Koji je ovo Cory?

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Kupljeni su kao Julii, sto sigurno nije tacno, ali me interesuje koja su vrsta posto sam cuo vise verzija.
Po slikama na netu bi rekao da su bilineatusi, ali i slike znaju da prevare, posto su razlike izmedju pojedinih vrsta minimalne.
Evo jedne slike pa da cujem i vase misljenje i hvala unapred.
 

Attachments

  • cory2.jpg
    cory2.jpg
    42.7 KB · Pregleda: 3
Veceras sam na poklon dobio jos jednog neobicnog Coryja, na zalost samo jednog. Cak ne znam ni da li je muzjak, ili zenka. Trenutno se nalazi sam u akvarijumu i jako je uplasen, a voleo bi da znam kakve uslove trazi.
Pa ako neko zna koji bi ovaj mogao da bude, neka kaze.
 

Attachments

  • noviCory.jpg
    noviCory.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 4
Nisam siguran ali mislim da se radi o Brochis splendens ili Brochis britskii?( malo su mu iskrzana peraja na repu i ledjima, pa je tesko odrediti :? )
 
Moj Cory ima rozikast odsjaj-koja li je pa to vresta? I ima crvene oci.
(sliku naravno nemam).

Ko bi drugi nego Mirka.
 
@Mrvica, Fauna je u pravu to je brochis splendens, nije britskii jer su oni vrlo rijetki pa je smjesno ocekivati da su se nasli kod nas na Balkanu... uglavnom ljepa riba :wink:

@Mirka...pretpostavljam da se radi o nekoj albino varijanti...sad dal je najcesci paleatus ili aenus...neznam!
 
Evo Mrvica je nesvesno potegao novu temu u vezi ovih malih vragolana trazeci odgovor o kojoj se vrsti radi.

Prvo da kazem da je slika dovoljno jasna da nam ukaze na osnovne karakteristike ribe.
Tu se odmah vidi da to nije Corydoras a evo i zasto. Ako pogledamo ledjno peraje (dorsal fin) odmah se vidi da ima vise od osam zraka. Corydoras ima I 5-7. Ova riba na slici ima I 11 ako se nisam prebrojao sto opet ne menja nista znacajno i uklapa se u rod Brochis cija je osnovna karakteristika 10 -17 sa manjim odstupanjima.

Sada je tu drugo pitanje koje je pokrenuto a to je koja je vrsta u okviru roda. I tu se jasno vidi o kojoj se vrsti radi bas zahvaljujuci brojanju. Britskii ima kaunt 15-18 a nasa ribica sa slike ima 12. Posto ocito nije Multiradiatus ostaje nam samo Splendens.

Eto kako se to prosto odredi ako je sve cisto i ne ostavljamo nista nagadjanju da li je riba retka u akvarijumu ili ne jer putevi nabavke riba su vrlo cudni i iznenadjena su uvek moguca.

Link ka databazi: http://www.beke.co.nz/opis.php?broj=2218&vrsta=Callichthyidae
 
He he, i potpuno si me u pravu bobane ispravio jer ja radi svoje ljenosti nisam htio brojat zrake :lol:
Nejde mi bas na cast, al jednostavno sam odavno vec vidio da samo splendesi kod nas dolaze i mam sa ga potegnnuo...iako dobro, bilo bi bolje da sam bio 100% siguran prebrojavanjem zraja! :wink:
Sve u svemu, naraste malisan dosta veliko, i zbilja moze krasit tank sa svojom bljestecom bojom!!
 
Ja nisam brojao zrake na perajama jer nisam imao takve podatke a nije mi se google-lo zbor toga. Ali po karakteristicnom obliku glave, po obliku tela i boji tela koju ova vrsta ribe ima, dao sam moj odgovor. Isto tako, bez obzira na broj zraka u ledjnom repnom peraju, oblik i boja tih peraja se razlikuje izmedju B.splendens i B.britskiiali nazalost zbog iskrzanosti istih, to se ne vidi.
 
