da ili ne

Pa ne znam bukvalno da li je to kako si ti napisao!
Ali je sigurno da ne odgovaraju svim biljkama isti uslovi,to jest može ti se desiti npr.da neka biljka napreduje ko mutava,a druga stagnira a opet treća vene.Zato mislim da je dosta važno da biljke biraš po uslovima koje možeš da ponudiš u svom akvarijumu! Pozdrav
 
Čuo sam , je obično nešto što treba proveriti više puta i na više mesta :boban:.
Svo bilje koje se hrani iz podloge , sa jako razvijenim korenovim sistemom je , svakako konkurencija jedno drugom , pogotovu ako je zasađeno u istom delu akvarijuma ( napr. Echinodorus , Cryptocoryne , Lotus) . Ukoliko visoko bilje natkriva niže biljke i one ne dobijaju dovoljno svetlosti , sigurno neće napredovati . Dakle , velike netrpeljivosti nema , samo treba upoznati biljku i napraviti dobar raspored sađenja . Pozdrav
 
Mislim da su dati odgovori bas ono o cemu mi treba da vodimo racuna. Da li postoji nela "netrpeljivost" izmedju pojedinih biljaka to je vec nesto drugo. Postoje mnogi podaci o ovoj tematici kada se radi o biljkama za povrtarstvo ali kada je u pitanju akvaristika onda toga nema, barem ne nesto pouzdano jer nevidim zasto bi neko i vodio neka ispitivanja u vezi nekih mogucih kombinacija mesanja akvaristickih biljaka.
 
E bas sam mislio na tu rijec netreperljivost izmedju biljaka i kazu da to postoji nevezano za podlogu, gnojivo, svjetlost itd. Bas kao sto u vrtlarstvu postoje pravila nemijesana bilja na jednom uskom podrucju sto bude pogubno na pojedino bilje ali kao sto vidim jos niko nezna pravi odgovor.
 
Mogu samo da kažem da u jednom od mojih akvarijuma Echinodorus i 3-4 vrste kripti bez problema opstaju zasađeni na istom prostoru, isprepletanih korenova već 3-4 godine . Rekoh ,( čuo sam -piše negde ), sve treba lično proveriti .
 
Znam da sam negde procitao da ima slucajeva gde se biljke ne podnose kao vrste izmedju sebe ali vise ni sam neznam gde. Koliko se secam pisalo je o Aponogetonu i jos nekim biljkama mada sam u to vreme imao u akvarijumu i Aponogeton i neku od tih biljaka i dobro su rasle tako da je pitanje da li je taj podatak tacan. Koliko se secam pisalo je da Aponogeton luci u vodu neke hemikalije koje smetaju drugim biljkama.Pre mislim da su u pitanju uslovi koji su potrebni biljci da bi ona dobro rasla. Kako ima bilja koje trazi razlicite uslove za rast logicno je da ce rasti bolje one koje imaju odgovarajuce uslove.