Axolotl

Evo jos slikica, naravno da moze uvek jos.
Na zalost, moram da kazem da sam imao incident u njihovom akvarijumu i da je stradalo 5 najvecih axelotla :(:(:(
Preko noci je filter prestao sa radom i do jutra su se pogusili. Sad je ostalo jos 6 komada, 5 belih i jedan sareni. Ovi ce sad imati posebnu brigu, jer ne smem vise rizikovati. Dobili su tretman kao i ostali stvorovi kod mene. Znaci pumpa za vazduh,spoljni filter i nadzor...ipak nisu toliko nezahtevni sto se uslova tice. Doduse, bilo je mnogo 12 komada u 40l...
 

Attachments

  • axl1.jpg
    axl1.jpg
    43.3 KB · Pregleda: 28
  • axl2.jpg
    axl2.jpg
    43.9 KB · Pregleda: 25
  • axl3.jpg
    axl3.jpg
    29.3 KB · Pregleda: 31
5 belih i jedan sareni odlicno napreduju. Jedu skoro sve sto mi je dostupno od hrane, bilo suve ili zive. Sad imaju oko 12-15 cm, mada nemaju neku masu samo se izduzuju a u obimu rastu samo u stomaku. Mnogo su simpaticne zivotinjice. Sto su veci to se vise krecu i postaju i nestasni. Morao sam poklopiti akvarijum dobro jer hoce i da gvirnu napolje ako dohvate ivicu.
Bobane, nisam video da si negde napisao o polnom dimorfizmu kod axelotla. Posto se nadam da izmrestim stvorove, voleo bi da znam na koliko parova mogu da racunam. Ja ne primecujem nikakve razlike.
 
Dok su jos mali skoro je nemoguce da se odredi pol. To ces moci kada dozive polnu zrelost, negde oko jedne godine starosti. Tada ces da uocis razliku kada ih poredis. Cloacal kod mizjaka je veci. Da bi video razliku mora da imas i muzjaka i zenku. Valjda nisi te srece da su svi jedan pol. To bi mi stvarno delovalo neverovatno.
 
ovo i mene zanima, ako ih ima za gde nabavit, da i mi pisemo o njima, ako ne, onda da vidimo da nam drug Edi posalje iz mresta (ili kako se to vec zove kod njih), ako je raspolozen:hej:
 
Dobio sam ih izdaleka Nikily :) Tesko da ih ovde kod nas ima u prodaji.
Za Hrvatsku ne znam, cuo sam da su se ranije pojavljivali ali ne znam kakva je sad situacija.
 
Evo muzjaka i zenke pa sada moze bolje da se vidi pokazatelji polne razlike.

Ti potomci mozda su od ove zenke, barem neki, jer je to bila grupa jajasca od vise parova.
 

Attachments

  • DSCF9539.jpg
    DSCF9539.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 29
  • DSCF9541.jpg
    DSCF9541.jpg
    17.7 KB · Pregleda: 27
Polne razlike su bas ocite ali kod odraslih jedinki. Mozda bi Eddie trebao da pregleda sve svoje axolotl-e i da uoci razlike ako ih vec sada ima .

Znaci , moras Eddie , svakog pojedinacno axolotl-a uhvatiti rukama (kao sto je Bpoban uradio) i lepo pogledati deo oko analnog otvora. Ne bi bilo lose da ti neko pomogne i fotografise to sto budes radio, da i mi pogledamo te razlike, naravno ako postoje.:)
 
Jos su malodobni da bi im zagledao tamo, mozda me prijave nadleznim organima. :):):)
Ma, zagledao sam ali se ovako ocite razlike ne vide kod mojih. Mada su po velicini tu negde, kao ovaj sto ga boban drzi u ruci. Imaju oko 15-tak cm. Nema veze, valjda nisam te srece da od 6 komada ne bude raznih polova. A do mresta kao sto rece Boban ima jos dosta vremena a i ide toplo vreme. Oni se pare na nizim temperaturama.
E da, Nikily... nisu ribe, jel to je skoro ocito. U pitanju su vodozemci, ali i to je posebna sorta vodozemaca (imaju i latinsko ime ?!) koja ne izlazi na kopno i nemaju u potpunosti razvijena pluca. Boban ce to znati strucnije da objasni. :)

Ustvari, ima to sve na prvoj strani ovog thread-a. Boban je lepo objasnio o ovoj vrsti vodozemaca.
 
evo ih posle godinu dana, vec su skoro zreli primerci. Nadam se da cu na zimu moci da pokusam mrest.
 

Attachments

  • DSCF4108.jpg
    DSCF4108.jpg
    37.1 KB · Pregleda: 17
  • DSCF4104.jpg
    DSCF4104.jpg
    28.1 KB · Pregleda: 18
Evo da dodam ta su Axolotl u dobroj kondiciji i da napreduju odlicno. Bila bi prava steta da im se sada desi nesto nezeljeno i da ih Eddie izgubi pogotovo sto su takoreci na korak od mresta. Da li ce da se mreste ove godine to cemo da vidimo ali sta je tu je. Nadamo se najboljem i ako Eddie sve ovo zavrsi sa uspehom i drugi teraristi ce moci da uzivaju u ovim neobicnim stvorenjima.