#ja volim ceo svet, a najvise Poecilia reticulata#

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Evo da otvorim posebnu temu za ljubitelje popularnih gupija, kao i za one koji bi nesto imali da napisu, kao mali poklon nama istinskim zaljubljenicima u oblike i sare neodoljivih veseljaka.

Gupi se svakako u sirokim masama smatra pocetnickom ribom i u nekim kontekstima akvaristickih sala cesto sluzi, da izvinete, za sprdnju :)

Oni koji se godinama bave selekcijom i ukrstanjem sigurno ne misle tako, vec nalaze dovoljno izazova, da dobar deo akvaristickog staza posvete toj problematici.

Obicno je gupi medju prvim ribama koje se nadju u nekom pocetnickom akvarijumu, eto, kod mene nije bio takav slucaj. Bas zbog toga sto je moj akvaristicki staz poceo skoro istovremeno sa pracenjem akvaristickih foruma, atmosfera za gupi-maniju nije postojala. Tek kasnije, zapravo od skoro, sam shvatio da gupi mora biti zastitni simbol bar jednog mog akvarijuma, pa eto ta tendencija se nastavlja, tako da ih polako raseljavam i u ostale. Nece biti cudno ako u svakom akvarijumu budem imao poneki primerak. :sampion:

Ribu nabavljam, sto bi se reklo, po turama (obicno odjednom kupim veci broj riba), tako da sam do sad imao dve gupi-ture. Posto sam posle prve malo "pratio situaciju", odlucio sam da kod sledece nabavim sto je moguce 'istovrsnije' primerke, posto sam nesto razmisljao da ce mi potomstvo tako biti lepse. To se pokazalo kao dobitna kombinacija, tako da sada nema primerka-potomka (koji uspe da prezivi u zajednickom akvarijumu), a da nije odlicnih i intenzivnih boja. Ne mogu da kazem da je vecina primeraka isto kao i njihovi roditelji (za ponos je sto ima nesto i takvih), ali isto tako nema ni jednog koji bi izgledom bio nedostojan jednog ukrasnog akvarijuma.

Ja ispisah bajku, pa zasto da ne, pa kad se opet raznezim, eto mene opet sa bajkovitim nastupom. :hej:
Ajde i ostali, nemoj da ste ostavili temu bez odgovora, iam tu da se prica o standardima, gupi-takmicenjima i cemu sve ne :ziveli:
 
Pa, hajde o standardima, jer ova bajkovita prica mi bas prija, na sve sto mislim da je korisna, pogotovo kod nas, gde je gupi nepravedno zanemaren, po mom skromnom misljenju, iz cistog neznanja. Nadam se da ce se ovakvom temom podstaci mnogi akvaristi da zapocnu avanturu sa poecilia reticulata. Takodje se nadam da ce ova tema postati sabirno mesto tekstova uz pomoc kojih cemo pomoci jedni drugima da se priblizimo takozvanim "fancy" gupijima i njihovom uzgoju.


Vec je poznato da postoje svetska i evropska gupi takmicenja. Naravno, postoje odredjeni standardi po kojima se gupi ocenjuju, a ticu se: velicine, oblika i boje i to za: telo, dorzalno peraje i rep(no peraje).

Nekako je najupecatljiviji na prvi pogled standard gupija za oblik repa. Postoji 12 detaljno opisanih standardnih oblika repica. Posto se na inostranim gupi forumima i sajtovima vrte ove slike i opisi (for free), ja cu sada to ovde prekopirati. Ako je nekome potreban prevod bilo kog dela, samo neka kaze.A bilo bi najbolje kada bi neko (ili ja ako nadjem vremena) preveo sve ovo, pa da lepo imamo:


Veiltail.jpg

1- Veiltail

1- The caudal fin should have the shape of an isosceles triangle of 45 degrees coming off the peduncle.
2 -The ideal length is 100% of the body length.
3- The edges are straight and even and the corners can be slightly rounded.
4 -The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin


[Broken External Image]:http://guppylabs.info/january2004/images/l2.jpg

2 - Triangletail (Delta tail)

1- The caudal fin should have the shape of a triangle having 70 degrees coming off the peduncle.
2- Its length corresponds to 80% of the body length.
3- The edges are straight and even and the corners can be slightly rounded.
4- The dorsal fin first raise steeply upwards. It is wide and ends at the end of the first third of the caudal fin.


[Broken External Image]:http://guppylabs.info/january2004/images/l3.jpg

3 - Fantail

1- The caudal fin has gently curving upper and lower edges. It is widest at 75% of its length.
2- The rear edge is concave and its length corresponds to 80% of the body length.
3- The width of the caudal fin is 75% of its length.
4 -The dorsal fin is rounded and reach the end of the first third of the caudal fin.



[Broken External Image]:http://guppylabs.info/january2004/images/l4.jpg

4 - Scarftail
1- The caudal fin has a rectangular shape and its length corresponds to 80% of the body length.
2- The width of the caudal fin is 40% of the body length.
3- The fins front part is rounded.
4- The minimum length is 60% of the body length. the minimum width corresponds to the body height.
5- The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin.



