140L reef uz vašu pomoć !!!

Brainman

Member
13 Februar 2007
94
0
6
Priča se svodi da drugar poseduje akvarijum od 140L koji je bio biljni akvarijum, ali je rešio da se oproba sa morskom akvaristikom. Kao što naslov kaže, uz vašu pomoć bih voleo da mu pomognem da ostvari svoj san, ali je veliki problem što ja nemam blage veze morskom akvaristikom, ali vreme je da se okušam i u moru.

Sada ovako, voleo da mi kažete šta pre svega je potrebno od opreme, pa ako nije problem da se nabroji po stavkama, počevši od pumpi, testera, opreme, osvetljenja, koliko kg kamenja, skimer... itd. Na putovanje se kreće sa nekih 600 eura i od svega se poseduje akvarijum koji nije bušen, tako da će u obzir najverovatnije doći owerflow box i sump, koji će najverovatnije biti odradjen u DIY režiji, jer momak radi sa laserskim sečenjem i sklapanjem elemenata od plekisglasa i poseduje MH rasvetu, koju bi adaptirao za dati akvarijum.

Prvo bih vas zamolio da mi po stavkama navedete koje sve stavke su OBAVEZNE da se ispuni ovakav zadatak, da bi krenuli polako u prikupljanje date opreme. Tema je zamišljena da se uz pomoć članova sa foruma oformi ovaj akvarijum, počevši od izbora opreme, preko izbora same filtracije, cikliranja pa i slaganja datog akvarijuma.

Pozdrav !!!
 
Ovakva teme bi i meni legla da je pročitam. Šteta što još nije ni počela.
Pored toliko pričica koje sam pročitao o morskim akvarijumima i njihovim formiranjima, i dalje mi fale mnoge proste informacije. Ako ovaj akvarijum stvarno bude oformljen, pretpostavljam da ću ga uživo videti i čuti sva iskustva vezana za njega.
A jednog dana, nadam se i sam oformiti svoj morski.
 
Ovakva teme bi i meni legla da je pročitam. Šteta što još nije ni počela.
.

Samo malo strpeljenja... Bolje je sacekati Jasenku ili Bobana koji imaju znatno vise iskustva u morskoj akvaristici, nego dobiti odgovor od nekoga ko ce samo prepricati ono sto je video ili cuo od nekoga.;)

Usput da dodam
samo par reci.

Morska akvaristika kod nas ne bi trebala da predstavlja veliki bauk kada bi imali sve sto nam treba kao sto imamo u slatkovodnoj ali na zalost kada pogledamo sta nam nude raznorazne akvaristicke radnje i koliko je to oskudno, u tom slucaju zaista je tesko poceti sa mosrkom.
Na primer , pocev od opreme, pa sve do zivog sveta treba nam dosta srece da bi prikupili sve sto je neophodno . Da li cemo naleteti na akvaristicku radnju koja se bavi morskom akvaristikom (mnoge akvaristicke radnje nemaju nista za morsku) i ako je pronadjemo pitanje je da li cemo biti prihvaceni kao posten kupac ili "ovca za sisanje", da li cemo naleteti na prodavca koji ce nas uputiti na prava mesta za sve ono sto ne nadjemo na tom mestu ili ce nas "zavlaciti" u nedogled da ce uskoro sve stici bas tu gde smo dosli ,da li cemo dobiti prave i tacne savete ili ce to biti nekakvo povrsno prepricavanje neke na brzinu procitane brosure i tako dalje ..i tako dalje ...sve to kada se sakupi i kada mlatne i po dzepu i glavi, moze negativno uticati na potencionalnog reef akvaristu.

Ali dobro , da ne bih nekome vec unapred ubio volju za reef akvarijumom ,sacekajmo malo iskusnije da nam nesto vise kazu o svemu sto je neophodno kako bi imali sto vise uspeha u pocetnickom pokusaju i kako nam se ne bi dogodile gore navedene nevolje. ;)
 
He he ti si se bas zapalio za morski akvarijum. Samo bez zurbe i dobro razmisli o svemu jer ulozeni novac neces moci da povratis ako se u medjuvremenu predomislis.


