Diskusi u jednom akvarijumu

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Pre par dana sam bio kod jednog prijatelja i iskoristio priliku da fotografisem njegove ribe u akvarijumu, koje su mi bile po mnogo cemu jako lepe i interesantne ... On spada u velike zaljubljenike J.Americkih ciklida S.diskus-a i veoma lepo ih neguje ka sto se to moze videti na fotografijama.

Zao mije sto veci broj fotografija nije uspeo zbog mojeg neiskustva sa fotografisanjem :roll: ali potrudicu se da te greske ispravim tako sto cu opet otici i fotografisati to sto sam propustio.
 

Attachments

  • pigeon_blood_2.jpg
    pigeon_blood_2.jpg
    98.4 KB · Pregleda: 56
  • pigeon_blood_1.jpg
    pigeon_blood_1.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 73
Stvarno bi mogao da odes i ispravis gresku. Osim ovog muzjaka cini mi se da se nazire jos neki interesantan diksus u pozadini. Plus, i malo znanja ukradi, odnosno, sta drzi, koliko cega, litara, filter, kakva je voda...
Ima puno nas zaludjenika americkim ciklidima, a diskus je ipak kralj tih voda (bar po lepoti). :)
 
Do sada sam odolevala lepoti diskusa..ali sada mi je jasno da postoji MNOGO fantastichnih varijeteta....sad sam nadrljala, vec vidim pochetak bolesti!
Super Fauna :-D
 
Mrvica said:
Fauna koliko su veliki oni aeneusi? Iz ovog ugla li?e na Brochise

Nije Mrvice Brochis splendens (ako na njega sumnjas), malo te vara slika jer je po odredjenim ugolm uradjena i sa blicem .... :wink: Ovo su maticni C. aeneus-i i prlicno veliki ali nisu tako zdepasti i nemaju tako karakteristicnu glavu kao Brochis-i.

Inace imas dosta varijetiteta C. aenus-a kao na pr. C. aeneus "black", C. aeneus "Gold", C. aeneus "Orange Stripe", C. aeneus "Peru Gold Stripe", C. aeneus "Peru Green Stripe",..itd.. i ko zna koliko jos u skorije vreme novo dobijenih.
 
Fauna, zashto ne utichesh malo na svog prijatelja, da taj akvarijum malo vishe ubilji? Po meni, to je potpuno neiskorishcen akvarijum od 370 L..kad bi dodao josh biljaka i sklonio onaj shreni tapet iz pozadine, a stavio neshto jednobojno i tamno, akvarijum bi bio 60 puta lepshi, a diskusi bi se sigurno i "osecali" lepshe u ubiljenijem akvarijumu i potpuno bi doshli do izrazaja....
 
Star, uticem ja koliko mogu ali znas i sama kavi su akvaristi kada je u pitanju svoj akvarijum, kojeg pazis i gledas kao malo dete. Naravno da dosta toga moze i treba da se izmeni, ali trenutno vidjenje o uredjenju akvarijuma ima vlasnik koji nije bas tako lako ubedljiv.

Zaboravio sam da jos dodam , da filtraciju akvarijuma kombinuje sa UV-C lampom (40 W) i to nesto improvizovano sto mene jako zabrinjava . Evo pogledajte ovu slku pa procenite sami .



[Broken External Image]:http://images5.theimagehosting.com/UV-lampa1.jpg

kada se skine zastita od UV-C zraka vidi se staklena cev gde se sterilise precicna voda koja dolazi gumenim crevom iz spoljasnjeg staklenog filtera
[Broken External Image]:http://images5.theimagehosting.com/UV-lampa-2-2.jpg
 
Fauna said:
Nije Mrvice Brochis splendens (ako na njega sumnjas), malo te vara slika jer je po odredjenim ugolm uradjena i sa blicem .... :wink: Ovo su maticni C. aeneus-i i prlicno veliki ali nisu tako zdepasti i nemaju tako karakteristicnu glavu kao Brochis-i.

