Mrest Oskara, Astronotus ocellatus

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Prvo nesto uopsteno o vrsti i uslovima drzanja

Astronotus ocellatus, Agassiz 1831g
Ova vrsta naseljava gornje tokove reke Amazon i njene pritoke na podrucju Perua i Brazila ( Ucayali, Maranon, Japura...). Prirodno staniste ovih riba su cesto sporiji tokovi, zalivi i mesta gde se voda nakuplja i stoji vise meseci, na takvim mestima u zaklonu od lisca ili kakvog panja satima vrebaju plen. Plen cekaju u zasedi sa glavom ka povrsini vode, postoji misljenje da je karakteristicna tacka na repu oskara zapravo imitacija oka koja sluzi da eventualni predator ili plen ne moze da oceni gde je usmerena glava ribe, sto u vodama u kojima zive i jata pirana moze da bude od koristi. Oskari su velike ribe, u postojbini su i komercijlna vrsta, sto znaci da se lokalno stanovnistvo njima hrani, ali jata pirana mogu naneti ozbiljne povrede svakoj ribi a najcesce velikim ribama kidaju peraja, stoga da zakljucim, tacka na repu ima vrlo znacajan uticaj.
Jedna od glavnih karakteristika oskara su te crveno-narandzastom bojom uokvirene crne tacke, odnosno na repnom peraju je tacka a na samom pocetku ledjnog peraja su crne mrlje oblika zvezde odakle i potice ime vrste.Pored toga Astronotus ocellatus ima i 12-14 zbica i 19-22 zraka na dorsalnom peraju i ceo genus Astronotus ima karakteristicnu poziciju donje usne koja ne koja ne prekriva gornju. I originalno postoji veci broj varijeteta koji se razlikuju po boji, zavisno od reke porekla a naknadno i selekcijom odgajivaca dobijeni su varijeteti raznih boja i rasporeda sara.
Mada je osnovni oblik narandzasto-crvene boje, sa naizmenicnim crnim sarama.
Vode u rekama koje naseljava Oskar imaju sledece karakteristike: Boja oker-zuta, 7.3PH, 10GH, strujanja slaba, najveca dubina 3m, Temperatura do 30C u letnjim mesecima.

