Japanke i biljke

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Vekiki problem ljubitelja japanki, odnosno zlatnih ribica, je to sto sa njima ne mogu imati i biljke koje im se svidjaju. Posadjene biljke veoma brzo zavrse plivajuci na povrsini ili nestaju iz akvarijuma zacudjujucom brzinom. Osobina japanki da premestaju i riju podlogu, a samim tim oslobadjaju koren biljke koja ostaje bez uporista, dovela je do stava mnogih akvarista da sa japankama ne mogu i biljke u isti akvarijum. Kako su japanke i veliki ljubitelji hrane biljnog porekla zaista moze doci do toga da nase tako zeljene biljke zavrse kao ukusan zalogaj ili vidno naruzene neprestanim grickanjem sto neminovno dovodi do njihove propasti.

Da bi biljke imale sansu da opstanu sa japankama treba izvrsiti takav njihov odabir da su jednostavno neprivlacne kao hrana. To su biljke koje su nejestive za ovu vrstu riba, zilave ili preostrog i pregrubog lisca. Nazalost takvih biljaka je veoma malo. Niko ne moze garantovati da i te vrste japanke nece dirati i na kraju pojesti. Ako im se ne obezbedi dodatni izvor biljne hrane sigurno ce se opredeliti i za biljne vrste koje bas i ne odgovaraju ni ukusom ni oblikom.

Jedna od najvise spominjanih biljaka koje mogu opstati sa japankam je Anubias barteri var. nana. To je mala, spororastuca biljka koja moze podneti i nize temperature (ali ne i ispod 20 stepeni C)

Ceratophyllum demersum, iglicasta, plivajuca biljka, koju japanke uglavnom izbegavaju. Takodje podnosi nize temperature i veoma se brzo obnavlja u slucaju da se ipak nadje na udaru ovih riba.

Microsorum pteropus-java fern, grubih listova, neprijatnih za usta japanki moze veoma lepo ukrasiti akvarijum. vezuje se za panj ili kamen tako da podloga nije neophodna.

Iako je izbor biljaka veoma mali ipak se moze napraviti privlacan izgled jednog akvarijuma. Eksperimantisanje sa drugim vrstama biljaka moze biti interesantno i dovesti do novih saznanja, ali i skupo.

Jedno zanimljivo iskustvo je da u mom akvarijumu sa japankama duze vreme opstaje Cryptocoryne usteriana. Jedini uslov njenog opstanka je bio da se oko same biljke postavi nekoliko kamencica koji nisu dozvolili da je japanke jednostavno izbace iz podloge. Ostecenja listova su minimalna tako da lepo izgleda. Cak su i mladi izdanci neosteceni.
 
Ja imam japanke. Meni recimo pored japanki u aq lepo uspeva Nymphaea lotus. Iako ima nezne listove japanke ga ne diraju ne znam da li zbog boje ili ukusa. :) Mada mislim da je zbog crvenkaste boje i kada je bio bas mala biljcica nije im bio privlacan.