5 - Double swordtail

1- The caudal fin has an oval basic shape with sword-shaped extensions of the upper and lower fin rays.
2- The length of the swords corresponds to 100% of the body length.
3- The outer edges forms an angle of 30 degrees or more.
4- The part between the swords can be colorless and reach maximum 40% of the body length.
5- The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin.



6 - Top swordtail

1- The caudal fin has an oval basic shape with a swordshaped extension of the upper fin rays.
2- The length of the sword corresponds to the body length and the sword come off the body axis at a 15 degree angle or is parallel to the body axis.
3- The basic oval part of the caudal fin can be colorless and reach maximum 40% of the body length.
4- The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin.



7 - Bottom swordtail

1- The caudal fin has an oval basic shape with a swordshaped extension of the lower fin rays.
2- The length of the sword corresponds to the body length and the sword come off the body axis at a 15 degree angle to the body axis.
3- The basic oval part of the caudal fin can be colorless and reach maximum 40% of the body length.
4- The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin.



8 - Lyretail

1- The caudal fin has the shape of a lyre.
2- The basic shape of the fin is round and should not exceed 40% of the body length.
3- The outer fin rays corresponds to 80% of the body length and the tips are bent from the body.
4- The dorsal fin first raise steeply upwards with a slightly upbent tip the end of the first third of the


9 - Cofertail

1- The caudal fin looks to the shape as a mining spade.
2- The upper and lower fin edges first draw away from the body and are then parallel.
3- Its length corresponds to half the body length. The height reach 80% of the fin length.
4- The dorsal fin is pointed and ends between the beginning and the end of the first third of the caudal fin.


10 - Speartail

1- The caudal fin has the shape of a spearhead.
2- Its length is 80% of the body length, the height reach 80% of the fin length.
3- The dorsal fin first raise steeply upwards and resch with a slightly upbent tip the end of the first third of the caudal fin.


11 - Roundtail

1- The caudal fin is round with a diameter of 50% of the body length.
2- The dorsal fin is rounded and reach the end of the first third of the caudal fin.




12 - Pintail

1- The basic caudal shape is round with a diameter of 40% of the body length. The central fin rays are extended to a pin and correspond to 100% of the body length.
2 -The slim dorsal fin first raise steeply upwards and ends pointed at the end of the first third of the caudal fin.




Naravno,da bi dobili ovakve oblike repica, moracemo dobro da zvacemo genetiku,mada je sto se tice genetike oblika repova kod gupija, to i dalje prilicno neistrazeno polje. Zbog toga,zlatno pravilo je da ako tezimo da dobijemo ovakve oblike, nikako ne mesamo tipove, da ne bi dobijali medjuforme. Pazljivim odabirom i selekcijom parova ici cemo na potenciranje zeljenih osobina i kako to vec ide...


Za pocetak ovoliko od mene, a kad budem imala malo vise vremena, probacu da napisem nesto o bojama.


Pozdrav svim sadasnjim i buducim ljubimcima Poecilia reticulata!
 
A da ne bi ljudi odmah odustajali kada vide ovakve postove kao sto je moj valjam_se, evo i nekoliko slicica gupija sampiona (takodje javna informacija, for free) kao vredan motiv.
 

Attachments

  • ChampClass4Snakeskin.jpg
    ChampClass4Snakeskin.jpg
    24.1 KB · Pregleda: 33
  • Class2BicolourChamp.jpg
    Class2BicolourChamp.jpg
    27.3 KB · Pregleda: 35
  • Class6OPenTypeSecond.jpg
    Class6OPenTypeSecond.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 38
SC, prekrasni su ovi gupiji.

Zanimljiva tema, koja bi mogla mnogima dati poticaj da se malo dublje pozabave ovim krasnim ribicama, koje ustvari nude bezbrojene mogućnosti ako se selektira uzgoj.
 
Svidja mi se kako je krenula tema, pa se nadamo jos nekom gupi-fanu. :hej:

Bajkovitosti nikad dosta, pa sam sklon da, a tako sam i najavio, malo literalnog nadahnuca, kroz ovu temu.
Upalim juce tako TV da odgledam snimak derbija Zvezda-Partizan, ali paznju ne mogoh odrzati i pored toga sto su moji crno-beli neprestano punili mrezu najljuceg rivala. :boban:
S desne strane, akvarijum sa gupijima, gledam zenku kako se bori protivu vodene struje ne bili zaposela zbun vezikularije i donela na svet mnostvo svoje dece. I tako su mali ispadali jedan po jedan, a ja odmah govedjeg srca sa ko zna jos s cim bacim u vodicu, da bi ostale zveri osetile meso i tako zaobidju jadne male, tek donete na svet, gupije.

Omace mi se pa rekoh glasno u sebi "ANYTIME,ANYWHERE I'LL BE THERE":hej: misleci kako cu ovim malisanma uvek da se nadjem ne bi li propustio da promatram njihovo bezbrizno odrastanje. Mama gupi me pogledala sa chudjenjem i kao da je zelela komesajuci ustima da mi kaze kako pricam gomilu gluposti, jer ona vrlo dobro zna kako ce da se pobrine za svoju decicu. I sada pre kucanja ove poruke videh da je bila u pravu, prebrojah jedno 20-ak najsvezijih malisana kako obigravaju oko vec pomenutog zbuna vezikularije.

To je bila jedna mala pricica, reklo bi se nicim izazvana i ali inspirisana mojim ribljim favoritima. Mora da je nezgodno to kad covek pocne verbalno da opsti sa svojim ribicama, a one mu takodje uzvrate istom merom. Masta nema granice.:bozic:
 
A ovo je jedna starija slika, od pominjane 'prve ture'. Nagradno pitanje je sta ove gupike jedu?:hej: (20malih gupija dobitniku saljem busom, osim bobanu:) )
 

Attachments

  • guppi1.jpg
    guppi1.jpg
    83.7 KB · Pregleda: 53
A sada sam kopajuci po recycle bin-u, nasao i slikicu iz vremena kada su dve zenke imale obicaj da se pedantno postrojavaju na povrsinu vode. Mora da je nezgodno kada padne konc. kiseonika.

Dakle i zenke mogu biti veoma atraktivne
 

Attachments

  • gupi2.jpg
    gupi2.jpg
    42.3 KB · Pregleda: 44
Jako lepe gupike (mislim da se radi o "Red Fantail") .

A sto se tice nagradnog pitanja, ostavicemo da neko drugi odgovori na pitanje i dobije obecani poklon.:lol:

PS. Steta za jajasca od tog mekusca.:mrgreen:
 
Bajkovita prica o gupijima se nastavlja opisom jednog, zapravo dva mresta, odvajanjem u posebni akvarijum.

Imao sam taj jedan manji akvarijum na raspolaganju i u njega sam prebacio jednog muzjaka i dve zenke. Muzjak i starija zenka bili su istog varijeteta, dok je mladja zenka bila drugog. Desilo se to da muzjak nije konstatovao stariju zenku, nasuprot onome sto je odmah trebalo da bude, vec je ganjao onu mladju. U bilo koje doba dana, u bilo kom delu akvarijuma, muzjakova aktivnost i zenkicina beganija mogla se posmatrati sa dozom humora.

Posle nekog vremena video sam da od svega ovoga nema nista, pa sam odlucio da aktiviram jos jedan akvarijum gde sam mladjoj zenki nabavio mladog muzjaka, sto se pokazalo kao pun pogodak, jer su se mrestili do besvesti. Zenkici se drugo nista nije moglo do pozeleti puno srece u zivotu.

U drugom, zapravo prvom opisanom akvarijum ni krivi ni duzni, ostavsi upuceni jedno na drugo, protivno svakoj logici, uspeli chak i jednom da se izmreste, iako sam mislio da je muzjak nesposoban za oplodjavanje, a zenka isuvise stara.. Izgleda da im je prijala Song of Ocarina. Taj mrest ih je dosta iscrpeo, posle cega su se brzo ofucali i oronuli. Muzjak je dobio neko zamucenje preko ociju, dok je zenka ostala rascupanih zutih peraja. I tako ih je sada tuzno posmatrati kako zanose po akvarijumu, no ipak se i dalje brinem o njima.

Mladji par je OK, pa cu cim pre islikati protagoniste cele ove price.
 
Coa, sada kada citam dozivljaje tvojih gupika,jasno mi je zasto si ih toliko zavoleo. :)

@Jasenka: Odkako sam pocela da se zanimam ovim stvarima, otvorilo mi se potpuno novo polje akvaristike zbog kojeg ove svoje gupike koje imam posmatram kroz potpuno drugaciju prizmu.
Gupi sa svojim maltene neogranicenim spektrom boja je toliko nepravedno zanemaren, narocito kod nas, tako da se nadam da cu uspeti sa vise postova da objasnim neke osnove koje ce pomoci svima zainteresovanima da barem sa onim sto imamo (izuzetno ogranicen broj varijeteta na trzistu), pokusamo da napredujemo u pravcu odgajanja sto zdravijih, krupnijih i lepsih primeraka.

Pre nego sto nastavim, kao jos jedna motivacija ka ovim horizontima, za moj pojam "Gupi iz snova" : Albino Moscow Purple Sto bi jedan akvarista rekao: "Oh, sto te volim, joj!" :)
 
E, pa SC, ja cu tvoje najavljeno zauzimanje za podsticanje gupi-manije dozivljavati kao ekskluzivnu novost i pravo osvezenje. Tako da se podrtska za to podrazumeva, a ti se potrudi da verna publika nakon tvojih postova pohrli ka pet-shopovima i stigne da pronadje neke svoje Albino-Moscow-Purple varijetetke.
 
o da, ovi gupiji su prekrasni

-naravno, ne moramo se nadati da ćemo ih tako lako kupiti ili nabaviti, ali ipak, uvijek postoji nada