Cryptocoryne affinis -cvet

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Spororastuca, ne mnogo zahtevna i popularna vrsta. Nije ljubitelj jakog svetla pa dobro uspeva i ispod neke vece biljke. Podnosi veci temeperaturni raspon, od nekih 23 pa do 27 stepeni. Najbolje uspeva na 25 stepeni, ne odgovara joj premestanje i promena hemizma vode jer posle toga duze vremena "boluje" i stagnira u razvoju. Odgovoara joj hranljiva podloga pa je dobro ubaciti i malo treseta u blizini korena.

Srdnje je visine i dobra za prednji ili srednji plan akvarijuma, u zavisnosti od njegove visine. Razmnozava se izdancima koji se probijaju kroz podlogu i tako formira grupe koje su veoma lepe i dekorativne.

Listovi su veoma interesantni, neravnih ivica i sa udubljenjima koja idu celom duzinom. Gornja strana je tamno zelena (istice neku drugu biljku svetlijih listova) a donja je braonkasto-crvenkasta. U zavisnosti od osvetljenja i drugih uslova moze da promeni oblik i boju. Tada moze da bude pomesana sa nekim drugim vrstama.

Desilo se i to da je procvetala u akvarijumu. Konacno regulisanje svetla je urodilo plodom i ovo je prva biljka koja je cvetala. Jos dve pokazuju tendenciju cvetanja ali o tome kad se to bude desilo (ako se desi :rofl2:)
 

Attachments

  • DSCN3331_resize.jpg
    DSCN3331_resize.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 36
  • DSCN3332_resize.jpg
    DSCN3332_resize.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 30
  • DSCN1206_resize.jpg
    DSCN1206_resize.jpg
    72.1 KB · Pregleda: 27
Svojevremeno, dok sam imao odgajivacnicu, ova biljka je bila gotovo u svakom mom akvarijumu, da li je to bio akvarijum za maticu, ili za proplivavanje i odrstanje riba. Meni se pokazala kao veima zahvalna biljka i pored jaceg i pored slabijeg svetla. Svoj deo posla je savrseno odradjivala, nije bilo sanse da u akvarijumu bude viska nitrata i fosfata i pored toga sto se desavalo da u akvarijumu od 40 litara, drzim i do neverovatnih 200 riba. A akvarijumi su uvek bili ureni, nikada prljavi, nikada mutna voda, a nikada ni zagadjena. A ribe su uvek imale lepu boju i kondiciju, nisam znao sta znaci bolesna riba. Naravno imali su uticaja tu i filteri sa kvalitetnom filter masom, i naravno nista bez kante i creva, tj. zamene vode. Ali opet mislim da je upravo ova biljka igrala odlucujucu ulogu, i veoma rado je preporucujem svakome, pogotovu onima koji su novi u akvaristici, kako bi smanjili mogucnost nastanka problema.
Mozda ce ovo nekome izgledati glupo, ali ja volim da pisem svoja licna iskustva, koja nemora da znaci da su tacna.
 
Cvet je stigao do povrsine i neznam sta s njim dalje treba. Posto je prvo cvetanje interesuje me koliko traje cvet i da li ga treba ukloniti ?