Centralni filter

Pravo da vam kazem i mene ovo interesuje al mi mnoge stvari nisu jasne...Uskoro pravim vecu policu na koju cu staviti sve radne akvarijume koje imam(7 komada) i verovatno cu praviti jos 10tak aq.Kao sto rece Zopex zamorno je stalno prati filtere u pojedinacno svakom akvarijumu pa bih mozda pokusao da i ja uradim neki centralni sistem.Jedino sto bih pokusao da izbegnem da busim dno akvarijuma ako je ikako moguce.

Nije mi totalno jasan sistem bez busenja dna akvarijuma.Video sam one plasticne cevi sa puno krivina,nazirem ideju ali nisam bas siguran kako se postize balans izmedju vode koja ide u filter i ona koja se vraca.Dali se nekim slavinicama smanjuje/povecava dotok iz pumpe u aq ili to sve regulise sistem spojenih sudova?Ako moze neko da malo detaljnije objasni bio bih mu zahvalan.

Zopex mogucu ideju slaganja,tipa,kolicine filter mase mozes mozda da nadjes u reklamnom Zajcevom katalogu ako si ga naracivao do sad.Tamo ima nekih resenja za vrtna jezerca,veliki kontejneri,velika zapremina sa sve uv filtracijom itd...
Skenirao bih i poslao bi da ti pokazem na sta mislim ali su mi kataloge deca izgleda dohvatila i...nema ih:lol:.
 
Ne moras da busis aq, one prelivne cevi odlicno funkcionisu, probao sam. Kolicinu vode koja dolzi u aq. moras da regulises slavinicom koja je na dolaznom vodu.Mora samo da se vodi racuna da cev za izlaz vode iz aq ostane prohodna tj da se ne zapusi.Ovo sam poceo da koristim u nekim akvarijumima pri zameni vode i odlicno funkcionise.Kad zelim da zamenim deo vode samo ubacim crevo kojim pumpa ubacuje cistu vodu u aq iz bureta i mogu da radim nesto drugo dok se voda menja.
Moram da naglasim da kod ovog centralnog filtriranja kako sam ga ja zamislio filter mora da bude najniza tacka u sistemu, jer se voda iz aq. dovodi do filtera slobodnim padom.
Pumpa kojom se voda vraca do aq. mora da bude dovoljne snage da sve aq. u sistemu moze da snabdeva sa filtriranom vodom.Bez mocne UV lampe ovaj sistem ne bi imao nikakvog smisla. Ja sam predvideo 36W i to ce biti vise nego dovoljno za ono sto planiram.
Sto se tice medijuma za naseljavanje bakterija, jos uvek gledam sta bih mogao da upotrebim. Treba da bude kvalitetan, a opet da nije preskup, a te stvari nije bas lako uskladiti.
 
Naravno da je filter najniza tacka bas iz tog razloga koji si naveo.
Vodu mozes da vracas pumpom direktno u akarijume, tako je u mom slucsju, ili da napravis rezervoar kao najvisu tacku pa da koristis slobodan pad. Tako je bilo nekada kod mene, ima ovde na forumu sema rada.
Sto se tice filter mase razmisli o sljaci. Trebala bi da je jeftina a vala I porozna je.
 
I kod mene ce pumpa da vraca vodu u akvarijume, jer nemam tehnickih mogucnosti da pravim rezervoar tako visoko. Dao si mi dobru ideju za sljaku i sad moram da vidim gde je ima.
 
Nisam znao da moze i sljaka da se koristi kao filter materijal.Nekako mi to ne pojmljivo s obzirom da sam gledao tv emisije o dobijanju metala iz ruda i celokupnoj obradi...
Jel moguce da sljaka koja je otpad u tim procesima ne nosi u sebi nesto sto bi moglo da naskodi zivom svetu u tim akvarijumima?Ili ne pricamo o istoj stvari...:ebote:
 
Pazi sljaka, a ne zgura (otpad kod livenja). Sljaka se dobija sagorevanjem kamenog uglja. Posle ispiranja trebalo bi da je neutralna.U svakom slucaju kad je nabavim potopicu je u vodu desetak dana pa cu videti da li se nesto rastvorilo.
 
Betoniranje zavrseno, ostaje jos malo da se uredi pa onda pakovanje
 

Attachments

  • filter 2_resize.jpg
    filter 2_resize.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 94
  • filter_resize.jpg
    filter_resize.jpg
    45.2 KB · Pregleda: 94
Ne, farbanje ne dolazi u obzir. Beton je izveden sa sredstvom za vodonepropusnost koje se koristi i za cisterne za pijacu vodu tako da garantovano ne menja karakteristike vode (tvrdoca). To sam i testirao i voda je jednakih karakteristika kao kad je sipana. Kad sam rekao uredjenje, mislio sam na srdjivanje ivica, jer nisam to bas ravno izveo pa poklopac ne naleze bas najbolje.
 
Hoće li voda u filteru imati aeraciju vazdušnom pumpom (ili kompresorom)?
A što se tiče UV filtera, mislim da je ovaj centralni filter kao stvoren za DIY varijantu.
Obzirom da će u njemu sterilizator raditi non-stop, a sijalice ne požive više od par godina, treba uvek u rezervi imati onu koja je lako dobavljiva. (Neka T8 cev dužina 45, 60, 90 ili 120cm)
 
Nisam predvideo da aeracija bude u filteru, vec u svakom akvarijumu i to preko sundjerastog filtera. UV sterilizator ce biti fabricki (onaj kroz koji voda protice) snage 36W. To je najjaci koji moze da se nadje kod nas. Mislio sam da vezem dva na red ali mi je Boban rekao da je sigurno dovoljan jedan. Lampa u sterilizatoru se menja na 10 do 12 meseci i uzecu odmah dve rezervne da kasnije ne bude problema.
 
Mislio sam na aeracija u filteru zbog bakterija koje u njemu žive. Mada, ako je svaki akvarijum dobro aerisan, voda koja iz njih ide u filter biće puna kiseonika.
Što se tiče UV filtera, rezervne lampe za filtere jačine 5 ili 9w (PL-S) mogu biti nemoguća misija za nalaženje u Srbiji. Kupiš filter, a kada lampa crkne baciš ceo filter i kupiš nov zbog toga što lampe ne mogu da se nađu.
 
Dobro je kada ne menja tvrdocu vode jer sam na to i mislio. Kada si testirao da li si koristio kiseliju vodu za test?

Sto se tice aeracije to bas i nije neophodno dodati jer povratna cev moze da se izdigne koliko je to moguce i da voda pada u taj filter. He he, mali Nijagarin vodopad :)
 
Probao sam sa sonom kiselinom (malo kiselije) i sem sto je malo reagovala prasina dalje je reakcija stala. Onda sam sipao Ro vodu koja nije promenila tvrdocu. A ono za Nijagaru kopiram po malo tvoj filter sa onih slika.
 
Ma i ja sam cele zime studirao literaturu, jer mi nikako ne bi odgovaralo da voda postaje tvrdja. Laknulo mi je kad sam prakticno proverio mada sam imao i rezervnu varijantu da beton presvucem plastikom od koje se prave camci ali hvala Bogu ispalo je dobro.