Kribensis u drustvenom akvarijumu?

Maroko

Member
30 Oktobar 2011
70
0
6
40
Zdravo svima
Pre par dana sam od drugarice dobio muzjaka kribensisa. Do sada nikad nisam drzao ovu vrstu, ustvari nikad nisam imao nijednog ciklida u akvarijumu ali sam dosta citao o njima i po pravilu bi trebalo da je ova vrsta poprilicno miroljubiva, da se drze u paru i da im treba obezbediti pecinicu. Agresivne su samo u vreme parenja.

E sad krib iz mog akvarijuma je dosta aktivan, dominira i gricka sve sto mu se nadje ukljucujuci i ostale ribice (plave neonke i crne tetre), prosto vidim kako se ravnoteza koja je postojala sada porememetila. Moj plan je bio da kupim i zenku ovih dana ali sada ozbiljno razmisljam da to ne uradim zato sto se plasim da cu ugroziti ostale ribice.

Zeleo bih da je zadrzim zato sto je ovo potpuno novo i drugacije iskustvo ali opet ne po svaku cenu.
Treba mi savet sta dalje, znam da sam pomesao ribice iz dva razlicita dela sveta i da to mozda nisam trebao ali opet sta je tu je, zelja za eksperimentisanjem je pobedila :(

Aq ima 0ko 100 litara, ima dosta supljina za sakrivanje, temperatura je 25,5C
Imam 7x Crnih tetri
19 x Plavih neonki
4x Corydoras
2x Ancistrus
i 1x krib
Sto se hrane tice radnim danima kombinujem zelene listice Tropical Spirulina, tropikal supervit granulat i tropikal mini granulat
Vikendom hranim susenim tubifexom JBL Novo Fex
U proseku se desi da jednom nedeljno preskocim hranjenje ako sam na putu.

Hemizam ne merim, menjam oko 30% vode na tri nedelje i to je to (voda odstoji 24sata)
http://www.beke.co.nz/useralbums/marokos-fish-tank.45/view

Nadam se da nisam smorio detaljima ali opet ako je potreban jos neki podatak pitajte
U prilogu je fotka kribensisa Zorana :)
 

Attachments

  • Kribensis Zoran.JPG
    Kribensis Zoran.JPG
    50.2 KB · Pregleda: 24
Sto ljudi sto cudi, a to bi moglo da se primeni i na ribe. Znam akvarijume gde kribovi zive sa ostalim ribama bez ikakvog problema. Moguce je da je taj tvoj agresivan zato sto je usamljen i nema zenku na koju bi se usredsredio. Isto tako moze da se desi da ukoliko mu nabavis zenku bude jos agresivniji, pogotovo u doba parenja. Jedino ti ostaje da probas da nabavis zenku ili da ga se odmah resis. Kad kazem resis nemislim da ga bacis vec da ga udomis.
 
Na slici mi se cini da je jos uvek mali da napravi dzumbus ali ce narastiti:) Nemoj pokusavati da spojis neonku i kriba pre ili kasnije ce neonka postati zrtva bio on u paru sa zenkom ili ne!. Ako ti ga je zao i zelis da ga zadrzis onda moras to uciniti u drugom aq. Ako ne pokloni ga. Prebroj neonke mozda se broj vec smanjio:confused:
 
Uh ne znam, probao bih mozda da ubacim zenku ovih dana pa ako se ne smiri poklonicu ih teska srca nekom.
Hvala na odgovorima
 
Hehe, ja sam imao slicnu situaciju kao ti, akvarijum priblizne velicine, samo sto sam pored kribova imao chery barb, koridorce, ancistruse,...
Koliko vidim tvoj muzijak je jos mali tako da su i problemi oko njega jos uvek mali. Dok sam imao ovu ribu (drzao sam ih u paru) nisam imao velikuh problema sa njima. Cuvali su svoju teritoriju i napadali samo ribe koje pridju - nastradali su koridorci. Koliko vidim ti imas neonke tako da mislim kada malo poraste tvoj krib ima u slast da ih potamani, ne odjednom vec polako ima da im se smanjuje broj.

Sto se tice zenke, kada je budes ubacio ima da se jure 2-3 dana, a onda (ako je voda ok , filtracije,hrana...) ima da traze pogodno mesto da se mreste. Neka supljina u kamenu okrenuta vazna za cvece ili tako nesto i to je ekstra kako izgleda (imas u drugoj temi o kribovima ovde na forumu).
Sami brinu o ikri i vrlo lepo odrzavaju svoje potomstvo. U vreme parenja muzijak brani teritoriju od uljeza i tada zna da bude malo agresivniji, zenka je sa ikrom.
Eto to ce se desiti kada ubacis zenku. Moj savet ti je da ih poklonis nekome jer ces ovako imati non stop stres u akvarijumu i imaces zrtava. Druga opcija je da akvarijum prilagodis njima... Prelepa riba koja bez obzira sto je miroljubiva u odnosu na ostale ciklide ipak je ciklid.
Trazi akvarijum od minimum (nece biti srecni ali ce se snaci) 60 l po paru, dobru filtraciju, raznovrsnu hranu. Da napomenem da rastu do 15cm tako da ovaj aq od 60l moze za prvi period dok su jos mali. Eto tako, svasta ja naprica, nadam se da sam ti dao neke korisne savete iz iskustva, a ti odluci...:)
pozdrav i javi sta si odlucio.
 
