Melanotaenia praecox

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Dwarf Neon Rainbowfish - Melanotaenia praecox je jedna izuzetno pogodna riba za zajednicki akvarijum. Poraste do 5 cm sto je dodatna povoljnost i za manji akvarijum.
U akvarijumu je mirna i voli da je u grupi. Nije izbirljiva po pitanju hrane.


DSC05481.jpg
 
Lepa ribica predivne boje, ali moram da iznesem neko svoje zapazanje za ovu ribu. Mirna je u jatu i ako ima vise zenki od muzjaka. Inace su muzjaci jako nervozni i prgavi. Nece prezati da nasrnu na druge muzjake a bogami ni da nasrnu na mnogo vecu ribu. Ubacivanjem veceg broja zenki oni svoju energiju fokusiraju na njih i imacete predivan prizor obigravanja i sepurenja muzjaka.
 
Evo i ja da neshto kazem ribica je super mirna kao sto vidite od sliku chuvao sam ih sa diskusima. Pocheo sam sa 3 ribice jedan muzjak i 2 zenke koje su se razmnozili i napravili svoje jato. Muzjaci i zenke se lako raspoznaju. Lako se razmnozavaju a ikra im je posebno interesantna jer visi na tankim konchichem na neku biljku. Ikra je skoro nevidljiva jer je prozrachna i teshko je primetiti.
 

Attachments

  • p1080213.jpg
    p1080213.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 90
  • p1090004.jpg
    p1090004.jpg
    57.2 KB · Pregleda: 100
Ikra im je providna, u obliku grozda i lepljiva, koju lepe na biljke, a najvie vole uskolisne biljke. Valisnerija je idealna za njih. Mada su kod mene bacili ikru i u javansku mahovinu, a bilo je i zalepljene na staklo. U zajednickom akvarijumu sam gledao kako enka baca ikru na Hrast.
Mujaci i enke se lako raspoznaju, razliciti su i po boji i velicini tela (enka je neto svetlija i sitnija), kao i po boji peraja. Mujak ima izrazito crvena peraja za razliku od enke. Evo i slika mojih lepotana.
 

Attachments

  • praecoxz.jpg
    praecoxz.jpg
    22.8 KB · Pregleda: 82
  • praecoxm.jpg
    praecoxm.jpg
    21.1 KB · Pregleda: 91
Mrvica mozda ja slabo razumem srbski pa nisam te dobro shvatio ali ikra nije u obliku grozda vec svaka ikrica je posebno i visi na jednom konchichu i ne lepe je oni vech je samo bace a ona se sama okachi o nekoj biljki ili predmet u akvariumu. Nema logike da im je valesnerija najboljea za mrest nego bash bijkle kao javanska mahovina jer che teshko da se okachi ikra na vertikalne listove valesnerije a i neche biti sakrivena od drugih ribica koje bi rado pojeli malo kavijara. :)
I kod mene su se izmrestili na javansku mahovinu. javanska mahovina pruza puno zaklona za ikru i malo je teze pronachi ikru u gustom rastinju a i lako se okachi.
 
Zozo ono to sam ja gledao je da enka ibacuje ikru u obliku grozda koji joj visi, istovremeno i ona i mujak "drhte" jedno uz drugo (ao mi je to nisam uspeo da slikam taj trenutak). U jednom trenutku on udara enku i taj grozd otpada. U tom udarcu se neto od grozda prospe sa strane ali jedan deo ostaje zajedno. To to si ti video da visi je moguce da je neki od delova koji su otpali od glavnog dela. Ikru oni ne lepe, vec je ona lepljiva (u prethodnom postu sam se loe izrazio) pa se sama zakaci na travu, a kod mene se rasula i zalepila cak i na staklo. to se tice biljaka podatak koji sam naveo sam procitao u jednom stranom casopisu koji mi je Peca skenirao, a i cuo sam od coveka koji ih je i mrestio.
to se tice mahovine to je jedna cudesna biljka i nemam vie ta reci o njoj, uostalom moda ce se urednik za biljke naljutiti to ne piemo o njoj u njegovom forumu :lol: .
 
mrvica said:
...to se tice mahovine to je jedna cudesna biljka i nemam vie ta reci o njoj, uostalom moda ce se urednik za biljke naljutiti to ne piemo o njoj u njegovom forumu .

He he...o mahovini pisace te ako treba i tamo :twisted:

Sto se tice ikre i samog trenutka mresta grabite priliku za sledeci put da se to fotografise jer takvih slika je vrlo malo na Net-u a poznavajuci Mrvine kvalitete fotografisanja ,znam da je to moguce fotografisati. :wink:
 
Fauna takve fotografije jesu retke, ali ne i nemoguce, barem ne uz dobar aparat. Glavni razlog za to je da se takve fotografije snimaju posle dosta duuuuugog cekanja pred akvarijumom, sa prstom na okidacu. Konkretno kod praecoxa taj trenutak izbacivanja ikre traje svega par sekundi i posle toga mresni par nastavlja normalno da se ponaa i krece po akvarijumu. Praecox-i inace bacaju ikru vie dana i dok sam ja spremio aparat taj trenutak je proao i zavrio se taj dan. Vec nekoliko dana pokuavam da budem spreman za taj trenutak ali jednostavno, celodnevno sedenje isprad akvarijuma sa aparatom u rukama i prstom na okidacu nije izvodljivo.
Za sliku takvog trenutka treba imati i dosta srece, kako bi se to dogodilo ba onda kada ste spremni za slikanje.
 
