Lokvanji

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Rascvetali mi se lokvanji da je milina gledati ih. Prava lepota :D

DSC01453.jpg


DSC01455.jpg


DSC01457.jpg
 
Da si blize ili da sam ja blize dao bi ti za djabe. Ima ih na stotine. Prosle godine sam sekao rizome pa sada neznam sta cu sa njima :(
Cena im je oko NZ$ 7 sto je oko 3.5 eura.
Ovo gde su ovi lokvanji sam postavio kao mrestiliste za White Cloud Mountain Minnow. Toliko im to prija i mnoze se ko ludi. Nevadim ih ni zimi a neznam ni kako bi.
 
Neznam da li si se ikada bavio lokvanjima pa da znas kako to ide.

Kada izvadis taj rizom iz mulja, on je obicno dug oko pola metra i vise. Neznam tacno koliko vise jer ga je nemoguce izvaditi u celosti. Uvek se polomi. Taj rizom se pazljivo ispere odnosno opere od mulja tako da se ne polome mladice i onda se sece gde god ima mladi izdanak ali se uvek ostavi i koren i izdanak. I koren se skrati. To vec znas kako ide jer je to procedura sa biljkama. Ja ga obicno secem na jedno pet do deset santimetara. Ta velicina neigra nikakvu ulogu jer iz tog izdanka u sledecoj sezoni se oformi veliki lokvanj koji za dve ili tri godine mozes da izvadis i da ga seckas. Vrlo je prosto i vazan je samo ostar rez kao i za sve biljke. Taj mladi izdanak moze da bude samo pupoljak a moze da bude i oformljen sa nekoliko malih listova. Svi veliki listovi se seku.

Ima tih lokvanja na Dunavu pa izvadi jedan. Polako pratis peteljke listova sve do dna i onda ruku u mulj dok ne nadjes rizom.

Mogu i da slikam sve to pa da vidis kako izgleda mada mislim da ti je jasno.
 
Sve sam shvatio kako treba da se uradi, samo ga treba pronaci. Kod mene na Savi nema ga bas puno.

Ali ga ima na manjim kanalima koji se ulivaju u Savu, koji su puni pijavica. Tako da se moras zrtvovati ako zelis nesto tako lepo kao sto su lokvanji.
 
Ja od svog cveca, NAJ, NAJ, NAjvishe volim lokvanje!!!! Ne postoji mi nishta lepshe i neznije od njih od svog cveca!


Slike su prelepe!