Akvarijum koji planiras da koristis je relativno mali i jos nekih stotinak litara bi bilo pozeljno pa to onda stavlja slivnik kao vrlo korisnu opciju radi povecanja sveukupne zapremine sistema.

Sta je tu obavezno da imas? Pa akvarijum, slanu vodu, jednu pumpu, filter i svetlo. Eto to je minimum koji je svakako i logican. To je onako grubo receno a sada je do tebe da razmisljaj o finesama.

Ja sam ti vec napomenuo a evo i Fauna je ponovio da ima problema u vezi nabavka tih stvarcica za morsku akvaristiku. Koliko god mislis da to nije vazno ipak razmisli jer to je izuzetno vazno, barem kada se radi o osnovnim potrebama.

Da bi ti dalje razmisljao o ovome ti treba da odlucis sta i kako zelis u zavisnosti od finansija, ne samo pocetnih nego i buducih tekucih. Radi toga mislim da ti ne bi bilo pogodno da se vezujes za sisteme koji imaju "udice" jer tu nemas fleksibilnosti odnosno kalkulisanja. To je donekle i povoljno jer te to kanalise na dva smera. Jedan smer je nesto kao DSB sistem a drugi je sa zivim kamenjem. U sustini u tako malom akvarijumu ja licni ne bi pravio DSB.

Kamenje ti treba a koliko to je pitanje. Sve to zavisi sta mozes da nadjes pa ti odredis neku zapreminu pa sve stavis na kantar. Razlika u tezini je takva da je vrlo tesko reci koliko ti je Kg kamenja potrebno. Neka procena neka bude oko 10 - 20 Kg koji bi bio osnova za buduci reef. Ako ti je osnova filtriranja zivo kamenje onda racunaj 20 a mozda i vise Kg. Ja jedan sistem od oko 300 l filtriram sa preko 100 Kg zivog kamenja i dva mini trickle filterom.

Eto sracunaj se sta ti mozes da uradis pa da vidimo dalje.
 
Evo da ovo pokusam da obradim na drugi nacin.

Mozda je bolje da probam da te navedem na odgovor kroz par pitanja. Prvo i vrlo vazno pitanje je sta ti zelis da imas u tom morskom akvarijumu. Tu mislim da li zelis samo ribe ili zelis i korale.
Drugo vrlo vazno pitanje je, pod uslovom da zelis korale, da li hoces da investiras u opremu ili bi radije da kalkulises i trazis jeftinije puteve. To neznaci da je to i losije.

Ovo drugo pitanje je vrlo vazno jer to u osnovi i odredjuje metodu filtriranja sto uslovljava i pocetni dizajn akvarijuma.

Da ti ovde jos olaksam. Licno mislim da ti imas dve ili tri mogucnosti.

Jedna je da postavis DSB sistem uz mozda dodatni spoljni filter. Ocija je jeftina, mozda i najjeftiniji nacin filtriranja.

Drugi nacin je Aktivni DSB ali to je malo komplikovanije jer je dosta osetljiviji na propuste odnosno greske pa sve moze lako da se pretvori u neefikasni filter u podlozi.

Treca a po meni mozda i najrealnija varijanta je ambijentalni bakterijski sistem, cesto nazivan "live rock" filtriranje.


Eto to bi bile neke smernice pa sada sve zavisi od tvoje odluke.
 
Akvarijum nije zamišljen kao fish only, jeftiniji put je poželjan, ali ako nije dobar, mislim da će biti izbegnut ili pak ukoliko ta najjeftinija varijanta, može da "izgura" stabilan sistem, složiću se sa tom idejom. Ova treća varijanta će otpasti, jer će propusta sigurno biti, a ne bih voleo da upropastim akvarijum, jer to neće stojati kod mene... Ako nije problem da se objasne ti metodi filtracije (ukratko na kom principu rade) ili da se postave neki linkovi, gde se to može "sažvakati", da bih bio koliko toliko upućen u materiju, kao i da se navedu stvari od opreme, jer još ne znam šta bih trebao da potražim od iste. Znači sveli smo na dve opcije...
 
Naravno da ce sistem da bude stabilan bilo sta da odaberes ali je pitanje koliko mu treba da se to poremeti. Zato je tesko i reci ovako sta ti da uradis. Ti to toliko skrto iznosis, valjda radi te specificne okolnosti vlasnistva, da je stvarno tesko da te bilo ko savetuje.
Mislim da razumes da mi treba da znamo sta ti je cilj pa na osnovu toga se i postavlja sve to.

Obe ove metode su biolosko filtriranje, ono koje ti poznajes u slatkovodnoj akvaristici. Kod DBS-a je povrsina peska osnova kao i sve ostale prisutne povrsine a kod ovog drugog je porozno kamenje.

Razlika im je u denitrifikaciji. Kod DBS-a se to odvija duboko u pesku a kod ovog drugog u dubini tog poroznog kamenja. To bi bilo onako najjednostavnije receno.
DSB mozes lako da pokvaris ako promesas pesak ili jednostavno ako sloj nije dovoljni debeo a ovo drugo ne pije vodu ako imas lose, recimo jadransko, kamenje koje nema poroznost ili ako imas kamencice koji nemaju potrebnu dubinuda bi stvorili anaerobne uslove.

I jedan i drugi sistem je ranjiv ako preterujes sa hranjenjem ili naglo povecanom populacijom riba. Ti sistemi su stabilni ako ih gradis polako i strpljivo ali imaju svoju granicu. Koja je to granica to sve zavisi od samog akvarijuma.
Da bi povecao tu stabilnost ti mozes da dodas spoljni filter pa zatim skimmer itd. To sada sve zavisi koliko ti mozes da ulozis.
 
Hajde da probamo ovako... Filtracija živim kamenjem, sa spoljnim filterom i skimerom. Nisam škrt na rečima, možda je u pitanju moje neznanje, ali hteo bih da napravim akvarijum, kao Npr. Jasenkin, samo u 140L. Sad bih ponovo zamolio, ako nije problem da se nabroje stvari koje su neophodne za tako nešto, na to mislim skimer, pumpe itd... Da krenemo polako u nabavku tih stvari, pa kada se nabavi oprema, da krenemo dalje u formiranje akvarijuma...
 
Pa sada je lakse kada govorimo o necemu konkretnom a ne uopsteno.

Posto ides filtriranje sa koralnim kamenjem to znaci da ti ono i treba, naravno pored akvarijuma. Procena je negde do dvadesetak Kg. Prvo pogledaj koliki ti je prostor u akvarijumu i to zapamti jer to stavrno nije tesko. Onda onako u glavi vidi kako zelis da ti izgleda buduci akvarijum odnisno kako zelis da slozis to kamenje. To je buduca osnova za sve sto dodajes, recimo podloga. U zavisnosti od toga ti kada nabavljas kamenje cilj ti je popuna te osmisljene zapremine. To znaci da stavljas kamenje na kantar pa koliko ispadne.

Treca stvar, prve dve su akvarijum i kamenje, je pumpa. Posto hoces da drzis i korale tebi neki osnov moze da bude taj da ti treba 10 x protok aktuelne zapremine akvarijuma. To je negde oko 1400 l/h. To je ukupan protok i ti ga mozes kombinovati sa vise pumpi. Recimo jedan EHEIM kao glavna pumpa a trebace ti i pumpa za skimmer. Ako ti se voda iz skimmer-a vraca direktno u akvarijum onda i to racunas u tih 1400 l/h . Sve u svemu to je neki pocetni protok a sve zavisi koje konkretno korale nabavljas ili zelis da imas. Taj protok mozes da povecavas i kasnije ako je potreban. Ako zelis samo mekane korale onda ti nije potrban tako veliki protok.
To znaci minimum dve pumpe. Jedna za skimmer a druga za filter.

