Foke

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Kada se zivi pored mora onda treba to iskoristiti i uzivati u njegovoj blagodeti.
Pre neki dan se spustim do plaze u nameri da posetim jednu grupu foka koje su tu nastanjene. Prilaz tom delu je malo komplikovan ali to nije razlog da se neide tamo i vidi kako sve to izgleda u stvarnosti.
Vidjao sam ja mnogo puta foke, naravno sve je to u zoloskom vrtu. Ograda, foke plivaju u nekom relativno plitkom bazenu i da budem iskren sve je to nekako jadno. Jos je sve to jadnije kada se vide kako izgledaju u prirodi.

Na odredistu sam zatekao nekoliko foka kako se odmaraju, lenjo lezeci na kamenju. Nekoliko njih je plivala, vrlo verovatno lovila u neposrednoj blizini. Priblizio sam se jednoj foki na samo nekoliko metara i napravio par snimaka. Koliko god da nam foke izgledaju miroljubivo, valjda radi njihovog ucesca u raznim cirkuskim predstavama, u stvarnosti nije bas tako. Foka se krece po suvom veoma brzo i moze da zada vrlo nezgodne povrede svojim relativno velikim zubima gde su ocnjaci vrlo izrazeni.
Sam prilaz mora da se obavi vrlo polako uz budno motrenje foke a i okoline. Kada foka lezi na kamenju nekako se "stopi" sa okolinom i nije je bas lako uociti. Kada sam se uverio da foka nije "videla" pretnju mojim prisustvom sve je bilo mnogo lakse. Samo u par navrata je podigla glavu, tek da osmotri gde sam i sta radim.
Jednom recju sve ovo je pravi dozivljaj i bez razmisljanja ja cu da idem opet i opet u tu posetu.
 

Attachments

  • IMG_3205.jpg
    IMG_3205.jpg
    65.5 KB · Pregleda: 7
  • IMG_3210.jpg
    IMG_3210.jpg
    68.3 KB · Pregleda: 7
  • IMG_3213.jpg
    IMG_3213.jpg
    102.2 KB · Pregleda: 7
  • IMG_3226.jpg
    IMG_3226.jpg
    101.9 KB · Pregleda: 7
  • IMG_3230.jpg
    IMG_3230.jpg
    57.3 KB · Pregleda: 7
Samo da dodam jos par slika i mozda da dodam, tek kao ideju, da bi mozda trebao da odem sa kantom punom riba. Mozda bi mogli i da se sprijateljimo.
 

Attachments

  • IMG_3268.jpg
    IMG_3268.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 4
  • IMG_3246.jpg
    IMG_3246.jpg
    101.8 KB · Pregleda: 4
  • IMG_3236.jpg
    IMG_3236.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 4
  • IMG_3231.jpg
    IMG_3231.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 4
  • IMG_3269.jpg
    IMG_3269.jpg
    57.3 KB · Pregleda: 4
Vidjao sam ja mnogo puta foke, naravno sve je to u zoloskom vrtu.
Ograda, foke plivaju u nekom relativno plitkom bazenu i da budem iskren sve je to nekako jadno. Jos je sve to jadnije kada se vide kako izgledaju u prirodi.


Sa ovim se u potpunosti slazem. Imao sam prilike da u jednom okenarijumu prisustvujem predstavi sa kitovima "ubicama" (Orkama) i dok je vecina ljudi bila odusevljena njihovim bravurama, meni je to izgledalo jadno i nehumano prema tim divnim zivotinjama.