Akvaristicko "putovanje"

3maj

New Member
18 Jun 2009
28
0
1
Republika Srpska
Pozdrav za sve ljubitelje akvaristike!
Naime,ja sam ljubitelj raznih vrsta zivotinja, izmedju ostalog i ribica...
Moje putovanje pocinje uskoro,kada nabavim prve ribice,ali pre toga mala pomoc od vas!
Ovako:
Hocu rucno da napravim akvarijum dimenzija 60dx40sx35v. Pitanje je da li rucno pravljeni akvarijum zahteva nesto posebno,ili je dovoljno samo zalepiti staklo silikonom?
Dalje, u akvarijumu sam planirao da drzim gupike,pa me zanima koje ribice jos da uzmem,a da im odgovaraju uslovi kao gupikama,a i da se slazu medjusobno?
Sto se tice biljaka sta mi preporucujete?
Tehnicka pitanja:
Sta mi je sve potrebno za normalno funkcionisanje akvarijuma?
Menjanje vode da li ide u zavisnosti od opreme u akvarijumu,ili ne i na svakih koliko dana da menjam vodu i cistim akvarijum,i kako uopste cistim,izvadim operem kamenje ili ne?
Da li smem da ubacim drvo u akvarijum, u pitanju je osuseno grana topole.
I za kraj, da li mogu da ubacim akvarijumske zabice, racice i zmije i gde to da nadjem u Novom Sadu da kupim?
Hvala mnogo!
 
Pozdravi i za tebe :)

Nekih posebnih uslova kod lepljenja akvarijuma nema. To je sve praksa pa zavrsni izgled akvarijuma moze da bude drastican u zavisnosti ko ga je lepio. Ipak to nije nesto nedostizno pa ako imas volje da to radis samo napred.

Akvarijum koji ti hoces da osnujes nije tako veliki pa zato nemoj da preterujes sa ribama. Guppy i recimo neki Corydoras i Ancistrus mogu da budu dodatak. To je sve stvar ukusa kao i koje biljke zelis da dodas. Za Guppy je pozeljno da imas gusto zasadjene biljke.

Sto se tice tehnike to je sve diskutabilno. Uglavnom je dovoljan jedan sundjerasti filter i jedan kompresor, kao neki minimum. Sve to zavisi od broja riba i to uglavnom diktira i sve ostalo kao i promenu vode. Zato mislim da je bolje da osmislis sta zelis pa da izadjes sa nekim odredjenijim pitanjima ili temama za diskusiju i razmenu misljenja.
 
O lepljenju akvarijuma dosta se pisalo na forumima pa se potrudi malo i izlistaj sve to pa ce ti biti mnogo jasnije. Osnovno je da staklo dobro odmastis na mestima za lepljenje, najolje cistim acetonom koga mozes kupiti u apoteci. Gupike su ti super izbor za pocetak bavljenja akvaristikom.
Grana topole moze da se ubaci u akvarijum ali ce tesko potonuti i imaces problem kako da je zadrzis na dnu. Mozda odmah da je ubacis u neku kantu sa vodom da se lepo napije. Pokusaj pa ces sam proceniti.
Samo napred!
 
Hvala na odgovorima,nadam se da ce ih biti jos...
Mislio sam da sam bio odredjen po pitanju akvarijuma,ali ocigledno nisam :D
Da probam ponovo:
Hocu akvarijum za gupi ribice,da nije tezak za odrzavanje i da ne moram cesto da "igram" oko njega,bilo bi odlicno kad bi mogao na svakih 20-30 dana da vrsim ciscenje akvarijuma i menjanje vode...
Znaci nista preterano zahtevno, a opet da bude akvarijum na zadovoljavajucem nivou za mene :)
Akvarim bih sam pravio jer imam materijal i volju da dizajniram akvarijum za mesto gde bih ga stavio,a sa druge strane da ustedim novac,jer ovde gde ja zivim najveci akvarijum sto se prodaje, a pri tom je "otvoren", dimenzija 40dx30sx30v kosta 18€, a ja bi svoj sklopio za manje pare,jer,ponavljam, vec imam materijal, a i dosta je veci od ovog sto se kod nas prodaje.
Ukratko zbog ustede i uklapanja na mesto predvidjeno za akvarijum.
 
Kao prvo , prijatan boravak na ovom Forumu . Drugo , uspešna Ti bila izrada osmišljenog akvarijuma , temu o tome ćeš pronaći pretragom . Šta uz gupije , i to si saznao , e , sad ono o održavanju , rukavi treba češće da se zasuču . Redovne izmene vode 1/3 na 7-10 su jako poželjne , povremena sifoniranja podloge , sređivanje bilja . Pranje akvarijuma , podloge , dekoracije - pri prvom formiranju ili , ako ga totalno rasformiravaš kada ti dosadi postavka . Pozdrav