Malabar danio

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Devario malabaricus - Malabar danio
Poznata je jos i kao Tiger danio a sigurno ima jos dosta lokalnih imena. Inace ova riba je bila svrstana u genus Danio pa odatle i vuce svoje akvaristicko ime.

Link ka databazi: Devario malabaricus

DSC03227.jpg
 
Da u pravu si Bobane , dosta razlicitih naziva ima. Kod mene je nazivaju samo malabarikus ,dok na primer u nekim kjnigama pise dzinovska zebra ili dzinovski danio. Razlog ovakvim nazivima je velicina ove ribe koja moze da naraste oko 10 cm pa cak i nesto vise!

Za ovu vrstu ribe potrebni parametri u akvarijumu su sledeci :

pH vrednost : 6.5 - 7
dH : 2- 10 (moze i u nesto tvrdjoj vodi ali nije preporucljivo)
Temperatura : 22C - 25C

Iz mog licnog iskustva malabarikus se tesko uklapa sa ostalim vrstama riba. Znaci moramo voditi racuna da li nase ribe u zajednickom akvarijumu mogu sa ovom vrstom ribe koja je veoma zivahna i neverovatno brza riba, koja ce sporije ribe sa raskosnim perajima da cupka
.
 
Dugo vreme nisam video ove ribice ovde. A bilo ih je, i malabaricus, i aequipinnatus. Ne znam kako bi isle sa barbusima, a sa dimenzijama mog "azijata" (80 x 35 x 40). Ipak mislim da je ovo premalo.
 
Barbuse imam podosta (9 tetrazona, 7 conchonius, 2 odessa, 3 titeya) jos 2 koridorasa i 3 ancistrusa. Mislim da nije mnogo. Ne racuna po litrazi, nego onako "od oka". Prenaseljeni avarijum se lako prepoznaje. Ali mislim da bi 5-6 komada Danio ipak bi bilo previse.
Ali, "sazidacu" ja i veci akvarijum, videcete! :wink: