Cryptocoryne affinis -cvet

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
59
Beograd
Spororastuca, ne mnogo zahtevna i popularna vrsta. Nije ljubitelj jakog svetla pa dobro uspeva i ispod neke vece biljke. Podnosi veci temeperaturni raspon, od nekih 23 pa do 27 stepeni. Najbolje uspeva na 25 stepeni, ne odgovara joj premestanje i promena hemizma vode jer posle toga duze vremena "boluje" i stagnira u razvoju. Odgovoara joj hranljiva podloga pa je dobro ubaciti i malo treseta u blizini korena.

Srdnje je visine i dobra za prednji ili srednji plan akvarijuma, u zavisnosti od njegove visine. Razmnozava se izdancima koji se probijaju kroz podlogu i tako formira grupe koje su veoma lepe i dekorativne.

Listovi su veoma interesantni, neravnih ivica i sa udubljenjima koja idu celom duzinom. Gornja strana je tamno zelena (istice neku drugu biljku svetlijih listova) a donja je braonkasto-crvenkasta. U zavisnosti od osvetljenja i drugih uslova moze da promeni oblik i boju. Tada moze da bude pomesana sa nekim drugim vrstama.

Desilo se i to da je procvetala u akvarijumu. Konacno regulisanje svetla je urodilo plodom i ovo je prva biljka koja je cvetala. Jos dve pokazuju tendenciju cvetanja ali o tome kad se to bude desilo (ako se desi :rofl2:)

Attachments

• DSCN3331_resize.jpg
    DSCN3331_resize.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 36
  • DSCN3332_resize.jpg
    DSCN3332_resize.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 30
  • DSCN1206_resize.jpg
    DSCN1206_resize.jpg
    72.1 KB · Pregleda: 27

Fantom

Member
5 Novembar 2007
212
2
18
Beograd
www.akvarijumart.com
Svojevremeno, dok sam imao odgajivacnicu, ova biljka je bila gotovo u svakom mom akvarijumu, da li je to bio akvarijum za maticu, ili za proplivavanje i odrstanje riba. Meni se pokazala kao veima zahvalna biljka i pored jaceg i pored slabijeg svetla. Svoj deo posla je savrseno odradjivala, nije bilo sanse da u akvarijumu bude viska nitrata i fosfata i pored toga sto se desavalo da u akvarijumu od 40 litara, drzim i do neverovatnih 200 riba. A akvarijumi su uvek bili ureni, nikada prljavi, nikada mutna voda, a nikada ni zagadjena. A ribe su uvek imale lepu boju i kondiciju, nisam znao sta znaci bolesna riba. Naravno imali su uticaja tu i filteri sa kvalitetnom filter masom, i naravno nista bez kante i creva, tj. zamene vode. Ali opet mislim da je upravo ova biljka igrala odlucujucu ulogu, i veoma rado je preporucujem svakome, pogotovu onima koji su novi u akvaristici, kako bi smanjili mogucnost nastanka problema.
Mozda ce ovo nekome izgledati glupo, ali ja volim da pisem svoja licna iskustva, koja nemora da znaci da su tacna.

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
59
Beograd
Cvet je stigao do povrsine i neznam sta s njim dalje treba. Posto je prvo cvetanje interesuje me koliko traje cvet i da li ga treba ukloniti ?