Pa necemo valjda da Brochis-a odredjujemo po zdepastom obliku i karakteristicnoj glavi :shock:

http://www.beke.co.nz/opis.php?broj=2218&vrsta=Callichthyidae
 
Znam Bobane , ali ja ovde ne mogu da pokzem karakteristicne razlike u ledjnom peraju i broju zraka za te dve vrste riba. Sugerisao sam na ono sto je koliko- toliko vidljivo na fotografijama , oblik tela po kojem se takodje razlikuju.

Ne znam, pokusacu opet da odem i da fotografisem ove ribe u vecem planu i eto prebrojacu zrake na njima gledajuci ih kada miruju. :D
 
Fauna ugao pod kojim si slikao je veliki tj. ostar, tako da je deformacija slike velika. Iz te slike se ne moze cak ni po obliku a kamoli po boji reci koji je od ta dva. Sledece sto me je navelo na pomisao da je to Brochis je i Botija koja opet moze imati zavidnu velicinu, a Coryji su ipak dosta manji od Brochisa. Samo onaj ko je video njih u akvarijumu moze sa sigurnoscu reci o kome je rec i zato sam i pitao.
 
Mrvice , slazem se sa tobom da je fotografija veoma nezgoda da se proceni velicina ribe, a isto tako zbog blica i dnevne svetlosti ne mozemo ni boju ribe precizno pokazati... :?
Inace sto se tice velicine izmedju ove dve vrste, slucaj je obrnut. Corydoras aeneus je duzi od Brochis splendens-a (ako na njega sumnjamo) Brochis splendens je dsota robusniji i zbog takvog izgleda deluje veci i stvara sliku da je cak i duzi . C. aeneus u adult velicini moze da dostigne preko 8 cm sto je jako velika riba i retko koje imao prilike da je vidi u toj velicini. Ja sam imao prilike da vidim i vece primerke nego sto je ovaj na slici. :wink:
 
Fauna i Botija je robusnija, ali ovde je malo izduzena. Mene se neces resiti tako lako i prigovaracu ti sve dok ne napravis pravi snimak tog tvog C. aeneusa :lol: .
 
Ok Mrv... pokusacu da napravim bolji snimak. :wink:

Nego hteo bi jos da dodam ono sto je Eddie-a zanimalo ,vise nekih detelaja . Recimo, pitao sam ga za ishranu diskusa ,konkretno sa kojom hranom hrani. Evo koji sam pecept dobio:

- zaledjeno i ocisceno junece srce ( u komadu)
- zaledjeni sirovi komadi oslica
- skampi zaledjeni
- spanac ili blitva obarena i u liskama zaladjena

Sve to izrendati , iseckati i izmesati, ostaviti potrebnu kolicinu hrane za jedan dan u casu, i ostaviti u frizider. Vise puta u toku dana po malo na kascicu sipati hranu u akvarijum.

Ovo je licno njegov recept i ja sam ga ovde doslovce napisao kako mi je receno.:)
 
Pa sto ga ne uhvatis pa da vidis da li je ancistrus mada meni ne lici na njega. Slika zna da prevari pogotovo ovakva kada se ne vidi sve dobro.

Uhvati ga i vidi da li ima interopercular-ne bodlje. Ako ima onda je ancistrus a ako nema onda da vidimo sta je :)
 
Malo mi je nezgodno da u tudjem akvarijumu lovim ribu. A zasto sam rekao da je ancistrus? Razlog je, sto sam verovao vlasniku na rec i da on bolje zna sta ima u svom akvarijumu, nego ja.

Medjutim, moracu da to zaista i uradim , da pregledam ribu jer pregledajuci ostale fotografije ,konkretno mislim na slike tz. "muljara", primetio sam da je i tu najverovatnije vlasnik pogresio. Naime ,uvelicavajuci
ovu sluku , primetio sam da se najverovatrnije radi o Brochis splendens-u !!! :? Moja procena je da se na ovim ribama kod ledjnih peraja nalazi vise od 10 zraka...

Eto , velika je verovatnoca i da to nije tacno sto mi je vlasnik rekao , a i ja sam na slepo verovao i pokusavao sto brze da fotografisem ribe jer ih je tesko uhvatiti na cistoj podlozi . Cim se priblizis akvarijumu munjevito beze da se sakriju iza nekog dekora u akvarijumu. :?