Da bi sve to izgledalo lepse i organizovanije mozes da pravis i slivnik. U taj slivnik organizujes taj spoljni filter a i slimmer. To nije obavezno jer filter mozes da stavis iiza akvarijuma mada je to nekako losija varijanta, stvar ukusa. Slivnik ti je jedan akvarijum koji ces sam da izlepis i organizujes prema potrebi.

Za osvetljenje ti preporucujem negde oko 250 do 300 w mada mozes i vise. Opet to zavisi od vrste korala a pre svega i od dubine akvarijuma.

Od opreme ti je potreban i prelivnik ili ako busis akvarijum onda spojnice. To je sada stvar izbora i mogucnosti. Vidi sta ti je lakse da nabavis. Naravno tu treba dodati i plasticne cevi mada to nije problem da se nabavi.

Potrebno ti je i malo koralnog peska tek toliko da prekrijes dno u tankom sloju. To mozes a i nemoras, stvar ukusa.

Postolje za akvarijum koje je dovoljno jako da izdrzi tu tezinu. Tu nesmes da zaboravis da je tu prisutna so. Ako sam pravis postolje onda napravi tako da slivnik bude sakriven unutar postolja. Dodatak tome moze da bude jos jedno svetlo unutar gde je slivnik ako zelis da i tu imas korisni prostor.

Punjenje za filtere, u sustini porozna masa. Vidi sta mozes da nabavis.

Neki dodaci za sam pocetak bi bili testovi za NH3 i NO3-. To ti je potrebno dok cikliras to kamenje. Kasnije mozes da nabavis i za Ca jer je i to korisno da se meri kao i alkalnost mada sa tolikom kamenjem alkalnost je uglavnom ok. Hidrometar moras da imas jer bez toga ti nema dalje.

Morska so za akvaristiku. Mors da imas za najmanje par izmena vode. Sto se tice pripreme vode to treba isto tako da resis. U najmanju ruku da odstranjujes teske metale, hlor i tome slicne nezeljene materije. Vidi sta je raspolozivo da se nabavi.

Eto to bi bilo onako grubo, neka osnova koja ti je stvarno neophodna i nadam se da nisma nesto propustio. U sustini videces kada detaljises svaki deo jer tu dolaze i sitnice oko sklapanja cevovoda, elektrika itd.
 
Hvala Bobane, sada je i meni mnogo konkretnije šta da tražim. Pumpe, i skimer sam siguran da mogu naći, kao i kamenje, sump i overflow će biti odradjeni u DIY varijanti, jer sam našao neke šeme na netu. U suštini, mislim da će ovo moći da se izgura, jer ovo mi deluje da neće biti preskupo i da će moći da se uklopi u predvidjen budžet.


Samo još da pitam oko kelvina za rasvetu, znam da idu preko 10 000K, ali velika je razlika od izmedju 10 000 i 20 000K? I da li je MH uopšte dobro osvetljenje ili će morati da se ubacuju još neka osvetljenja?

Izvinjavam se što sam naporan, ali stvarno bih voleo ovo da izguram...
 
ako ćeš raditi kao ja, onda ti skimmer ne treba, jer eto ja već 3 i pol godine guram i bez skimmera i bez ro uređaja i bez kalcij reaktora i svih ostalih sličnih stvari

Ono što ti treba, dobro osmiisljen filter koji je na bazi kemije (au i po4 odstranjivač koje redovito mijenjaš), slabijeg protoka ...znaći do 600l/h za tvoj akvarij je čist u redu.
Kvalitetno živo kamenje i dbs sistem na dnu.

Puno sam pazila na rasvijetu, a prije sam koristila pumpice za protok nekih no name firmi, a sada imam wavebox (sprava koja radi valove i najsretnija sam na svijetu)

to je sve..

e, da idi polagano, ne žuri i ne pretrpavaj, posebno ne u startu

Ako te još ponešto zanima, pitaj