lotus?

atanasije

Member
25 Maj 2005
122
0
16
kikinda
kao prvo da vam se izvinim za losiji kvalitet slike ali bolje nema:)
kao drugo koja je ovo vrsta lotusa ako mozete da prepoznate,kod mene je godinu dana manje vise iste velicine ali nema krtole vec samo zile koje su jako duge novi listovi redovno izlaze ali nema nikakvog pelcera pa me jos i interesuje kako se razmnozava.:hej:
 

Attachments

  • lotus.jpg
    lotus.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 22
Neka varijanta nymphea lotus, sad je to manje bitno od onog na sta ukazuje slika, a to su losi uslovi koji su ti u aq za ovu biljku; prvo sto pada u oci je slabo svetlo, pa otuda tako izduzeni listovi i slabija boja usled nedostatka gvozdja. Kada se ovo navedeno ispuni, onda isti taj lotus izgleda sasvim drugacije.
 
Meni delije da ste malo odlutali u pogresnom smeru. Po opisi kako je dato ovo definitivno nije Nymphaea vec neka vrsta Nymphoides a koja to moze da se ustanovi pogotovo kada procveta.

Postavicu sliku Nymphoides crenata pa mozda to moze da malo pomogne.
Ipak da je bolja slika bilo bi lakse da se nesto vise kaze.
 
Evo par slika ove biljke sto sam naveo. Moze da se vidi da listovi neodoljivo podsecaju na lokvanje ali ako koza laze rog ne laze pa je cvet tu da nam da odgovor.

Na trecoj slici mogze da se vidi zajedno sa lokvanjima jer rastu u istom bazenu ili jos bolje mom mrestilistu WCM-a. Nymphoides je u desnom donjem uglu slike.
 

Attachments

  • DSCF6885.jpg
    DSCF6885.jpg
    32 KB · Pregleda: 4
  • DSCF6885_1.jpg
    DSCF6885_1.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 3
  • DSCF6872.jpg
    DSCF6872.jpg
    54.2 KB · Pregleda: 5
Pa Bobane, dobro je kad lutamo, jer
ko nije krenuo, nije ni lutao,
ko nije lutao, nije ni pronashao.

Lichi kao na neku poslovicu, al' ustvari je samo moja odstupnica valjam_se
 
E Bobane, da meni tako cvetaju lotusi, ja bi ih u bashti drzala, a imala bi onda i jezerce. A i mnogo bi bila srecna, jer su mi to najlepshi cvetovi, a iz akvarijuma bi ih izbacila da mi ne zaklanjaju svetlo koje je ionako na nekoj granici slaboce...
 
Coa ovo mi deluje kao neki ukor :)

SC lokvanji cvetaju bez problema ako su u dobrim uslovima. Kod mene su sada poceli, evo danas su se otvorila dva cveta a pupoljaka na sve strane. Za nedelju dana bice to cvetna basta, citaj bazen.

Kada sma rekao "odlutali" mislio sam na to da niste pazljivo procitali sta je covek napisao. On je izjavio da nema nikakva krtola vec samo zile pa me je to navelo da kazem da to nije lokvanj.

Moguce je da je to neki topski lokvanj i da ima onu specificnu krtolu ali da je on nije primetio. Mi samo diskutujemo na osnovu raspolozivih podataka.
 
Evo izvadio sam ovu biljku odnosno vise njih pa sada mozes da vidis kako ona izgleda a ujedno i da vidis kako se ta biljka razmnozava.
 

Attachments

  • DSCF6939.jpg
    DSCF6939.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 6
  • DSCF6940.jpg
    DSCF6940.jpg
    56.4 KB · Pregleda: 4
Mozda i jesmo malko zalutali u tom smislu. Samo, kod nas nema mnogo dileme oko bilja, jer je izbor vrlo suzen i u nas se mogu naci samo Nymphaea lotus i Nymphaea pubescens. Vrlo chesto se desi da u transportu, ili nepaznjom trgovaca ili kupaca, se krtola otkine. Tvrde da je moguce dobiti nekoliko biljaka iz krtole koje kasnije mogu rasti nezavisno od iste. Zbog toga verujem da je taj Atanasijev lotus nekad imao krtolu, samo je otpala.
 
hvala bobane svaka ti cast za trud sve i da mi nisi pomogo svaka ti cast ako ikad naletim na tebe imas korpu punu kobasica!!!:hej::hej::hej: