Dragon Wrasse

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo jos jedna interesantna riba. Nije jarkih boja ali ima svoju specificnu draz.
Dragon Wrasse - Novaculichthys taeniourus

Pored toga ima interesantne zube. Kao drakula :)

DSC03317_1.jpg


Evo cela slika http://www.beke.co.nz/slike.php?slika=72&strana=1
 
Kada ima tako velike zube sigurno je agresivna riba. Moze li se drzati sa ostalim ribama ili samo nju mozemo drzati u akvarijumu?
 
osobno bas mi se i ne svidaju ti "vrazi", nekako su svi veliki, ima ih jako koloristicnih i cak mislim da onaj jadranski Knez spada u te vrasse ribe, ali nisam sigurna, po obliku mi slici (ljigava riba koju je najlakse uloviti s udicom s kopna, ima ih u plicaku od 1m dubine, a pojedini primjerci su stvarno lijepi-mislim da su to muzjaci ili su to mozda dvije slicne vrste riba...ne razumijem se bas u ribe, znam da smo ih lovili i jeli (pune su koscica, a meso im je smede)
...a ni ovaj mi sa slike nije bas neki ljepotan! nego koja je to njegova specificna draz?
 
To u vezi riba je stvar ukusa. Neko voli guppy neko piranu. Tako je to a sve te ribe su u osnovi interesantne za drzanje i posmatranje.

Ovaj Wrasse je vrlo zivahan u akvarijumu sto mu je jedan plus jer ces stalno da ga vidis. Ipak njegova specificnost je ta sto stalno pretumbava kamenje po akvarijumu. Po ceo boziji dan ih izvrce, premesta drugim recima uredjuje akvarijum po svom ukusu. Sigurno da veliko kamenje ne moze da pomera ali zato male kamencice koji bas i nisu mali vrti kao od sale. On u stvari lovi na taj nacin jer ocekuje da je nesto ispod kamena. To je ta njegova specificnost i draz.

Sad opet da kazem da je to sve stvar ukusa a ja licno mislim da je to riba koja zasluzuje nasu paznju i mnogi akvaristi je drze u akvarijumu.
 
Je, to je sve stvar ukusa, svako voli neku ribu, a neku i ne...ista situacija je i s koraljima i ostalim organizmima!
Nego, ako on tako pomice kamencice, to znaci da moze i koralj ostetiti, tj. izbaciti s mjesta ako nije dobro pricvrscen. Vec vidim kod sebe situaciju (nemam ljepilo, pa je to sve samo naslagano, ali nije precvrsto, i lako bi se pod takvim uvijetima sve srusilo), svako jutro koralji na pijesku! :x
 
Onda razmisli malo o stabilnosti akvarijuma. Kamenje treba da je stabilno i da nema mogucnosti da se srusi cak i ako imas takvu ribu u akvarijumu. Svi korali treba da su na stabilnim podlogama jer i ti mozes nehoticno da ih gurnes kada nesto radis.
 
Znam to i to m trenutno okuplja mozak! Trebala bih nabaviti neko dobro ljepilo, ali niti ne znam koje. Znam da bi trebalo biti neko dvokomponentno! Moze li biti bilo koje ili treba bas posebno za koralje?
 
Da, sada sam se sjetila da si to vec napominjao, ali se ne sjecam gdje. Ako ti nije problem daj mi link ili mi objasni kako ti ucvrscujes koralje, pogotovo tvrde koje razmnozavas fragmiranjem!
 
Ovako, ja sve te korale uglavnom drzim na plasticnim resetkastim stalcima jer se tako najbolje obezbede potrebni uslovi. Ta resetka ima takve otvore da moze da se stavi svaki fragment. Ako je fragment veci onda jednostavno prosirim otvor.

Kada bas hocu da postavim neki mali fragment onda jednostavno odaberem neki cist kamen koji ima pogodno udubljenje i njega iskoristim kao stalak. Vreme ucini ostalo. Ja korale ne vezujem za veliku bazu jer ti korali posle idu dalje pa niko ne bi bio sretan da dobije veliku kamencinu uz koral. To su stvarno drugacije potrebe i uslovoi.