Goxxx da je prvi i nije, prvi je bio mrest Tanichthys albonubesa, a ovo mi je drugi mrest. Kao i prvi mrest ni ovaj nije ba proao slavno. Zato to kaem? E pa sad cu da vam objasnim.
I pored velikih obaveza koje imam reio sam da mrestim ribe, jer ko nije mrestio ribu ko da ih nije imao. Pa i pored velike zauzetosti ja sam reio da pripremim akvarijum od 35 lit. koji mi je stojao prazan. Napunio sam ga ne ba do vrha i u njega stavio grejac, unutranji box filter i neke biljke koje sam stavio kao pelcere i malo javanske mahovine, ne bi li u nekom trenutku poklonio.
Ubacio sam i mresni par praecoxa i pokuavao da sa cecom promenom vode i obiljem raznovrsne hrane, primoram ribe na mrest, jer sam primetio poprilicno interesovanje mujaka. Vreme je prolazilo a da se nita nije deavalo i kad sam izgubio svaku nadu reio sam da rasformiram taj akvarijum, jer stoji na cerkinom pisacem stolu i smeta joj. Mahovinu i biljke sam za pocetak stavio u lavor, dok ne spremim zajednicki akvarijum i taj pocetak je trajao do sutra dan. Maticni par sam vratio u zajednicki akvarijum a u jedan mali od 8 lit. ubacio Corydorase ne bi li njih pokuao da mrestim. Tek sutra dan sam pored Coryja ubacio mahovinu dok ne nadjem pogodan kamen za koji bi je vezao.
E onda odgovorni akvarista ode od kuce na 2 dana (dolazio sam kuci tek kasno uvece samo da prespavam). Treci dan sam pimetio Coryje da skoro iskacu iz vode i kad sam priao imao sam ta i da vidim. Po povrini su plivale male licinke. Naravno Coryje sam odma izbacio iz tog i vratio u zajednicki. U prvi mah sam pomislio da su to oni, ali sam onda saznao od Oktopusa da oni plivaju po dnu.
Jedino to je ostalo da su praecoxi bacili ikru u mahovinu, a da sam je ja sa njom preneo u mali akvarijum.
Tako slicno je proao i moj prvi mrest, kada sam prelazio sa 65 lit na sadanjih 212, i sa mahovinom preneo male kardinale. Zato uvek govorim da je mahovina ne zamenljiva biljka u jednom akvarijumu.
Nadam se da cu u nekom trenutku naci neki pogodan kutak u stanu da ponovo pokrenem moj prvi akvarijum od 35 lit. i da cu tada stvarno imati vremena da se posvetim mrestu mojih ljubimaca, kao i da taj mrest uspe, aposle jo mnogo njih.
 
Mrvica najverovatno ja pogreshno razumem izraz grozd. Meni to znachi da su ikre povezane izmedzhu sebe i da kada budu izbacheni ostanu zajedno. Inache bi rekao da zenka izbaci ikru u grupu od po nekoliko ikre. Koje se posle razlete i okache o nekoj bijlkici. Dosad nisam video kod mene da su ikre bile okachene u grupi nego je svaka bila posebno.
Kod mene se prvi mrest dogodio u grupni akvarium a male ribice sam primetio u filter (spoljashni stakleni). Valjda su se izlegli u akvarium a filter ih je uvukao. Posle sam male prebacio iz filtra u mali akvarium. Kasnije sam prvo jedan par a kasnije su bile i 2 zenke i jedan muzjak prebacio u jedan 30 litarski akvarium u kojem sam stavio mahovinu gde su se mrestili.
Voda je bila direkno iz cheshme PH 7.3 , GH 14, nije im smetalo. Male ribice su bile velike i hranio sam ih artemijom a i drugom sitnom hranu nije bilo potrebe od infuzorije.
 
Zozo grozd je kao grodje, a kad kaem oblika kao grozd to ne znaci i da je obavezno povezano, nego da ima samo takav oblik (mene to podseca na grozd). Ikra je lepljiva pa zbog toga i neka jajaca ostanu zajedno. Vec vie od nedelju dana gledam kako oni bacaju ikru i skoro uvek se desi da neke ikre budu spojene, tj. da se ne rasture. Neke i vise, kako ti kae, ali je vecina lepo zalepljena na ono na ta padne.
Ovo su moja zapaanja iz proteklih nekoliko dana i ba intezivno gledam ta se dogadja u zajednickom akvarijumu. Sam mrest od kojih imam malce nisam primetio a i nisam obracao panju.
 
Posle ju?eranjeg menjanja vode i pada atmosferskog pritiska, danas su opet praecoxi bacali ikru. Sam ?in nisam uspeo da snimim (naalost), jer se odvijao medju biljem u zadnjem delu ukrasnog akvarijuma, ali sam uspeo da spasim tri ikre, od alavih i prodrljivih Duga, koje su bile na listu Hygrophile diformis i koji sam prebacio u manji akvarijum sa ve? postoje?om mladji. Uspeo sam da je slikam i evo kako ona izgleda.
 

Attachments

  • ikra2.jpg
    ikra2.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 11
Mrvice, ovo je sjajna fotografija... :D

Zanimljivo je i zapazanje ,pad atmosfeskog pritiska i menjanje vode... Znaci sto se tice uslova za mrescenje Melanotaenia praecoxdosta,ima dosta slicnosti sa koridorasima :wink:
 
Naalost bobane ne?e biti za prodaju, jer sam uspeo da spasim samo tri prozirne kuglice iz ukrasnog. U mom malom stanu nema mesta za jo jedan mresni akvarijum :x .
Najgore je kad ima ribe koje ho?e da se mreste, a ti nema uslova za to :cry: .
 
Mrv, fotografija je izuzetna!
Ba izuzetna, nemam rije?i...svaka ?ast na dobrom oku, mirnoj ruci, kvalitetnom digitalcu i naravno tebi koji ga zna iskoristiti