Elephantnose

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Gnathonemus petersii - Elephantnose fish



DSC09579.jpg
 
"Riba slon",prvi put je video i kupio davne 1998 (nisam siguran 100%) na Novom Beogradu u jednoj velikoj radnji tada veoma poznatoj . :D

Medjutim ,pored upozorenja od strucnih lica u toj radnji ,meni je ova riba iskocila kroz neverovatno malu rupu na poklopcu od akvarijuma. :D Istina je ovo sto govorim, mada se malo salim da ne poznajem ta strucna lica iz te radnje. :wink: Naravno ,radi se o Octopusu koji je tada u to vreme uvozio neverovatno retke vrste riba. Tako da sam tada i ja imao prilike da se upoznam sa mnogim vrstama koje su i dan danas retke i aktulne kod mnogih akvarista.

Mislim da bi Octopus mogao vise da kaze o ovoj vrsti ribe. :wink:
 
Dobro , da kazem ja jednu vrlo interesantnu odliku ove vrste ribe. :wink:

Riba slon , ima jednu retku odliku a to je, da emituje elekricne signale!

Uz pomoc svojih organa koji stvaraju strujno polje nesto slicno radaru ,ona tako pronalazi hranu i registruje sve promene oko sebe . Razlog ovakve prirodne obdarenosti lezi u tome, sto ova riba veoma slabo vidi iz pomoc strujnog polja ona prezivljava.

Jos nesto veoma karakteristicno za ovu vrstu je i prilicno veliki mozak! Tu se postavlja pitanje koliko je ova riba inteligentna, sto ce sigurno dalja ispitivanja naucnika nesto vise reci o tome .
Za ono kratko vreme koliko je ova vrsta ribe bila kod mene, kako se ponasala i kako je iskocila kroz otvor na poklopcu, ipak znaci nesto to sto im je malo poveci mozak :wink:
 
da i ja nesto dodam, riba reagira na promjenu kvalitete vode promjenom frekvencije odasiljanja el. impulsa, zato je ,recimo njemci, koriste za kontrolu kvalitete vode iz vodovoda