Akvarijum "Atman CR320" POMOC

cakivr

Member
4 Novembar 2011
35
1
8
33
Akvarijum
www.beke.co.nz
Cao,drugari par pitanja za Vas u vezi akvarijuma Atman CR320 ... Pre par dana sam ga kupio je potrebna mala pomoc... :) e ovako... Posto ima podni filter a meni to bas i ne odgovara ja sam taj podni filter izbaci i stavio sam unutrasnji "Atman At-f101" jer se preporucuje do 50l,a ovaj moj akvarijum ima samo 27l...jel to ok sto sam uradio ? dal trb da vratim podni filter ? i koji bilje radi ? (kako se namesta podni i na koju varijantu radi?) Takodje sam prikljucio i pumpu za vazduh koju sam dobio uz akvarijum...Nzm dal mi je uopste potrebna ta pumpa za vazduh pre ovom filteru Atman At-f101 ...Podlogu sam stavio male crveno bele kamencice... Da li imate neki savet za mene oko svega ovoga ? I koje ribice bi najbolje pristajale ovom malom kutku ? Koju podlogu da stavim i koju vodenu biljku :) Hvala Vam puno unapred,ovo mi je prvi akvarijum a zelim da izgleda bas lepo :))) Srdacan pozdrav!
 
Huh bas si postavio puno pitanja pa da pokusamo da ti odgovorimo. Nisa napisao zasto ti ne odgovara podni filter. On moze da radi korektno izesno vreme i mana mu je to sto kad dodje do ciscenja sve mora napolje, ribe , bilje podloga). AT F 101 je mali filter i ogranicenog kapaciteta tako da ces morati cesce da ga cistis sto opet kao i za podni filter zavisi od broja i vrste riba koje budes imao. Ti kamencici koje su granulacije? Opisi nam to malo detaljnijepa da zajedno dodjemo do optimalnog resenja
 
Pa ovako... AQ sam kupio skoro,odmah sam izbacio podni filter jer mi je totalno out,veoma je komplikovan za odrzavanje tj.kad trb da se cisti mora sve vani sto meni ne odgovara...Otiso sam do prodavnice i predlozili su mi da kupimim ATF 101 jer je to do 50l a moj mali AQ ima samo 27L ...Tako da je dovoljan za njega a i veoma lako se cisti...Mene zanima par pitanja jer mi je ovo prvi AQ pa se bas i en razumem...
1.Da li filter za vodu Atman ATF 101 treba da bude postavljen na vrhu,sredini ili dnu AQ?
2. Da li je pored filtera za vodu ATF101 potrebna pumpica za vazduh?
3.Koja podloga je najidealnija i koju biljku da stavim da nije prevelika za ovaj AQ?
4.Koje ribice najbolje pristaju ovom malokm kutku ?
5.Jos neki savet ?
 
Filter mozes da postavis u bilo kom nivou i samo obrati paznju da povrsina vode nije mirna.

Ako imas dobru cirkulaciju na povrsini nema potrebe za vazdusni kompresor.

Podloda je tvoj izbor. Tu nema najbolje ili najgore. Podloga se postavlja prema potrebi i to je tvoj izbor kao i biljke.

Ribe biras u skladnu sa mogucnostima i tvojom zeljom.

Podeeli ovu temu u vise tema pa ces verovatno dobijati preciznije odgovore :)
 
1.Na vrhu blize povrsini ako koristis crevo za usis vazduha
2.Nije ako ga koristis na nacin opisan pod 1
3.Toliko je sirok pojam da ne moze lako da se odgovori. Za pocetak koristi pesak krupnije granulacije ispod koga mozes da stavis neku hranljivu podlogu. Isto za pocetak izaberi neko bilje jednostavnije za uzgoj (jeftinije) dok ne steknes potrebna iskustva. O ovome procitaj, ima toga dosta na forumu.
4. Ne krupne. Mozes se odluciti za neke tetre, zivorotke ili sta vec mozes da nadjes. Neznam odakle si pa ne mogu konkretno da te uputim gde mozes da pogledas. Uvek je bolje uzeti dve ili tri vrste sa vise komada nego mnogo vrsta sa po jednim, dva primerka.
5.Navali na citanje foruma i tu ces naci i odgovore na pitanja koje nisi postavio, a sto ti bude nejasno pitj sam.;)
 
