Kiseljenje vode

veljko

Member
20 Januar 2011
169
2
18
Zrenjanin
Evo da zapocnem i ja (opet:twisted: za neke istrcanu) temu.
Ali stacu kad mi nista nije jasno evo problema.
Posto sam resen da se malko ozbiljnije bavim ovim hobije i da se bacim na pravljenje vode za neke kiselice. A za hemiju sam tutumrak, prvo sam citao dosta o raznim tresetima i smolama i kad sam bio kod nas u prodavnicu prodavac samo klimne glavok i kaze imamo, i kaze samo ga stavis u filter i to je to e to je meni bilo previse prosto pa sam resio da posetim jednog dugogodisnjeg akvaristicara iz Zrenjanina tacnije iz Muzlje mozda je neko i cuo za njega zove se Palfi Janos ili cika Dzoni. I covek mi lepo kaze da sa time nema igre i ako krenes da se igras sa pravljenjem vode onda si pravi fanatik i naravno kad sam pitao za smolu ili treset kako se u stvari koristi i dozira covek rece da je naj sigurnije da stavim u neko bure odredjenu smolu ili treset nije mogao da bude precizan ( ima 73 god) i ostavis da sve to deluje nekoliko dana i kaze da se onda po malo dodaje u aq i da jedna kap vise moze biti fatalna.
Dali neko zna kako se to tacno radi i koja smola ili treset se koristi za tako ne sto.
Hvala unapred :ebote:
 
Prvi korak u pripremi vode je da tacno odredis kvalitet svoje polazne vode. Kada jednom to znas onda na osnovu toga ides dalje. Ovako je sve samo nagadjanje. Da li koristis cesmovacu, bunarsku vodu, kisnicu ili nesto trece. To je vrlo bitno.
Ovo sto ti je rekao prodavac to je otprilike to. Komercijalne smole za akvaristiku postoje. Najbolje je da se koristi van akvarijuma pa tako pripremljenu vodu da dodajes. Problem kod tako pripremljenih pakovanja je taj sto je to uglavnom smesa pa onda tu nema regeneracuije nego se sve baca. Rok trajanja zavisi od kvaliteta polazne vode.

Treset mozes da koristis ali ako je voda mnogo tvrda onda je to sve vrlo kilavo i uglavnom bez rezultata.
 
Treset na engleskom torf se najcesce koristi u cvecarstvu, a i mi akvarisi ga cesto koristimo.
 
Veljko sta je zapravo tvoje pitanje ? Da izvedes kiseliju sredinu u AQ ili da nabavis treset ili nesto trece? Sta planiras da cuvas, VRSTE zivijeh bica koje su.?Citiram
(Posto sam resen da se malko ozbiljnije bavim ovim hobijem i da se bacim na pravljenje vode za neke kiselice) Koje su to kiselice?
Naj kvalitetniji nacin da zakiselis AQ jeste da uzmes jedan kupus... :) Ne. Najkvalitetiji nacin da voda postane kiselija jeste dodavanjem CO2 neovisno dali imas biljke u njemu ili ne.Na taj nacin ne samo da ce voda dobiti na kiselosti nego i CO2 nedozvoljava da NO3 prelazi u NO4.
ako ti treba treset imas kokosov treset ekstra je presovani u kockama i jeftin ph neutralan, Evo ti de mozes da narucis ili da pazaris supstrati su im ekstra i za filtraciju vode i za podlogu takodje ph neutralno VERMIKULIT< PERLIT<ZEOLIT<GLINENE KUGLICE i naravno KOKOSOV TRESET koji se pokazao vise nego odlicno
http://www.hidroponika.com/srb/index.php?route=product/category&path=18
 
Pozdrav :) Samo mi jos reci koliko CO2 ubacujes u jedan Aq od 40 i ako ih imas 20kom od po 40 lit kako bi to izveo i kako znas kada je dosta CO2? Meni hemija nije jaca strana ustvari nikakva mi je strana. reci mi cime se meri kiselost vode i kako da ga spustis sa kokosovim tresetom koji je ph ne utralan:eek::confused::cool: ? Ajde lepo se saberi pa ponovo napisi sta si hteo da kazes;)
 
Da malo sumiram ovde. Hemija vode se ne uci televizijskim serijama nego iz knnjuge i za nase potrebe postoje vrlo specificne knjige o tome. Aquatic chemistry je moja knjiga a svako neka sebi nadje odgovarajucu.


Ajde ti lepo odgovori na pitanja.


Potrebna kolicina CO2 se odredjuje merenjem i to je ovde opisano jer mnogi koji gaje biljke imaju taj mali uredjaj. Pogledaj teme sa Co2 dropper-om.
 
U principu da bi postigao Ph 6 za 40 l AQ potrebno ti je mehur CO2 u dve sekunde pod uslovom da se mehur potpuno rastrvori u vodi .
imas jos jedan nacin da saznas kad si preterao sa CO2 . Kupis japanku ubacis je u AQ i kada krene da se neartikulisano krece naopako ili bocno, e to je prava kiselost otprilike ph 5,5 za ribe koje traze kiseliju sredinu. Naravno ti je tada izvadis i stavis u normalnu vodu.
 
A evo kako sam ja napravio za moj mali AQ. Na prvoj slici je boca 2 litra od soda vode ima da se kupi u trznim centrima
i kosta 350 din skines sa nje originalni cep i stavis od kokakole. Traje mi jedno punjenje mesec dana jer sve dihtuje .Za 2 litra flasu ide, 700 g secera 1200 dl tople vode i 2 kesice suvog kvasca. nestavljam kvasac u kocki jer mi se suvi kvasac iz kesica pokazao kao najbolji.
 

Attachments

  • IMG_0003.jpg
    IMG_0003.jpg
    130.7 KB · Pregleda: 22
  • IMG_0007.JPG
    IMG_0007.JPG
    140.2 KB · Pregleda: 23