Drugi put ne budi lenj pa malo izgooglaj i vidi kako to ide i onda ces da razumes zasto je taj broj zraka u perajima tako bitan a boja i oblik glave tako varljiv.

Tako kazu knjige a boze moj, da sada ne diskutujemo o obzirima i o ne obzirima jer je to prazna prica na koju mi ne treba da nasedamo i jos manje o tome da diskutujemo :)

Ako verujes boji onda mogu da postavim sliku aeneus-a koji je tako zelenkast pa da vidim sta onda da radimo s bojom. Ipak to ne ide tako, barem ne kod mene.

Evo ovde je postavljen kljuc za te ribice ( Callichthyidae ) pa prostudiraj malo. Nije na odmet veruj mi pa ce onda pesmica da
ima drugi sadrzaj.

1a. Dorsal face of lateral ethmoid bearing a segment of the supraorbital latero-sensory canal; preopercle covered with skin; dentary with teeth; nuchal plate covered with skin; snout depressed; maxillary barbel long, usually passing the gill opening (Callichthyinae) .....2

1b. Dorsal face of lateral ethmoid without latero-sensory canal; preopercle exposed; dentary without teeth; nuchal plate exposed; snout compressed; maxillary barbel short, usually not passing the eye (Corydoradinae) .....6

2a. Infraorital bones covered with skin; head very depressed, less than 75% of cleithral width, coracoids not exposed ventrally .....Callichthys

2b. Infraorbital bones exposed; head moderately depressed, more than 75% of cleithral width; coracoids exposed ventrally .....3

3a. Caudal fin bifurcated or concave .....4

3b. Caudal fin truncated or convex .....5

4a. First infraorbital bone weakly connected to the lateral ethmoid; dorsal-fin spine as long as the first branched ray .....Dianema

4b. First infraorbital bone articulated to the lateral ethmoid; dorsal-fin spine about half the length of the first branched rays .....Hoplosternum

5a. Dorsal fin with one short spine, one unbranched ray and 7-8 branched rays; anal fin with two unbranched and 5-6 branched rays; mature males with a very elongate pectoral-fin spine .....Megalechis

5b. Dorsal fin with one spine and seven branched reys; anal fin with one unbranched and five branched rays; mature males with pectoral-fin spines thickened but not especially elongated .....Lepthoplosternum

6a. Roundish supraoccipital fossa present; ossified portion of pectoral- and dorsal-fin spines short, about half length of first branched ray; nuchal plate not in contact with the supraoccipital posterior process .....Aspidoras

6b. Supraoccipital fossa absent; ossified portion of pectoral- and dorsal-fin spines about as long as the subsequent branched rays; nuchal plate in contact with the supraoccipital posterior process .....7

7a. Dorsal fin with 7-9 branched rays .....Corydoras

7b. Dorsal fin with 10-18 branched rays .....Brochis
 
boban said:
...Ako verujes boji onda mogu da postavim sliku aeneus-a koji je tako zelenkast pa da vidim sta onda da radimo s bojom. Ipak to ne ide tako, barem ne kod mene.

Nisi u pravu Bobane! :D Opet se vracamo na pocetak nasih diskusija o svemu tome (bilo je cinimi se kod ancistrusa)
Ako je boja ista nije glava ista ... Ako su boja i glava iste, nije oblik tela isti ...Ako su boja , glava i oblik tela isti, nije velicina tela ista , itd i td... Ne znam Bobane, da li me razumes sta hocu da kazem?

Karakteristika B.splendens i B.britskiiali je bas u toj glavi i njenim uglovima a to je vrlo tesko recima objasnjavati , dovoljno je nekome ko je iskusan u tome da samo pogleda i za jednu sekundu da zna o kome je rec i da se ne radi o Corydorasima. A razlika izmedju ove dve vrste Brochis-a je u obliku i boji ledjnih i repnih peraja. B. britskii ima za nijasnsu tamnija ( braon-crveno) ta peraja i repno peraje je krace.ima tu jos nekih sitnih detalja ali ovo je bas karakteristicno i dosta primetno.