Boban i ja pisali u isto vreme ali se uglavnom slazemo, tako da nisi dobio kontradiktorne odgovore:)
 
E hvala vam puno na ovoj skromnoj ali meni veoma velikoj i korisnoj pomoci... ribice cu uzeti neke manje jer mi aq ne dozovljava za nesto vece,u svkaom slucaju prelistacu jos malo forum i kad uredm aq stavljam slike pa da vidimo jesam li dobro naucio :DD
 
Atman AT F101 ima mogućnost ubacivanja vazuha kroz mlaz povratne vode kroz silikonsko crevo koje si dobio uz ovu filter pumpu. Poigraj se malo sa pozicijom filtera u akvarijumu da bi dobio mreškanje površine i dobar usis vode bliže dnu akvarijuma.

Nema puno riba kojima će biti prijatno u akvarijumu od 27l, zato pametno izaberi. Ne znam šta ti je dostupno za nabavku tamo gde živiš, ali svakako se pre nabavke dobro informiši o vrstama i broju riba koje bi ubacio unutra. Možda bi bilo najbolje da napišeš šta bi najradije držao u tom akvarijumu pa da ti predložimo eventualno neke izmene ili da te upozorimo na nekompatibilnost.

Što se biljaka tiče svakako nećeš ubacivati biljke koje rastu visoko. Pritom, to fabričko osvetljenje nije za neke zahtevnije biljke pa i o tome moraš da vodiš računa. Svakako bi neka Anubia došla u obzir na nekom panju, i eventualno neko manje zahtevno bilje srednjeg plana kojoj odgovara neko slabije svetlo (možda bi vredelo pokušati sa Sagittaria Subulata).
 
Pa ovako...sto se tice ribica ubacio bih jednog malo obicnog cistaca,jednog muljasa,par komada ili neonki ili microrasbore i jos par komada nekih vecih ribica (malo vecih) kao npr.ksifo,pandicu itd...a od bilja sam razmisljao za prednji plan stavit Echinodorus tenellus ili Sagittaria Subulata a za zadnji plan bi isla Heteranthera zosterifolia ... Sta mislis o ovome ? :) I koju malo vecu ribicu mi preporucujes (malo vecu od neonki ) ?
 
P.s. Od cistaca bi stavio 1x Ancistrus i 2x Corydoras,i nzm dal bi pored neonki ili microrasbore mogli da se uklope Black skirt tetras ? Jel imate neku boilju kombinaciju za aq od 27l? :) pozz
 
1x Ancistrus i 2x Corydoras je ok.

Panda je isto Cory (ako si mislio na tu Pandu).

Što se neonki tiče, sve tetre vole da imaju dosta prostora za plivanje. Iz toga sledi da je tvoj akvarijum suviše mali za ove ribe. Generalno je mali za većinu, ako ne i za sve vrste tetri. Pored toga, neonke i tetre su izrazito jatne ribe pa je neka minimalna količina 6 komada.

Preostaje ti samo jato (od ovoga što se tebi sviđa) Microrasbora (Danio margaritus - Celestia Pearl Danio) u zajednici sa Ancijem i Cory.

Od većih riba ti ne bih ništa preporučio, pogotovo ne par nekih živorotki.
 
axa,epa i ja sam tako nesto planirao samo sam se dvoumio izmedju neonki i microrasbora....samo mi reci dal pored Microrasbora i Ancistrus i Corydoras ubaciti jos jednu vrstu ili ostati na ovome ? i koliko komada Microrasbora ? :)
 
Pardon koju vrstu ubaciti pored Microrasbora i Ancistrus i Corydoras*

Ja ne bih više nijednu. Akvarijum je 27 litara i sa više riba ćeš napraviti sebi problem.

Microrasbore možeš ubaciti i 8 komada, biće to lepo jato. Cory je, ukoliko nađeš Pande, sam po sebi zanimljiv i kad je u paru često ćeš moći da vidiš kako izvode neke plesove (sam imam dve Pande i potpuno me oduševljavaju kad krenu da sinhronzovano izvode vratolomije).

Pokušaj još da ga ubiljiš pre svega, onako kako si napisao gore, sačekaj da prođe neko vreme zbog cikliranja pa onda postepeno ubacuj ribe. Nemoj sve odjednom. Ubaci prvo Cory, par dana kasnije Anci, na kraju Microrasbore ako se za njih odlučiš.
 
  • Like
Reactions: cakivr