Home made Hydroponic sistem

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Skoro sam dobio par lepih biljaka i sada se u mojoj kolekciji nalazi oko 30 vrsta biljaka. U ukrasnom akvarijumu je nemoguče svim biljkama pružiti njihove optimalne uslove ma koliko se trudio, pa sam iz tog razloga rešio da probam da ih razmnožavam (samo za svoju dušu) u jednom slobodnom akvarijumu.
Akvarijum je od 35 lit. i u njemu će biljke biti u izdignutim saksijicama (bušnim) da voda sa hranjivim materijama mogla da struji ispod i da prodre do korena. Od opreme sam stavio jednu potapajuču pumpicu koja putem creva vrača vodu na drugu stranu akvarijuma i ujedno rastvara Co2 koji će biti priključen na izlaz iz pumpe, kako bi rastvorljivost Co2 bila veča. Ispod povratnog dela biće postavljen grejač, koji bi podesio na 26 stepeni celzijusa.
Za supstrat u saksijama sam mislio, pošto u tom aq. neće biti riba, da stavim pomšano, trest, humus, a preko toga rečni šljunak sitnije granulacije od 3-5 mm. U vodu bi pored Co2 dodavao i neki od tečnih djubriva povremeno. Voda bi inaće bila menjana na svakih 5-7 dana kada menjam i vodu u ukrasnom akvarijumu i sav onaj "otpad" iz njega bi stavljao u ovaj moj sistem.
Za rasvetu bi koristio 1 lampu Grolux od 10 W i jednu običnu sijalicu samo još ne znam koje jačine.
Šta vi mislite šta bi još trebao da obezbedim ili promenim, kao bi ovaj moj mali sistem imao najdelotvornije dejstvo?
I za kraj slika male probe celog sistema bez biljaka.
 

Attachments

  • hydroponic.jpg
    hydroponic.jpg
    35.9 KB · Pregleda: 146
Lepo zamisljeno a da li je efikasno, to ce vreme pokazati. :D

Moram reci da sam i ja teko nesto slicno zamisljao da uradim ali vreme i okolnosti mi nisu dozvoljavali da tu zamisao pretvorim u delo. Nadam se ces "pogoditi" pravu rasvetu a mozda bi bilo najbolje da imas mogucnosti da taj akvarijum izlozis suncevoj svetlosti ali kako nemas , ..."sta je, tu je..." :wink:

A sta bih trebao da obezbedis?... Saksije sa biljem :D
 
Sistem je večeras pokrenut i videću kako će na dalje da se odvijaju stvari. Jedino mesto, gde ima sunca, u mom malom stanu, je u kuhinji, ali tamo nema mesta za akvarijum. Nadam se da će ujedno ovo biti i prilika za adaptaciju biljaka na veštačko osvetljenje. Saksije nisu problem, čak nisu ni potrebne kad ima plastičnih čaša koje je lako izbušiti i skratiti po potrebi.
 
Mrvice , koliko ja tu vidim sve je spremno kao "zapeta puska" ali ne rece nam kada bilje postavljas,...mislim na cas i datum :D
 
Biljke su več postavljene i moram reči da evo posle 3 dana ima primetnijeg rasta kod nekih biljaka a naj primetnije je na Barclaya longifolija koja je sa 3 cm narasla na ve? 5cm (doduse samo 1 list je toliko). Na drugim biljkama, ima promene ne toliko u rastu već u izbijanju pelcera. Još ćemo da vidimo kako sve to napreduje, samo moram još malo svetla da dodam. Ostao sam na 1 Grolux od 10 w, a sad je i praznik pa se ne radi, a i trebalo bi mi nešto od delova da sklepam za dodatno svetlo.
 
Bas lepo da si sve to skockao i da je sve u pokretu. Rezultati ce da dodju, nemoj da se brines oko toga.

Sto se tice te postavke ja sam misljenja da tebi tu ne treba nikakva podloga u saksijama. Sve sto se stavlja u saksiju je samo vuna, tek da pridrzava biljku.

Tecno djubrivo je pod obavezno i ono se dodaje po uputstvu a sve zavisi koje djubrivo imas. Isto tako i dodavanje CO2 je suvisno jer su listovi biljke van vode mada ti to ne smeta. Videces vec i sam to.