pa verovatno treba veci akvarijum (200l i veci) pa moze da se izabere neka vrsta koja ce da zivbi sa njima bez problema-vidjao sam ih u velikim akvarijumima sa cherybarb, tetrama, sijamskim algarima, pa i ancistrusima i koridorcima.ovako u 100 l , tesko sta da ce da zivi srecno pored njih, ali mozes pokusati nesto ili mozda moze neko da ti da neki predlog.ja nisam imao srece sa nekim kombinacijama tako da ne znam...ako hoces u 100l zajednickom ubiljenom akvarijumu ciklide tu dolaze po meni u obzir samo microgephagus ramirez ili eventualno neke apistograme. kod tebe narocito to vazi posto vec imas juznoamericki biotop koliko sam video. a sad sam i pogledao kako ti izgleda aq i mogu ti reci da je moje misljenje da krebenzisi ovde ne idu-akvarijum ima 100l ali je dublji pa se gubi povrsina dna sto je vise potrebno ovim ribama nego dubina.moj savet ti je-pokloni nekome kriba , a ako zelis ciklide ili par ramireza ili u krajnjem slucaju apistograma neka mala (zavisi od vrste kod njih ide 1m i vise zenki, 2,3 ili 4)-i jedni i drugi su lepi i miroljubiviji i manji ciklidi od krebenzisa.
 
Misko hvala na pomoci. Uradio sam sve ono sto si mi i savetovao, poklonio sam kriba i uzeo par ramireza. Tesko sam se odvojio kribensisa svideo mi se ali prosto nisam mogao da dozvolim da druge ribe stradaju. Sva sreca nisam imao zrtvi i sve se vraca na staro. Ramirezi su se koliko vidim dobro uklopili posle samo jednog popodneva i ono sto je najbitnije nema tenzije i grickanja kao sto je ranije bio slucaj.
Evo i fotke mladog bracnog para :)
 

Attachments

  • Bracni par ramireza.jpg
    Bracni par ramireza.jpg
    39 KB · Pregleda: 17
Ne zelim da ispadnem krivac ako nesto krene po zlu, ali nadam se da si procitao dosta toga oko ramireza pa ih tek onda uzeo ipak je ono je bio samo predlog,mozda si mogao da sacekas da vidis sta ce jos neko da kaze:)Sto se tice kribova, tu si uradio pravu stvar jer ni ti ni oni ne bi bili zadovoljni-njima je to ipak mali akvarijum za toliko riba a ti bi se nervirao jer su remetili ravnotezu. Evo slike da vidis kako je izgledao moj muzijak krebenzisa
http://www.beke.co.nz/useralbums/img_291_2330-jpg.279/standalone
 
Ne naravno, stalno citam, pratim i konsultujem se sa iskusnijim akvaristima
Krib mi se jako svideo ali priznajem da sam napravio gresku tako da ce drzanje istih sacekati neko bolje vreme
Pogledao sam tvoj akvarijum sve pohvale :)
 
Ja imam buckuris u akvarijumu od 85 L,tj: 7 razbora, 5 zebrica, 5 neonki, 6 barbusa (2 tetrazona, 2 zelena, 2 narandzasta), 4 algara - jedan ko bizon... 4 cistaca -2 panda i 2 ona defektna standardna, 2 titeje, 2 trifugastera, 2 fantoma, 2 stao mi mozak kao neonke samo sa narandzastom linijom, 1 glupu gupi, 1 bikolor i da dolazim na ono bitno 2 kribenzisa. .tj par! Cek da prebrojim.... To je to.
Meni svi cirkulisu kul, primetio sam da sad nedavno kad sam ubacio kribenzise da muzjak tera ostale ribice ali ne stalno i ne nesto preterano nego me interesuje to.. sto rece lik da naraste 15 cm i da potamani neonke? :D
 
Kribensis je ipak ciklid mada spada u vrlo mirne ciklide. U stanju je da potamani ribe mada se to ne desava tako cesto. U sustini vecina ima pozitivno misljenje o drzanju kribensisa u zajednickom akvarijumu. Malo problema moze da nastane ako se kribensisi mreste.
Tvoj akvarijum je toliko prenatrpan da je to nevidjeno. I gourami naraste dosta, pa barbusi, mozda i rasbore u zavisnosti od vrste. To ce ti biti veci problem od samih kribensisa.
 
Znas kako...ja ako cu drzati ribice...drzacu da to lici na morsko dno(jezersko nebitno) Jer ako cu staviti 10 riba u akvarijum umesto da buja od zivota onda necu ni drzati,ako me razumes. Ima ih 43 ukupno. I najvecu su trenutno ta 2 trifugastera nekih 5-7 cm. Fora je sto...zebrce su na povrsini..razbore malo nize..ove na fazon neoki su pri dnu...barbusi svrljaju svuda..saobracaj je dobar :) Eo slika,kad bi rekao da tu ima 43 ribice.... Eno ga kribilic levo u cosku,filtrira se
 

Attachments

  • IMG_83391.jpg
    IMG_83391.jpg
    279 KB · Pregleda: 24
Trichopodus trichopterus - Gourami isto tako poraste oko 15 cm.
Puntius tetrazona - Tiger Barb malo vise od 6 cm a ti ih imas 6 u akvarijumu
Pterygoplichthys sp. (nisam siguran koj je) uglavnom rastu oko ili preko 40 cm
Dalje da ne nabrajam a verujem da ce sve uskoro bas da buja od zivota ako se pre tog ne desi katastofa :)

Zasadi biljke, puno biljaka pa ve sve da poprimi drugi izgled pa i bez riba.