Lilaeopsis brasiliensis

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Biljka koja dolazi Južne Amerike.
Traži malo jače svetlo, nešto sitniju podlogu i koja naraste od 4-7 cm, a ima i slučajeva da naraste do max 10 cm.
Od uslova traži pH: 6.0-7.5; 2-15 dH; 15-28 C
Razmnožava se poput sagitarije podzemnim izdancima.
 

Attachments

  • lilaeopsisnz.jpg
    lilaeopsisnz.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 137
Kada sam se danas vratio s posla sacekalo me pismo moje prijateljice koja dosta dobro poznaje stvari oko biljaka i kaze mi da je neko na mom sajtu postavio sliku L. brasiliensis pod imenom Lilaeopsis novae-zelandiae. Nezna ona sta tu pise ali vidi sliku i jos me na kraju pita da li se slazem sa tom konstatacijom. Sve u svemu optuzicu je za spijunazu :)



Lilaeopsis novae-zelandiae je nativna novozelandska biljka i ona se nalazi u bocatim vodama. Zastupljenost u akvaristici joj je vrlo slaba ili bolje da se kaze nikakva.
Jedna druga biljka koja se zbrkom zove u akvaristici isto tako Lilaeopsis novae-zelandiae je isto tako nativna biljka Novog Zeland-a i ona ima svoju izrazitu karakteristiku da su joj listovi cevastog (cilindricni) oblika. Ta biljka je u stvari Lilaeopsis ruthiana i ona je zastupljena u akvaristici. Lilaeopsis ruthiana mozemo da nadjemo pod imenom Lilaeopsis novae-zelandiae ali su joj listovi kao sto sam i naveo cevasti . Lilaeopsis ruthiana je zastupljena po rekama podalje od bocatih voda. Postoji i indicija da su ove dve biljke u stvari jedna vrsta jer razlika izmedju njih nije takva da bi se govorilo o novoj vrsti ali da to ostavimo za ljude koji se bave time.

Lilaeopsis novae-zelandiae moze da se gaji u hladnoj vodi pa sve do negde oko 28 C

Ova biljka na slici je najverovatnije L. brasiliensis koja se brka sa ovim dvema biljkama. Sta vise ona nije ni zastupljena na Novom Zelandu, mislim u prirodi ali je ima u akvaristici. Slika ne dvosmisleno govori da to nije Lilaeopsis novae-zelandiae :)
 
Baš za ovu biljku sam bio ubedjen da je naziv OK. Čovek koji mi je dao izvadio je deo iz originalne saksijice u kojoj se i prodaje i video sam i naziv biljke.
Nažalost greška poti?e još od prodavca (proizvođača) koji je dao netačan naziv, i još ono najgore da to nije usamljen slučaj. Velika je razlika u nazivima biljaka i istu biljku možemo videti u radnjama pod mnogobrojnim imenima.
Ja sam ispravio naslov teme, a ti Bobane se zahvali prijateljici na ukazanoj grešci.
 
Nista cudno ...To se cesto desava da nam iz uvoza direktno od proizvodjaca, pristize nesto sto nije na spisku narucenih proizvoda. Mnogo puta se to desavalo i sigurno ce se desavati i dalje jer kontrolisati tako nesto je nemoguce u nasim uslovima. :wink:
 
Ovu prelepu biljku sam dobio danas (Mrvice hvala ti), za sada mogu da kazem da je ultra dekorativna i veoma cudna (lici na sve ali ne na akvarijumsku biljku na prvi pogled), vide cu kako ce napredovati.
 
Evo na ovoj slici sam slikao tri najcesce Lilaeopsis koje se srecu u akvaristici a to su novae-zelandiae, brasiliensis i mauritius. Tu moze da se vidi razlika izmedju njih kao i slicnost.
 

Attachments

  • dsc04850.jpg
    dsc04850.jpg
    66.8 KB · Pregleda: 107
I meni pojedini sajtovi unesoše zabunu oko naziva tj. izgleda biljke.
Kako jedan fotografija može da zameni stotine postova na netu .. :cool2:


I ja sam je nabavio .. Lilaeopsis Brasiliensis .. :) ..

Da li ova biljka može da se trimuje ?
 
Nešto kod mene ova biljčica stagnira .. stariji listovi polako zute (trule) na vrhovima .. :(
Stabljike su se stanjile .. izgubile na masi.

Imam hranljivu podlogu i prehranu tečnim đubrivom, dodajem i co2.
Brine me da nije nešto povećan ph 8.5-9 uzrok tome?

Svetlo sam pojacao sa 0.8 w/lit. na 1w/lit .. stim da sam stare sijalice zamenio novim.
Sera daylight 1300 lumena i Arcadia tropical od 18 w .. 4300 K .. 450 lumena ..
i dodao još jednu od 15 w .. Arcadia freshwater .. 7500 K .. 700 lumena .. pa cekam rezutate u narednom periodu .. :/
 
evo da se javim i ja...

Imao sam i ja tu biljku L. Brazilienis, i desilo se isto sto i kod tebe Svitac. Prvo je stagnirala, pa je onda polako pocela da crni po vrhovima, pa je onda pocela da zuti. Posto je bila u prvom planu i delovala jako ruzno , pokusao sam da je oporavim sa prihranom za biljk u vidu tableta( nisam napomenuo da sam u prvom mahu imao i CO2 koji sam kasnije izvadio) Ipak nije reagovala na bolje , sve vise je propadala , i na kraju sam je izvadio i dovdjenja:sorry:. Inace kasnije sam saznao da svoju lepotu pokazuje na temperaturi koja je oko 22C. Mislim da svetlo nije problem kod ove biljke, vec da je problem najpre temperatura, pa onda sve ostalo. Ipak koliko sam procitao kod nekih uspeva i na visim temperaturama.
P.S. Svitac , ti si joj bre napravio uslove bolje nego u prirodi i opet nista:confused: