Labeo bicolor

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Epalzeorhynchus bicolor ili Labeo bikolor je veoma poznata riba kod nas i u svetu.

[Broken External Image]:http://www.auctionphotobank.com/upload/108854478104.jpg

Potice iz Azije tacnije sa Tajlanda. Pripada familiji Cyprinidae i spada u veoma zanimljive i specificne ribe . Razloga za to ima dosta, izmedju ostalog i njen izgled koji podseca na ajkulu po kojoj je i dobila popularni naziv "Red-tailed black shark" i postala trazena sirom sveta.

Uslove koje treba obezbediti ovoj ribi nisu neki veliki problem. Potrebna pH vrednost je izmedju 6.0-7.5 ; ukupna tvrdoca dH 10; temperatura 22-27 C Akvarijum je pozeljan da bude preko 100 l. inace u manjim akvarijumima sporo raste ova riba. Akvarijum treba da je bogat sa biljnim rastinjem i panjevima sa supljinama.

Hrana ovih riba je raznovrsna i pored algi koje ce vrlo radu da jedu , uzimace i zivi tubifex, larve komaraca, dafniju , govedje srce,..sl. Znaci bikolor spada u omnivore.

Razmnozavanje ovih riba u akvarijumima jos i dan danas predstavlja veliki problem. Na Dalekom Istoku razmnozavanje ovih riba vrsi se hipofizarno sto za nas amatere jeste veliki problem. Mnogi su do sada pokusavali da razmnoze bikolore prirodnim putem ali do sada (koliko ja znam) zavrsavalo se bezuspesno.
Razlog bezuspesnog razmnozavanja mozda lezi i u njegovoj naravi, sto ova riba voli da je sama u akvarijumu. Svako ko je pokusao da sastavi dva bikolora u akvarijumu, zavrsavalo se sa velikom netrpeljivoscu izmedju tih riba bez obzira na razlicite polove.

Jos bih hteo da na kraju kazem za jednu veoma zanimljivu osobinu bikolora, a to je da kada nam voda nije u redu u akvarijumu ( povecanje amonijaka,..sl) on to pokazije na veoma zaminljiv nacin, tako sto mu karakteristicni crveni rep postaje bezbojan a crna boja po telu postaje siva.
Znaci bikolor moze da nam posluzi kao priirodni indikator kvaliteta vode u nasem akvarijumu.
 
ja bih dodao da osim medjusobne netrpeljivosti nisu blagonaklone niti prema drugim ribama, vole potjerati svaku u svojoj blizini, pogotovo u vrijeme hranjenja.
 
Prelijepa riba koju sam imala dok sam imala svoj prvi akvarijic! Bio je pravi napasnik i maltretirao je svakoga tko bi se pribliio njegovom teritoriu!
 
U pravu ste, to je teritorijalna riba. Iz tog i vec navedenih razloga, bikolora je pozeljno drzati u vecim akvarijumima. Najidealniji akvarijumi su oko 200 l.za bikolora.