grejači

gilepr

Member
4 Septembar 2012
47
0
6
Beograd
Ova tema je, cini mi se, slabo zastupljena, ili je ja nisam pronasao (neka bude da nisam dovoljno trazio). S tim u vezi odlucio sam da postavim neka pitanja:
Nesto uoppsteno o grejacima (ako vec postoji odg. na forumu, molim vas postavite mi link), koji je odnos snage i litraze?
Koje grejace koristite?
Kako su vam se pokazali?
Koji su, po vama najbolji?
I sta znate o ELITE i da li ih je neko koristio?
(Ovo me poslednje zanima jer sam izbabrao neki, pa me zanima kakav je jer nisam primetio da ih ima u prodaji, a i ne spominju se u krugovima... :) )
 
Ako je akvarijum u prostoriji koja se normalno greje sasvim je dovoljno 1W/lit. U slabo zagrejanim prostorijama 2-3W/lit.
Sto se tice grejaca ELITE, nemam neko iskustvo.
Imao sam jedan grejac RENA od 300W i radio je nekih 8-godina bez problema ali na kraju je zalepio. Koristim ga i dalje u centralnom filteru tokom zimskih meseci, jer tu ne postoji mogucnost pregrevanja vode.
Imam dosta grejaca Atman i sasvim sam zadovoljan (mislim na onu seriju nesto skupljih grejaca).
BOYU nikako, uglavnom propusta vodu, a zna po nekad i da pecne struja, tako da sam ih pobacao.
Sa RESUNOM slicni problemi kao sa BOYU.
 
Usteda pri kupovini jeftinog grejaca moze da se obije o glavu, jer dovoljno je samo jednom da zalepi kad je akvarijum bez nadzora i moze da dodje do pomora. Kod mene u akvarijumima je protocna voda tako da nije strasno ako se to i desi. Razmisljao sam i ja kada sam poceo da pravim sve ovo sto imam pa sam se odlucio za jeftiniju varijantu, jer usteda napedesetak grejaca je osetna. U ukrasnom akvarijumu u kuci imam Tetru i zasad sam zadovoljan.
 
Ovde ih ima u Pet Centru, proizvode ih u okviru Hagen-ove Akvaopreme. Na komentare sam nailazio samo na inostranim forumima a, iskustva su prilično podeljena za i protiv. Pozdrav
 
nisam znao da ih ima i kod nas. jedino sto sam izguglao je upravo reklama za Hagen. samo sto sam ja stekao utisak da je to kanadska firma...doduse nigde ne pise odakle su... :)
 
Bobane, ako sam te dobro razumeo, ELITE je kineski proizvodjac i lose se pokazao?

Jas sam nekako nespretno i brzo odgovorio a mislio sam na BOYU i RESUN.

Inace ni ja ne koristim HAGEN a RENA je dosta ok. Ja sam koristio njihove grejace i oba su mi se pokvarila nekako brzo. Doduse to je bilo za njihove posebne grejace koje ne mozes da polomis.
 
Dobro si izguglao, Rolf C. Hagen jeste Kanadska firma, ili je bar glavna filijala. Uz ovo ime se vezuje još izvestan broj proizvoda-prizvođača: Fluval, Nutrafin, Marina, Elite...Zastupljeni su svi ponekim proizvodom u Pet Centru. Pozdrav
 
sutra mi stize jedan pa cemo videti od cega je, Bobane. ;)
ma to je ona fora kad velika firma pokupuje gomilu manjih i potpise svojim imenom, Krcko.
 
Jel grejac treba ceo da se potopi pod vodu ,mislim i na onaj gornji deo de se podesava temperatura?
 
Jel grejac treba ceo da se potopi pod vodu ,mislim i na onaj gornji deo de se podesava temperatura?
Vecina grejaca potpuno je potopiva a temperaturu podesvamo na tom gornjem delu grejaca (levo-desno) gde mnogi grejaci imaju ispisanu temperaturnu skalu pa mozemo precizno podesiti zeljenu temperaturu.
 
Rekao bih, uglavnom, da svi mogu da se potpuno potope, osim ako proizvođač nije upozorio da ne treba biti kompletan pod vodom. Većina na sebi ima i oznaku u obliku kapljica vode, ako je jedna, glava se ne potapa, dve-može ceo pod vodu. Ono što je nama bitno je oznaka na epruveti grejača za minimalni nivo do koga grejač treba stalno biti potopljen. Pozdrav
 
Da li kvalitetan grejac moze odrzavati skoro konstantnu temperaturu u maloj kolicini vode. Da znam da li da trazim bolji grejac ili da se borim sa problemom na drugi nacin.
Kupio sam neki Shark grejac 25w, samo jer je najmanji po gabaritu i odgovara za mrestilisni aq, verujem da je neka losija marka. Ribice sam u mrestilisni dodao tek kad sam bio siguran da temperatura ne varira vise od 1C. Sad posle sifoniranja dna, vode je manje za 1 l. Od ukupnih 6 l. I sada termostat lose reaguje varira od 29C - 31C. Kad sam za milimetar smanjio, sad varira od 27-29C. Jasno je da je sa vecom kolicinom vode lakse odrzati konstantnu temp, ali ipak da li postoji nesto kvalitetnije za tako male kolicine vode i da se ne menja nista ako vodu oduzimamo? Da li ce se ista od boraca izleci, videcemo sutra...
 
E i ja sam kupila upravo taj shark od 25 W,ali kako da znam dal radi, kada pipnem vodu meni je ista temp kao sto je bila ? :/
 
E i ja sam kupila upravo taj shark od 25 W,ali kako da znam dal radi, kada pipnem vodu meni je ista temp kao sto je bila ? :/
Moras da kupis termometar i tako kontrolises temperaturu vode. Grejaci obicno imaju malu lampicu (tinjalicu) da signaliziraju kad su u radnom rezimu.
 
Da li kvalitetan grejac moze odrzavati skoro konstantnu temperaturu u maloj kolicini vode.
To je uvek problem sa malom kolicinom vode, jer sama tehnologija izrade akvarijumskih grejaca ne ostavlja mogucnost da budu precizniji. Postoje mnogo precizniji elektronski termostati ali su preskupi za hobi akvaristiku.
 
Za tako male zapremine postavlja se pitanje koliko se isplati ulaganje novca u grejač. Akvarijum Systems ima seriju polimer grejača, od koji je najmanji od 10W, izuzetno precizan, ali mu je cena, khm... Jedan 10W, Aquarim Systems sam platio oko 16 Evra. Tu je i Hydor mini za zapremine od 8-20l( 7,5 ili 15W ), pa i Aquatic Nature sa fiksno kalibrisanom temperaturom od 25C. Pozdrav