Mandarinfish

Dilemu oko izbora ribe za naš morski akvarijum može da razreši prekrasna riba Pterosynchiropus splendidus ili poznatija nam kao Mandarinfish. Kada sam se prvi put susreo sa tom ribom, satima sam je posmatrao i uživao u njenom izgledu. Jednom rečju, deluje nestvarno. Ipak, pre nego što odlučimo da je nabavimo za naš akvarijum, dobro bi bilo da se malo upoznamo s tom ribom i njenim navikama.

Mandarinfish.jpg

Postoje više vrsta Mandarinfis riba a dve su uglavnom zastupljene u akvaristici i to Synchirpus Splendidus i Synchirpus Picturatus a obe pripadaju familiji Callionymidae. Ova familija riba je poznata i pod nazivom Dragonets. Synchirpus familija je rasprostranjena po svim tropskim morima ali je Mandarinfish samo zastupljena u zapadnom delu Pacifika. Iako mnogi je nazivaju Goby ove vrste nemaju ništa zajedničko sa Goby ribama.
Synchirpus splendidus je šarenija riba ili bolje reči atraktivnija nego što je Synchirpus picturatus i ona je uglavnom meta akvarista.

Pre svega, Mandarinfish je izuzetno teška za čuvanje u akvarijumu i nikako se ne preporučuje akvaristima bez dobrog poznavanja problematike a još manje početnicima. Ako imamo dobar koralni akvarijum sa obiljem mekušaca u njemu onda možemo da rzmišljamo o ovoj ribi.

Mandarinfish nije dobar za akvarijume gde su zastupljene samo ribe. To možemo da zahvalimo njenoj navici u ishrani a ona se sastoji od sitnih mekušaca koja ova riba spretno lovi i to uglavnom preko noći. S obzirom da su, po pravilu, primerci ulovljeni u moru skoro je nemoguče da se promeni ova navika u ishrani. Artemija je prihvatljiva hrana ali ne zadovoljava sve potrebe ove ribe. Iz tog razloga, dobar koralni akvarijum je preduslov za čuvanje ove ribe.
Dobra osobina, sa stanovišta nas akvarista, je ta što Mandarinfish ne dira korale, polipe i ostale mekušce kojima mi obično posvečujemo pažnju. Njene žrtve su sitni mekušci koje mi primetimo s vremena na vreme i tretiramo ih kao "ostali" živi organizmi u našem akvarijumu.

Veči deo vremena, Mandarinfish će da provodi na dnu akvarijuma čekajući na povoljan momenat da nešto ulovi. Ta osobina je još dobra za nas kao posmatrače da poredimo razlike u šarama između pojedinih primeraka ako ih imamo više u akvarijumu. I tu može da bude problem jer je Mandarinfish teritorijalna riba i rešenje je u obezbeđivanju dovoljno velikog akvarijuma za određeni broj riba. Druga mogučnost za čuvanje grupe je da se u akvarijumu nalazi jedan mužjak i nekoliko ženki i tada će da bude potpuni sklad u ponašanju ovih riba.

Ipak, mnogi izbegavaju da drźe veliku grupu Mandarinfish riba jer one mogu da ozbiljno poremete ravnotežu akvarijuma jer se hrane sitnim mekušcima (Amphipod) koji imaju važnu ulogu u sveukupnom filtriranju akvarijuma. Samo dovoljno veliki koralni akvarijum koji ima dobru reprodukciju ovih mekušaca je dobar za Mandarinfish ribe.

Još jedna bitna stvar kod organizacuje akvarijuma je da Mandarinfish ribe ne treba da se držim sa ribama koje su agresivne u ishrani a imaju slične navike jer u tom slučaju Mandarinfish će da ostane bez hrane i tu je početak našeg problema.

Kao što može da se vidi iz svega ovoga, Mandarinfish je fantastičan izbor za naš koralni akvarijum i uz malo više truda mi možemo da imamo jednu stvarno prekrasnu ribu u našem koralnom akvarijumu ali uz upozorenje da ako nemamo gore navedene uslove, bolje je da i ne pokušavamo je samo ćemo da mučimo i na kraju da je umorimo glađu.

By Robert Beke​