Moj prvi Nano Reef

Pa to i ja mislim i tako zelim da radim. Konkretno, sto se tice autraliske montipore kontam da moze da mi napravi sranje u akvarijumu i da mi stvori neki disbalans. To ne zelim.

A pored toga, ona ume da bude jako, jako velika...i to ne zelim.
 
I ja isto mislim tako. Jedino sto dodajem je Seachemov Reef Builder i to samo zbog niske karbonatne tvrdoce vode, verovatno zato sto koristim destilovanu vodu, pa to moram da "popravljam", ali je i to samo jednom nedeljno i samo 3 grama. Inace se potpuno slazem sa acacarom, sto bih na ovu malu litrazu dodavao bilo sta kad ionako radimo izmenu vode na nedelju dana, ako je so kvalitetna trebalo bi da dopuni sve sto ti treba.
 
Ja to ipak ne kontam iako je tebi sve jasno. Pre svega odakle ti taj izraz australijska montipora?
Druga stvar je ta da ja ne kapiram kakvu to frku moze da napravi ta montipora ako je uopste i montipora. O kakvom ti to debalansu govoris uzrokovan montiporama. Ja to nigde nisam video do sada.

Ako menjas vodu na nedeljnoj bazi onda ti stvarno ne trebaju dodaci.
 
Pa dobio sam informaciju da je taj koral koji imam Australiska matipora, tako je ovde zovu, kakav joj je latinski naziv, to ne znam, slab sam sa koralima, da su u pitanju ciklidi, lako bi ovako...mrka kapa za sada... :confused:

Ok, nije sada velika al sam video da moze da bude jako, jako velika. Ni to nije toliki problem, ali kao SPS ima drugacije potrebe od LPS-ova i mekih korala. Tako mi je makar objasnjeno. Ja ne znam tacno koje su sve njene potrebe i koliko cega ona trosi, tj. sta joj je sve potrebno za zivot u akvarijumskim uslovima pa ne mogu da tvrdim 100% da mi moze izazvati neku stetu u akvarijumu, ali, kako sam shvatio, samim tim sto je SPS a moj akvarijum nije adekvatan za SPS korale, a jos na to ja ne dodajem nista u vodu sto je potrebno SPS koralima, zakljucio sam da ne bi trebalo da drzim taj koral kod mene u akvarijumu.

Naravno, moguce je da gresim.

Ja sam zamislio moj akvarijum sa sto je vise moguce razlicitih vrsta Zoantusa, par vrsta euphilija i po neki Acan ili LPS. Koliko sam ja razumeo, takve korale mogu da drzim u akvarijumu dimenzija koje imam i u uslovima koje zelim tj mogu da im pruzim.

Menjanje vode jednom u 7 dana u kolicini od 1/4 ukupne litraze akvarijuma je nesto sto radim redovno i samim tim mogu da drzim gore navedene korale.

Meni se ova matipora svidja, ali, ako joj ajd da kazem "nije mesto" u mom akvarijumu i nemam uslove koji su joj potrebni, zasto da mucim nju, ostale korale i na kraju sebe.

Ako ta matipora moze da neometano i kako treba zivi i raste u mom akvarijumu, ja cu je rado ostaviti. Meni se ona svidja, i sasvim je lepo dodatak u mom akvarijumu.
 
Slobodno je ostavi,ako ti vremenom poraste ili ti bude smetala u tvojoj zamisli uvek mozes da je zamenis ili je prodas...
 
Taj koral je kao i ostale montipore dosta izdržljiv.
Moj je neki utisak da joj ne smeta ni malo "prljavija" voda. Neka logika koja to može da opravda može da se traži i u tome da pripadada grupi korala koji obrastaju podlogu. To nekako odma znači da tu ima i nekog "taloga".
Sve u svemu videćeš. Ako bude umirala to će se dešavati polako, povlačiće polipe, pa će se pojaviti bela mesta koja se šire, no i posle toga ona će da se vrati. Imao sam taj slučaj sa njom nekoliko puta.

Na prvoj slici je počelo nešto sa ovim koralom da se dešava, donja strana sa belim delovima gde se polipi gube, a na drugoj slici je stanje kad je stalo - pola korala je otišlo. Prerasla je kamen ponovo. Posle ovoga istu sam stvar ponavaljao još dva puta igrajući se hemičara, sad je opet ubrzala sa rastom.
Sa tim udelom sveže vode u izmenama mislim da može dovoljno toga da ubaciš za ovaj koral. Uostalom merićeš osnovne parametre.
 