Za mlade akvariste (pocetnike) bolje je sugerisati na te ocima vidljive ,vizuelne razlike nego ih odmah u startu terati da broje po akvaristickim radnjama broj zraka u perajima. Znaci ako ce neko od pocetnika koji kupuje ribu u akvaristickoj radnji da pravi razliku izmedju Corydorasa i Brochisa, u tom slucaju neka obrati paznju na karakteristican oblik glave koja je daleko veca ; celo ravnije i duze; i cela glava veoma upadljiva. Oblik tela je jako zdepast i snazan i uz sve to boja ovih riba slicna je C.aeneusima...

Eto, uz fotku iz neke literature i sve ovo sto sam u kratkim crtama rekao dovoljno je jednom pocetniku da se snadje kod kupovine i da napravi tu razliku izmedju Coryidorasa i Brochisa .
 
Nebih se slozio sa tobom Fauna, te cu morat stat na bobanovu stranu...
Neznam odkud tebi te informacije, ali pogledaj malo novije slike...zbilja ces primjetit da koloritet peraja nema nikakve veze, a boja tijela je gotovo identitcna...
No s obzirom koliko ima razlika unutar vrste u koloritetu, smjesno je govoriti o nekakvim razlikama...
A sto se tice brojanja zraka, cak je i to nepotrebno jel je dovoljan jedan pogled na obje vrste da se ustanovi razlika u duzini lednih peraja(tojest u broju zraka!)
B.Britskii ima znatno vecu lednu peraju na ocigled...
Htio bih ti postavit sliku ali nije moja... mozda bi onda mogao pokazat sve te silne razlike??
pozdraf
 
Ti ocigledno Stina nisi shvatio sta sam ja zelo da naglasim(razlika izmedju Corydorasa i Brochisa)...A o razlici izmedu te dve vrste Brochisa, naravno da postoji razlika i u boji peraja, samo ne znam kako ne primecujes. Zasto sam ja na pocetku rekao da su iskrzana peraja i da ne mogu tu razliku da procenim izmedjute dve vrste Brochisa, bas zbog te razlike u obliku o kojoj ti govoris i boji o kojoj ja govorim.

Ali dobro da ne objasnjavam vise i da ne duzim diskusiju bez veze, ostacu na ovome.
 
Imas oravo, krivo sam te razumio...ja sam mislio da usporedujes brochise...

Naime na stranim forumima sam imao priliku vidjet nekoliko slika brochisa i iznenadio bi se koiko znaju bit slicni...
pozdraf
 
Dodao bih ovoj prici da se boja kao kriterijum vrlo retko ozbiljno racuna, kada postoje velike anatomske slicnosti. Naravno da boja moze nedvosmisleno da ukaze na razlike medu vrstama, ali tamo gde ne moze na scenu stupaju prebrojavanja i disekcije, i u novije vreme molekularno bioloske tehnike.
Cisto kao primer, neki moji poznanici rade sistematiku na ribama koje su uzorkovane, konzervirane i tako cuvane u fiksativu tokom nekoliko godina potpuno izgubile boju. Ovo vasi i kod herbarijuma.
Nije retko da se menjaju taksoni samo na osnovu tako cuvanih i kolorno potpuno neinformativnih uzoraka.
 
Nama je izgleda sudjeno da teramo kera :)

Ako pravimo komparacije izmedju ova dva roda onda treba da uzmemo siroki dijapazon a ne samo jednu jedinu vrstu. Ovo se odnosi na vizuelni izgled onako odokativnom metodom.

Boja ili boja peraja?
Evo bas gledam Burgess-a po tom pitanju i lepo se vide primeri iste vrste koji imaju razlicite boje u zavisnosti od pH. Razlika izmedju splendes-a u pH 5.5 i 6.5 je takva da je prosto ne poverovati. Pri tome jos komentarise da boju mozemo da okacimo macku o rep.