Jedeni problem koji ces ti tu da vidis je taj akvarijum. Kada biljke krenu, a bice to vrlo brzo cim razviju svoj koren kako treba, one ce da od tog akvarijuma naprave prasumu. Opet zavisi koje biljke gajis.
 
Mene interesuje koje onaj tip u akvarijumu sa foto aparatom? :lol:

Daj neku noviju sliku Mrvo, da vidimo kako izgleda sada u radu?
 
Dobro zapazanje Buco... :D Ja vidim neobicna mi fotografija a ne vidim Mrvinu senku na njemu :lol:

Hajde Mrv nemoj stedeti baterije , fotografisi kako izgleda sada tvoj hidroponic sistem sa biljem :wink:
 
CO2 ubacujem jer u tom aq. ima i biljaka koje nisu van vode pa im je potrebno, podlogu u saksije sam stavio da bi malo smanjio upotrebu tečnog djubriva i namera mi je da to budu biljke koje će na neki način biti već prilagodjene na akvarijum, za razliku od kupovnih kod kojih mora da prodje izvesni period da se prilagode. Što se tiče mnoštva biljaka nije problem podeliće se nekako i verovatno po malo i menjati za hranu ili opremu u nekoj radnji, samo nek one krenu.
Akvarijum sam "uvalio" na dečiji pisači sto, i več je zatrpan igračkama. Kako deca neće da rasčiste, moram ja kad prodju praznici. Mada ima i jedan mali problem a to je stalna zamagljenost unutrađnjosti akvarijuma, koji ćemo da rešimo samo za slikanje kad uspem da ubedim decu.
Što se tiće tipa na odsjaju i ja ga ponekad vidjam, doduše retko.
 
Konacno sam nasao temu... dobro, Dane je poslao link, kakav mi je Internet na poslu, trazio bih do Nove Godine.
Mrvo, odlican izum. Sada je na mene red... planiram nesto vece, i vec mi je neka skica u glavi. Uskoro cu objaviti neku semu, da cujem vase misljenje.
Mislio sam da voda treba da bude niza, ili saksije podignute, tako da samo koren biljke bude u vodi. Dali je ovo kod tebe ovako uradjeno da bi biljke bile spremne za akvarijum, ili uopste tako treba?
Kako bi trebalo da idu kriptokorine, i dali u hidroponiku moze da se gaji i Sagittaria?
 
Inace ovaj uzgojni tank za bilje to sto se magli unutra radi tople vlage , jesi li pokusao rijesiti s kakavim malenim ventilatoricem u poklopcu (tek toliko, ako ti je bitno vidit unutra :wink: )

Druga stvar, kako ces rijesiti alge koje ti se po?nu sakupljati..ne bi li bilo dobro staviti kakvog algojeda unutra? On bi malo reducirao visak kisika, malo bi zaprljavao odu, no nista od toga ne bi trebalo biti prestrasno
-naravno to su samo prijedlozi i moja razmisljanja, nisam u tome, pa mozda pricam gluposti :lol:
 
Nenade u pravom hidroponiku je samo koren u vodi. Ja sam pokušao da malo kombinujem i da ujedno držim i neke biljke koje ne mogu na suvo.
Dosta biljaka sam podelio i ubacio u ukrasni akvarijum, a u njemu je ostalo ješ samo nešto malo biljaka. Crypte su na moje veliko oduževljenje odlićno napredovale i napreduju sa dosta pelcera, dok sagitarija nije uspela u ovom eksperimentu.
Jase zamisao je i bila da unutra bude velika vlažnost kako se listovi koji su van vode ne suše. Naravno da nije važno da se vidi unutra, za gledanje je drugi akvarijum. Sa algama nisam imao problema, a ubaciti nekog algara unutra i nije baš preporučljivo, jer sam ipak stavio malo jaću podlogu kako bi bilje napredovalo i koristim samo staru vodu iz velikog akvarijuma. Kvalitet vode sigurno ne zadovoljava uslove ni za jednu ribu.
Od ovog pokušaja sam odustao jer sam ustanovio da je ipak potrebno mnogo veci aq od 35 lit. a površina koju ima je mala. Meni je dobro došao da neke biljke odrade karantin pre unosa u veliki akvarijum i višak drugih ne bacam vec sačuvam i podelim. Ujedno taj akvarijum sada samo čuva mesto za male Duge.