Attachments

  • hoffmeisteri.jpg
    hoffmeisteri.jpg
    284.9 KB · Pregleda: 22
  • Tri boje digitata.jpg
    Tri boje digitata.jpg
    195.9 KB · Pregleda: 12
Taj koral je kao i ostale montipore dosta izdržljiv.
Moj je neki utisak da joj ne smeta ni malo "prljavija" voda. Neka logika koja to može da opravda može da se traži i u tome da pripadada grupi korala koji obrastaju podlogu. To nekako odma znači da tu ima i nekog "taloga".

Mislim da nije bas zgodno da se tako grupise ovaj koral. Montipora gradi sve oblike koje mozes da zamislis kod korala. Tanjirasti oblik horizontalnog ili vertikalnog smera uvijenog ili ravnog, kolonalnog oblika, podmasivni oblik, masivni oblik, razgranati oblik i naravno oblik koji si ti pomenuo koji formira koru.
Iz ovog razloga je vrlo tesko i nagadjati da li je montipora ili ne a jos je teze navoditi i samu vrstu.

Montipora hoffmeisteri je braon boje sa nekim izuzetkom i gradi deblji tanjirasti oblik.
Montipora digitata ima arborescent oblik (oblik prstiju ili grana) i po tome je i dobila ime. Ovo na slici mi vise deluje kao stvaranje kolonalnog oblika mada ko zna, mozda je to tek zacetak.
Inace Montipora digitata voli bas plitku vodu sa muljem gde je uglavnom dominantna vrsta korala. E sada iz tog razloga valjda i formira izgled grane jer bi u suprotnom bila dobra talozna povrsina.

Ok, nije sada velika al sam video da moze da bude jako, jako velika. Ni to nije toliki problem, ali kao SPS ima drugacije potrebe od LPS-ova i mekih korala. Tako mi je makar objasnjeno. Ja ne znam tacno koje su sve njene potrebe i koliko cega ona trosi, tj. sta joj je sve potrebno za zivot u akvarijumskim uslovima pa ne mogu da tvrdim 100% da mi moze izazvati neku stetu u akvarijumu, ali, kako sam shvatio, samim tim sto je SPS a moj akvarijum nije adekvatan za SPS korale, a jos na to ja ne dodajem nista u vodu sto je potrebno SPS koralima, zakljucio sam da ne bi trebalo da drzim taj koral kod mene u akvarijumu.


Da se ne bavimo tim imenima vrsta jer je to pusto nagadjanje. S obzirom da si tek poceo sa time onda nekako pokusaj da koristis samo Montipora sp. pre nego bilo sta drugo. Cak je i tu pitanje tacnosti jer moze da se desi da je Porites. Nije to ni tako bitno.

LSP, SPS, mekani korali itd sa svim tim objasnjenjima ocito te vode u neke mutne vode. Mene zanima sta ti je to savetovano kada si se ti namerio na jadnu montiporu a sdruge strane ubacujes neke druge korale koji imaju isto takvu ili slivnu potrebu. Verujem da je sve bilo usmereno ka kalcijumu, magnezijumu i takvim slicnim stvarcicama. Pa cak i tree koral ima sclerite koje su nista drugo nego kalcit. Vidis to se smatra mekanim koralom a trosi kalcijum pa samo prsti.

Velicina korala i velicina akvarijuma, uhh to je uvek diskutabilno. Eto ti imas masivnu formu polipa pa sta ces da radis kad se prosire? E to isto uradi i sa montiporom.
 
Slazem se sa tobom Bobane. Vidim tvoj stav i tacku gledanja i iskreno smatram da si u pravu. :)

Mene je bre nerviralo i izludjivalo to sto se taj koral nalazi na istom kamenu sa mega lepim zoama... :oops: a to je resiva stvar, i to lako resiva.

Ja sam ipak teski pocetniku svemu ovome, moram da pitam da se ne bi zeznuo i da ne napravim neku veliku glupost. Male gluposti su malo dovoljenje, zar ne.. :D


Nego, navalio jedan moj prijatelj da mi napravi akvarijum 35x35x35 pa da njega stavim umesto ovog jer je polica na kojoj drzim moj morski tacno tih dimenzija a akvarijum koji sa da koristim je manji, pa kao, ajd da napravi mi jedan tacnih dimenzija, bice estetski lepse. :rolleyes:

On inace radi akvarijume za nekih 30tak pet shopova po Vojvodini i ume da odradi akvarijum mega dobro. Videcemo danas kako ce da to ispadne pa ako bude dobar, postavljamo veci...

