Trichodina - Halo taxi!

Mnoge bolesti riba koje mi susrečemo u našem akvarijumu mogu da se primete lako i da se postavi, ako ne tačna dijagnoza onda barem neka smernica koja će da odredi dalji tretmant riba. Tu pre svega spada white spot, razne infekcije peraja riba itd. S druge strane, postoje i bolesti koje se teže otkrivaju i koje nas po nekada dovedu do ludila. Jedna takva bolest je i Trichodina.

trichodina.jpg

Trichodina je u stvari jedan parazit ili bolje reči poluparazit koji ribu koristi samo za transport. Ona se hrani bakterijama i ne koristi ribu kao izvor hrane pa iz tog razloga je i teško reči da je pravi parazit.
Trichodina je, manje više, prisutna u skoro svakom akvarijumu ali je njena populacija izuzetno niska i mi je jednostavno ne primečujemo. Parazit slobodno pliva po vodi i menja svog domačina vrlo brzo. U takvim uslovima ona ne nanosi ozbiljne štete ribama i mi bez problema konstatujemo da je stanje u našem akvarijumu redovno. Ipak, po nekada dođe do povečanja populacije trichodina parazita i onda nastaju naše muke i problemi.

Prvi znak koji može da nam ukaže povečani broj trichodina je češanje riba o neki predmet. Ovaj parazit je iritirajuči po ribe. Tu treba naglasiti da u toj fazi nema nikakvog vizuelnog pokazatelja koji bi nas uputio na trichodinu. Posle nekog vremena koje uglavnom nije dugo, obolela riba se povlači u neki ugao akvarijuma, odbija hranu, ne kreče se i uglavnom dolazi do gubljenja boje. Ako ne reagujemo u prvom momentu, populacija trichodina naglo se povečava, zahvata više riba i na kraju prouzrokuje smrt ribe.

Več smo napomenuli da trichodina nije pravi parazit i ona nanosi štete ribi jer koristi svoje specifične kuke da se zakači za ribu. Te kuke oštete tkivo ribe koje je onda podložno drugim infektivnim zarazama a koje su po pravilu u sprezi sa ovom bolešču i te sekundarne infekcije nas uglavnom odvedu na pogrešan put. Kako populacija bakterija raste tako dolazi do stvaranja dobrih uslova za trichodina-u usled povečanja resorsa hrane.

Da bi utvrdili da li je u pitanju trichodina, nama je neophodan mikroskop sa povečanjem oko 100 - 200 X a trichodina-u je lako odrediti jer ima specifičnu karakteristiku koja nam jasno ukazuje na njeno prisustvo. Taj podatak je obezhrabrujuči za mnoge akvariste ali ništa nas ne košta da kod prvih pokazatelja obolenja koje mogu da ukažu na prisutnost trichodine preduzmemo tretmant.
Tretman se sastoji u dodavanju nekog sredstva na bazi malahit zeleno, metilen plavo ili formalina. Sredstva na bazi formalina su mnogo efikasnija u borbi sa ovom bolešču a isto tako je vrlo efikasan i kalijum permanganat gde mi obolele ribe možemo da tretiramo u zasebnom kupatilu.
Veča promena vode u akvarijumu je obavezna i treba da se menja učestalije dok se ne uništi parazit.

Jedan od najboljih načina da se suprotstavimo trichodina-i je održavanje našeg akvarijuma. Velika populacija riba i loša voda su preduslovi za trichodina-u. Iz tog razloga, čiščenje akvarijuma treba da obavljamo redovno a pre svega da odredimo pravilan broja riba u odnosu na veličinu našeg akvarijuma i snage filtera koji koristimo. Ako to ispoštujemo, vrlo verovatno da će naša šansa da upoznamo trichodina-u biti vrlo mala.
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Znam da si pisao i ranije ali ne bi bilo lose da ponovis kako se koristi formalin i kalijum permanganat. Ovo iz razloga sto su to otrovne supstance i mogu da nanesu ozbiljnu stetu ribama ako se ne koriste kako treba.
 
Znam ja Bobane gde ima i kako se upotrebljava. To sam napisao zbog toga sto se sve manje cita i ide se na instant informacije. To je jednostavno tako i ostali smo mi malobrojni dinosaurusi koji jos uvek citaju nesto drugo osim interneta.
 
Eto skockao sam nesto pa kako bude :) Nesto bas nisam nadahnut za piskaranje mada si u pravu, ima dosta toga ne dorecenog o cemu bi trebali nesto da kazemo.