Sto se tice velicine ribe to stoji da je ova riba krupnija i to se navodi ali oprez!!! Koje je doba ili uzrast rube kada mi te ribe uporedjujemo? Tu je bas i opisano kako su se pravile greske i uvodile nove vrste bas zato sto su se obradjivale mlade ribe.

Oblik moze isto tako da bude varljiv i to podosta, opet ako se radi odokativnom metodom. Opet lepo pise da je Brochis u principu veliki Corydoras koji posebno lici na C. aeneus-a koji se razlikuje po broju zraka. To je tako prosto receno a dalje se izvode anatomske razlike za koje mnogi nikada nisu ni culi pa nema potrebe da ih navodim. Ipak i tu ima razlika pa sam zato i naveo na samom pocetku da "ocito nije multiradiatus", bas radi tog oblika glave.

Mislim da je tu jasno da mi ne mozemo da poredimo samo jednu vrstu corydoras-a sa svojim karakteristikama nego treba da gledamo malo sire jer njih ima podosta.

Nema veze, idemo dalje :)

Inace evo jedna slicica jednog Cory-a. Interesantna boja :)
 

Attachments

  • dsc02187.jpg
    dsc02187.jpg
    30.5 KB · Pregleda: 23
boban said:
Boja ili boja peraja?
Evo bas gledam Burgess-a po tom pitanju i lepo se vide primeri iste vrste koji imaju razlicite boje u zavisnosti od pH. Razlika izmedju splendes-a u pH 5.5 i 6.5 je takva da je prosto ne poverovati. Pri tome jos komentarise da boju mozemo da okacimo macku o rep.

Pa naravno da cemo boju zanemariti ako je boja ista... U tom slucaju idemo na neke druge vizuelene razlike.

boban said:
...Sto se tice velicine ribe to stoji da je ova riba krupnija i to se navodi ali oprez!!! Koje je doba ili uzrast rube kada mi te ribe uporedjujemo? Tu je bas i opisano kako su se pravile greske i uvodile nove vrste bas zato sto su se obradjivale mlade ribe.

Oblik moze isto tako da bude varljiv i to podosta, opet ako se radi odokativnom metodom. Opet lepo pise da je Brochis u principu veliki Corydoras koji posebno lici na C. aeneus-a koji se razlikuje po broju zraka. To je tako prosto receno a dalje se izvode anatomske razlike za koje mnogi nikada nisu ni culi pa nema potrebe da ih navodim. Ipak i tu ima razlika pa sam zato i naveo na samom pocetku da "ocito nije multiradiatus", bas radi tog oblika glave...

Mislim da ovaj moj odgovor govori sve

Fauna said:
..Ako je boja ista nije glava ista ... Ako su boja i glava iste, nije oblik tela isti ...Ako su boja , glava i oblik tela isti, nije velicina tela ista , itd i td... Ne znam Bobane, da li me razumes sta hocu da kazem?

I na kraju ako cemo da uporedjujemo B.splendens i C. aeneus ocigledna je i ogromna razlika izmedju ove dve sasvim razlicite ribe. A samom pocetniku u prvi plan se istice velicina i oblik tela (oblik tela nije ni priblizno isti) , pa oblik glave i velicina glave, a tek na kraju ce pocetnik zapaziti razliku u ledjnom peraju koja je takodje ocita. :wink: (moramo se baviti i malo psihologijom coveka , sta prvo coveku pada u oci :lol: )
 
Taj tvoj odgovor koji "govori sve" je ok jer se radi o razlicitim vrstama koje imaju medjusobnu razliku pa su i zato razlicite vrste. Mislim da je to sasvim jasno a mi govorimo o necem drugom ili najlaksem nacinu da se nesto odredi.

Sve to sto ti navodis sazeto je u Mrvicinom pitanju a pogledaj kako je pitanje formulisano. Tako mnogi pitaju i to nije nista cudno i to je logika koju ti pokusaavas ovde da proguras. Mislim da to govori sve jer je pitanje postavljeno pre ove diskusije. Dakle, nemoramo da trazimo logiku i dikaze oni su u ovoj temi.