Eto, uzas...nije proslo ni mesec dana a vec prosirujem akvarijum...ubice me zena!!! :confused:
 
Eto, uzas...nije proslo ni mesec dana a vec prosirujem akvarijum...ubice me zena!!! :confused:


hahaha dobrodosao u klub,evo uskoro ja prodajem moj akvarijum sa skimerom i rasvetom (bice cena bagatela),razlog zna se PRAVIM NOVI! hahahaha,pilot projekat sa zenom uspeo pa sad kod joj se svidja ono sto sam napravio kaze moze u dnevnu sobu a to zahteva vec drugu konstrukciju :),al da ne narusavam temu o tome na drugom mestu.
 
Mene je bre nerviralo i izludjivalo to sto se taj koral nalazi na istom kamenu sa mega lepim zoama... :oops: a to je resiva stvar, i to lako resiva.
Takva kombinacija je vrlo cesta poojava i to vidjam redovno. Cista prirodna pojava. Ja kada bi birao uvek bi pre pokupio takvu kombinaciju nego kamen sa monotipnim polipima.
Mislim da nemas razloga da se nerviras radi toga. Bolje je da usmeris energiju na nalazenju dobrog objasnjenja zamene akvarijuma. :)
 
Bobane, tvoja okrenuta logika je takođe logična, zapravo zvuči logičnije od moje. No taj se koral ovde vuče pod imenom australijska montipora, a googlanje vodi ka imenu koje je dao drlessa, a koje sam i ja našao. Inače taj koral, koji mnogi od nas imaju, i verovatno je istog porekla, definitivno raste isključivo u formi pokrova ili ti kore.
 
Vidim ja sta google daje kao rezultat i verujem da se tako nesto prenosi u identifikaciji jer je vizuelna slicnost izuzetna. Najveci problem u svemu tome je sto je sve to proizvoljna identifikacija.
Bilo bi dobro uzeti jedan delic i videti u kom smeru ide septa (zubi) korala sto bi nedvosmisleno odredilo rod.

Montipora hoffmeisteri - http://coral.aims.gov.au/speciesPages/species_metadata/0259/view

Montipora australiensis - http://coral.aims.gov.au/speciesPages/species_metadata/0247/view


Pokusacu da napravim sto je moguce bolju fotografiju pa cu je pustiti na net. Imam sada kuci jedan makro objektiv, nije mega dobar ali ce verujem odraditi posao koji sada treba da odradi. Bas me interesuje sta je tacno...

Ova Montipora grisea bas lici na ono sto imam u akvarijumu, mada nisam 100% siguran, videcemo...
 
Danas idem po novi akvarijum! valjam_se

35 x 35 x 35 su mu dimenzije i taman ce lepo da legne na onu policicu, taman da popuni celu povrsinu!

To mu dodje povecanje od cca 50% vise vode nego sto je bilo u predhodnom a samo je za 5cm siri i duzi...da ne poveruje covek...

Verujem da ce biti ok i da ce sve sto imam lepo da legne. Cak sta vise, mislim da mogu da stavim, po potrebi, jos jedan live stone ako nadjem neki manjih dimenzija.

Sada cu pojacati menjanje vode sa cca 6-7 litara nedeljno na 10 litara nedeljno. Samim tim ce se troskovi malo pojacati... sa 0.7 eura na ceo 1 euro nedeljno. :p

RO aparat pustamo u pogon za par dana tako da trosak kupovine vode koji sam do sada imao se gasi. :D

Mislim da cu biti zadovoljan izgledom akvarijuma, ako ne budem, necemo ga stavljati i to je to, drzacemo se AquaEl-a.

Sta mislite, da li je ok za morski akvarijum da se stavi crna pozadina tj crni tapet???
 
Bobane, gledao sam linkove sa tvoje ranije poruke. Slike koje su tamo date nisu najjasnije , a ni mi ovde nismo radili sa SEM. :rolleyes:
Prva stvar sajt je sjajan otišao je u bookmarks. Drugo može da se nađe gomila termina koji meni nisu jasni ili sam zaboravio značenja. A odavno se nisam bavio akvaristikom ili tim delom biologije ozbiljnije :)


Characters: Colonies are thick plates. Corallites are immersed.
The coenosteum is covered with tuberculae which may contain corallites.
Colour: Cream or brown, occasionally brightly coloured.
Habitat: Most reef environments.
Abundance: Common, but inconspicuous.

Verujem da bi i drugima koristilo malo pojašenjenja tih termina i uopšte koralne tematike. Prisećam se Bobane da si ti negde pisao nešto na tu temu...Ajde da ne zastranjujem više, daj link ako jesi, a ako nisi da pišemo...u pravoj temi.

Ne znam da li se neprimetnost M.hoffmeisteri odnosi i na boju, ali prema slikama jako liči na ono što se ovde ima. Ova M.grisea sa druge strane odgovara bojom, ali površina korala nije "grizasta". Imaš li ideju na šta se odnosi ime vrste? Boja ili gel ili šta treće?