biber, rezanca, margarin, ..., itd Zar je pogresno reci da to nije dobro samo zato sto to nisam licno probao?

E sada se slazem sa tobom. Da bi proverio onda mora da se proba ali pod striktno odredjenim uslovima podjednakim za sve nas. Znci moj stav je da mi treba da usaglasimo predmet razgovora da bi mogli da iskristalisemo da li je to ok ili ne. Ovako uopsteno nam daje prostora za oprecna misljenja. Znaci opet sta je po tebi "Zemlja za cvece" odnosno sta sadrzi. Ako je to cist humus onda nema smisla da eksperimentisemo jer je to vec uradjeno.
 
:ebote:
E, vidis, konacno se neko udostojio da da jedini odgovor koji ima smisla i tvoj post je kad odbacim svu zajebanciju u stvari i moj pogled na sve to sa zemljom.

Primera radi, prost covek kad kaže i naglasi da hoće Mineralnu vodu, kao da je otkrio Rt Dobre Nade, ne padajući mu na pamet da je ona koju je do juce pio sa cesme jos mineralnija, a u isto vreme podrazumevajući mineralnost kao pozitivnost.:sampion: E tako je i sa zemljom i to je u stvari poenta ove teme, do koje smo došli u njenom 18. odgovoru. :cool2:

Suv stav da ''zemlja za cvece'' valja ili ne valja je BESMISLEN :hej: