Kako poceti?

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Vidim da se dosta pisalo o morskoj akvaristici i da ima zainteresovanih ali mnoge od ovog lepog dela naseg hobija odbija u startu cena. Mozda ne bi bilo lose da oni koji se bave morem napisu malo od cega bi moglo da se pocne, da se napravi neko malo more sa minimalnim ulaganjima.Znam da ce mnogi reci da je to nemoguce i da sve to mnogo kosta ali od neceg mora da se pocne. Malo ljudi ima strpljenja da skuplja opremu godinu dana da bi krenuo sa "pravim" morem. Pamtim kada sam davno pocinjao sa akvaristikom da sam imao samo teglu od 5 litara u kojoj se sepurilo par gupika i gde je rasla valisnerija, a na povrsini plivala ricija da zastiti mladunce. Sve to mi je kao detetu pricinjavalo ogromno zadovoljstvo pa cisto razmisljam i pitam se, da li je tako nesto moguce i sa morskom akvaristikom?
 
Bravo odlicna prica,evo kad sam poceo nisam imao pojima sta da uzmem sta koliko kosta,normalno sve je moglo da prodje ako covek ima love ali evo realno mnoge stvari mogu poprilicno jeftino da se pazare (cak i kad uporedjujemo sa klasicnom slatkovodnom,neki moji ciklidi su skuplji od morskih ribica..).
Mislim da pre svega treba napomenuti da je morski mnogo nestabilniji od slatkovodnog kada pricamo o litrazi pa sto veci to bolji ali ako gledamo nano varijantu onda po meni troskovi stvarno ne bi trebalo da budu vise od 300 eura.Sump je uvek pozeljan zbog lakseg funkcionisanja..ali ajde da ne ulazim u ozbiljnu pricu (ima objasnjenja mnogo iskusnijih od mene ovde na sajtu).Rasveta je po meni previse naduvana (mislim na armature) i treba uzeti neke jeftine reflektore a vise paznju obratiti na sijalice (MH ili neonske t5,t8)150W na nekih 100-200 litara pun kantar (moje misljenje).Kamen jako bitna stavka i moze polovan.Skimer takodje moze polovan (vazno da radi :) ).
E sad organizmi,korali meki rastu ko trava pa se mogu jeftino i pazariti,SPS iLPS ozbiljnija prica.Mje iskustvo je da uvek kad pazarim neke korale neke dobijem gratis pa eto opet ustede.Ribe znaju da budu skuplje (neke) ali nista novo.
Toplo preporucujem ulazak u morski,ima stvari gde treba biti oprezan ali nista nije strasno ako se covek dobro potkuje informacijama.
Eto toliko od mene,treba sve probati pa onda pricati :)
 
Problem u morskoj akvaristici je taj sto svi koji razmisljaju o tome uglavnom gledaju dugogodisnje akvarijume i zele to da imaju u samom pocetku. Na nasu zalost to tako neide.
Moze da se osnuje jedan morski akvarijum sa relativno niskim ulaganjem gde se prvo krene sa ribama. Treba nam sve kao i u slatkovodnoj akvaristici a razlika je samo so. Kada osnujemo takav akvarijum nase interesovanje raste pa samim tim dolazimo i u kontakt sa drugim akvaristima sto nam otvara vrata za nabavku fragmenta korala itd. Mekani korali rastu dosta brzo i mnogi akvaristi poklanjaju ili ih prodaju po vrlo pristupacnim cenama.
Opet u svemu tome je strpljenje i vreme neophodno jer nema logike da kupimo prase i da sutradan ocekujemo celu farmu.
 
Tacno ... Najvaznije je strpljenje.
Defenitivno se moze poceti bez puno ulaganja. Veci akvarium vise ulaganja-Manju akvarium manje ulaganja.
I kad se sve postavi i akvarium pocne funkcionisat ulaganju nikada nece doci kraj.
Uvjek ces morati da ulazes za neke stvari kao na primjer: Morska reef so ,struja, svakih 6 mjeseci sijalice , RO filteri, voda itd..
Mnoge stvari mozes da napravis sam kao na primjer:akvarijum, refugium, zivo kamenje, lampe kao i fosfat reaktor i jos mnogo toga. Na internetu ima nevjerovatno mnog inforamcija jer ovar hobi je u ogromnom porastu.
Ako je neko zainteresovan kako napraviti neke od ovih navedenih projekata probacu mu pomoci. Na primjer zivi kame u USA dobrog kvaliteta kosta oko $16 po jednom kilogramu a treba ti zavisno od akvarijuma mnogo toga.
 
Diskusija ide dobrim tokom :). Sad voleo bih da neko objasni sve te pojmove refugium, fosfat reaktor, kalcijum reaktor...
 
Ok ja cu otpoceti. Ja sam sve sto sam naucio o morskj akvaristici naucio sam u USA pa neznam tu terminologiju na nasem jeziku. Refugium je ustvari manji akvarium sa nekoliko pregrada. On sluzi za prirodnu filtraciju vode isto ono sto se desava u prirodi i po meni najbolji. Refugium se postavlja ispod postojeceg akvarijuma i voda iz glavnog akvarijuma se sljeva u njega. U refugium se stavlja zivi morski kamen, debeli sloj od zivog morskog pjeska i zive alge. Ja u svome refugiumu imam nekoliko vrsta algi pa i nekoliko malih stabljika koje rastu u morskoj vodi. Poslije prolaska vode kros kamen pjesak i zive alge voda se vraca prociscena sa povratnom pumpom u glavni akvarijum. Vrlo jednostavno alge jedu sav otpad od riba i tako rastu. U refugijumu se postavlja dodatno svjetlo da bi sve te bijke mogle za zive -potrebnom fotosintezom. Ta sijalica moze da bude bilo koja a ja koristim sijalicu za rast biljaka. Refugijum je idealno rjesenje jer se u njega mogu sakriti mnogi dodaci akvarijumu kao grijaci , UV sterelajzer, Phosphate reaktor, calcium reaktor tako da sa svi ti prikljuci ne vide u glavnom akvarijumu. Refugijum svako moze da napravi od stakla ili od pleksiklasa.
 
Sto se tice strpljenja i vremena formiranja jednog morskog akvarijuma kao i rezultata svega toga moze da se vidi ovde:
http://www.beke.co.nz/media/houston-mon-amour.5/

U sustini refugium je dodatni akvarijum u postojecem sistemu koji ima speceficnu namenu u zavisnosti od zelje vlasnika. Kako i sama rec kaze to je neko mirno utociste za mnoge organizme koji bi inace bili lovljeni ili unistavani u glavnom akvarijumu. Mnogi tu gaje makro alge, kojekakve racice itd. Glavni cilj refugiuma je poboljsanje kvaliteta vode sto je logicno samim povecanjem zapremine sistema kada mi dodamo refugium i maksimalno koriscenje bioloskog filtriranja sto je i dovelo do nastanka refugiuma. Kada sve to imamo onda imamo manje briga u glavnom sistemu.
Nema potrebe za nekoliko pregrada itd, to nije odlika refugiuma. U praksi mnogi to spoje sa slivnikom ciji je cilj da na jednom mestu imamo pumpe, grejace, skimmer i drugu potrebnu opremu.

Organizacija refugiuma je totalno u rukama vlasnika i tu nema neka pravila osim da se obezbede sto bolji uslovi u zavisnosti od organizama koji su prisutni u njemu.
 
Ja samo kazem za predlog refugiuma ono sto se najvise koristi u mojoj sredini. U pocetku sam i ja imao slivnik ali na preporuku jednog prijatelja sam prepravio u refugijum sa pregreadama jer na taj nacin voda mora da prodje kroz taj cijeli ciklus kamen pjeseak makro alge i ostali zivi organizmi. Od trenutka kada sam presao sa slivnika na rufugium nikada vise nisam imao problema sa NO2 i NO3 .Ja najvise vjerujem na prirodne stvari kao i na prirodno filtriranje vode.
 
Nisam ja pisao da protivrecim tebi, taman posla. To je samo neka opsta definicija koja je vrlo fleksibilna. Iz tvog komentara moze da se izvede zakljucak da refugium zahteva neku posebnu konstrukciju itd. U tvom slucaju to je ok, zadovoljava tvoje potrebe, ali sta ako ti drzis nesto sto zahteva manji protok vode pa forsiranje kompletne cirkulacione zapremine bi vise skodilo nego donosilo dobrobit?
Sta ako je akvarijum enormno veliki a ti svu vodu preusmeravas preko relativno malog refugium-a.
Mislim da sve ovo nedvosmisleno pokazuje tu fleksibilnost u zavisnosti od date situacije.

Fosfatni reaktor, uhh kako je to bez veze srocena konstrukcija ali tako je to. To je najobicnija bilokakva posuda, komora itd u kojoj se nalazi medija za odstranjivanje fosfata i kroz koju prolazi akvarijumska voda. Da bi sve to jednostavnije opisao to bi bilo kao kada bi dodali obican kanisterski filter napunjen tim medijem u nas postojeci sistem.
Mozda sve nekako misterioznije zvuci ako mi to nazovemo (nuklearnim) reaktorom.

Kalcijum reaktor je nekako pravilniji termin jer se u njemu i izaziva reakcija. Morska voda je alkalna i rastvaranje kalcijuma iz cvrstih materija, kalcita ili karbonata, je minimalna. Da bi se oni rastvorili treba nam kiselina. Ako bi mi povecavali kiselost vode onda bi dovodili ceo sistem u pitanje, to je vrlo lose za morski akvarijum. E kalcijum reaktor je posuda i to reakciona posuda gde se dovodi kiselina koja reaguje sa kalcijum karbonatom i stvara bikarbonate a ne remeti bitno alkalnost sistemske vode.
U praksi to se svodi na rastvaranje ugljendioksida u vodi koji reaguje sa kalcijum karbonatom. Kao kod biljara, CO2 sistem ali uz dodatak kalcijum karbonata.
 
Sad pocinju pitanja sa moje strane. Imam akvarijum dimenzija 90*55(h)*45 nekih 220 litara. Uz njega dva spoljna filtera ukupne zapremine 85 litara. Sta predlazete da se prvo nabavi uz ovaj akvarijum? Znaci za pocetak jedan najjednostavniji morski akvarijum sa organizmima kojima ce ovakvo okruzenje odgovarati. Interesuje me osvetljenje, cirkulacione pumpe i uopste ono bez cega se ne moze poceti.
 
Da dodam, sto se tice RO vode imam je u neogranicenim kolicinama, jer je dosta koristim za odgajivacnicu.
 
Pa s obzirom da to originalno nije namenjeno morskoj akvaristici onda treba prvo da osmislis kako ces to da povezes.
Znaci imas akvarijum i slivnik. Kako mislis da ih povezes da voda kruzi? Ako ne zelis da busis akvarijum onda ti treba spoljni prelivnik jer nema drugog nacina i to je tvoj prvi problem.
 
A da li je moguće, kao što je zopex i pitao, aktivirati spoljne filtere da budu u funkciji morskog akvarijuma?
Npr. napraviti overflow box, za jedan ili oba filtera. Ili sa prelivnim cevima?
Da li bi morskom aq nešto manje odgovaralo ili ne bi odgovaralo da ide sa prelivnim cevima?
Da li je OK ostaviti jedan spoljni filter i pridodati mu jedan hang-on?
Zopex, mislim da ostale tehnikalije, tipa rasvete i strujanja vode ne bi trebalo da budu problem kada se aq pokrene, pa vidiš koliko ti je strujanje ili šta hoćeš da držiš i toliko rasvete namontiraš.
 
I ja imam isto pitanje kao Taja. Ako ovakav tip filtracije nije moguc ili nije odgovarajuci mogu da uradim dve stvari. Da napravim akvarijum sa rupom za odvod ili da zamenim postojece filtere i na njima izbusim rupe za odvod vode. Ako se odluvcim za refugium mogao bi da bude dimenzija 95*35(h)*40. Refugium bi bio u komodi ispod akvarijuma tako da bi morao da ima poklopce da bi se smanjilo isparavanje vode.
 
Nisam ja rekao da to nemoze nego da je to problem da se poveze. Tebi treba siguran odvod vode jer to nije mala pumpa na slatkovodnom akvarijumu. Naravno da je resenje prelivnik ali to treba da se nabavi srazmerno velicini akvarijuma.

Akvarijum sa izbusenim dnom ili stranom je mnogo elegantniji jer se sve to nevidi kao kod prelivnika. Najgora stvar je kada namesti akvarijum i onda uocis da samo vidis pumpe, cevi i ostalu tehniku. Ti mozes da uradis sve to i bez slivnika. Verovao ili ne i kanistarski filter radi posao.
Pored svega ti mozes tu zapreminu da teras i bez filtera ako ne prenatrpavas akvarijum ali da imas dosta kamenja u njemu sto je ujedno i filter.
Ima tu sijaset resenja samo treba da vidis sta tebi odgovara. I pored toga tu nema idealnog resenja jer uvek ima i prednosti i mana.
 
Da dodam, sto se tice RO vode imam je u neogranicenim kolicinama, jer je dosta koristim za odgajivacnicu.
Da li mozda prodajes RO vodu? Ja za moj nano koristim destilovanu, ali bih mozda probao sa RO vodom, da vidim ima li neke bitne razlike. Ili mislis da nema smisla cimati se?
 
Moze i destilovana ako je destilator ok, recimo nema bakarnih delova.
RO aparat je nekako jednostavniji za koriscenje.
Jos jedna druga stvar je da usled prirode destilacionog procesa prodju i lakse ispraljive necistoce sto se i smatra najveci problem. Ipak sve je to tako malo, bas zanemarljivo za nas hobi. Ovo vazi samo ako ti prvo ne isfiltriras vodu aktivnim ugljem pre destilovanja. Zato sam i naveo da je RO jednostavniji jer on vec ima te predfiltere bez kojih bi bio beskoristan za gradsku vodu.
 
Ono sto kupujes kao destilovanu vodu u stvari nije destilovana na klasican nacin isparavanjem, jer bi bila preskupa. To je uglavnom voda dobijena propustanjem kroz specijalne smole. To se u akvaristici ranije mnogo vise koristilo do pojave relativno jeftinih RO uredjaja. Ako se pojavis dobices RO bez placanja.