Moja iskustva:
Ponosni sam vlasnik para oskara koji su se nedavno mrestili i ostavili potomstvo meni na brigu. :)
Zenka je kod mene oko 5 godina a od zimus imam i muzjaka. Velicine su oko 30cm. Zenka je od svoje druge godine sama zivela u akvarijumu i par puta godisnje (u jesen i prolece) sama baca ikru. Kada sam video da ce se to ponovo desiti pozvao sam prijatelja koji je imao muzjaka da probamo da ih uparimo. Uparivanje je verovatno zbog spremnosti zenke islo vrlo lako, naime muzjaka smo samo stavili u akvarijum sa njom i vec sutra su se izmrestili.Tada, kao ni 4-5 puta kasnije mrest nije uspeo, jer uvek sam ostavljao kamen sa ikrom kod njih a oni bi je posle nekoliko dana pojeli.
Oskari ne mogu da sakriju da se spremaju na mrest jer predigra traje nekoliko dana, oko 7-10 dana pre mresta pocinje igra. Uglavnom pocne grubo, ujedanjem za usta i udaranjem repovima a onda se smire jer zajednicki pocnu da ciste kamen koji su odabrali. Nekih 4-5 dana pre mresta na muzjaku se moze videti papila , koja je manja od zenkine i ostrija, a zenka izbacuje papilu na samo nekoliko sati pred mrest. Drugog polnog dimorfizma kod oskara nema.
Voda u kojoj drzim moje oskare je obicna cesmovaca, znaci vrlo tvrda voda sa preko 30GH i PH oko 8 ali oni su izuzetno prilagodljive ribe i nemaju vecih problema zbog toga. Stvar koja njima najvise nedostaje u akvarijumima je prostor, jer ovako velike ribe zahtevaju najmanje 400l vode i duzinu akvarijuma od najmanje 1,5m. To nazalost malo ko od nas moze da im pruzi. Ko je makar video oskare zna da je to izuzetno inteligentna riba koja ume da se veze za akvaristu pa cak i da se mazi i igra Zato mislim da u potpunosti zasluzuju nasu paznju, trud pa i neka ulaganja. I pored svega sto im smeta, oni se odlicno osecaju u mom 180l akvarijumu i neodgovarajucoj vodi i zahtevaju samo par stvari. A to su, dobra ishrana, 7-dmodnevna izmena vode, i naravno njihov omiljeni kamen.
Kamen je jako vazna stavka za mrest oskara. Mora biti dovoljno veliki i ravan ali ne gladak, vec makro-ravan ali mikro gledano kamen mora imati neravnina jer u suprotnom nece moci da zalepe ikru na njega. I to je bio uzrok propalih mrestova, jer oni jedu svaku ikru koja se odlepi a lako se odlepi kad se uzme u obzir njihova velicina i udari vode koje oni stvaraju repovima plivajuci. Ja sam kamen trazio 6 meseci i na kraju ga dovukao preko pola Srbije iz Rasine.:)
Sto se ishrane tice, naravno najbolje su sve vrste zive hrane. Tubifex,gliste,crvi,male ribice, komadi mesa ribljeg, govedje srce,svaki nesrecni insekt koga ulovite ali nisu izbirljivi jedu i sve vrste kupovne hrane od hrane za kornjace preko hrana za ribe do hrane za pse i macke. Ovo poslednje se pokazalo kao dobar izbor hrane, briketirana hrana za mace je jeftina,hranljiva,vitaminizirana,malo prlja a i cini mi se da je vrlo svarljiva i stvara malo otpada kod oskara.
Sam mrest je tipican za ciklida novog sveta koji ikru polazu na otvorenom, na kamenoj ploci. Zenka papilom polaze ikru u redovima i to po 10-tak ikri u preletu a za njom ide muzjak koji je oplodjuje. Po knjigama mogu poloziti do 2000 ikri.U ovom mrestu po mojoj proceni bilo je oko 1000 ikri. Roditelji brane ikru i mladj i staraju se o njima. Umeju cak da hrane mladj tako sto samlevenu hranu iz usta ljuju na jato mladih. Posle izvaljivanja mladih roditelji ih u ustima prenose u prethodno iskopane rupe u podlozi . Na zalost to nisam bio u prilici da vidim jer sam ikru sa sve kamenom morao da premestim iz akvarijuma jer se ovi moji i nisu pokazali bas kao brizni roditelji. Na zalost i sa tim nisam postigao neki veliki uspeh jer se zbog kvaliteta vode veliki broj ikri uplesnavio i posledica je da se samo 100-nak malih oskara izvalilo iz nje. Mladj izvaljuje iz ikre posle 48 sati na temperaturi od 30C. 2 dana kasnije mladj pocinje da leprsa ali po dnu a tek 7 -og dana od mresta zaista pocinje da pliva i trazi hranu. Prva hrana je i pored njihove velicine od 5-8mm tek izlezena artemija koju odmah prihvataju i love u grupama kao i odrasli uz trku ko ce pre.Danas je 8-mi dan i svi su proplivali. Primetio sam da je bio veci procenat deformisanih i slabih mladunaca sto vezujem za los kvalitet vode i plesan koja je desetkovala ikru. Ali sta je tu je bar 50-tak ce postati veliki oskari jednog dana.
Slede slike i eventualna dopuna teksta (ako je to i moguce :))
 
Sjajan post... :D

Dobar uvod , sa dobro opisanim licnim iskustvom. Ne bih puno da komentarisem dok ne dopunis sa slikama i dopunom teksta koji si najavio. :wink:
 
I slika od danas, 10-tog dana od mresta. Danas svi plivaju, nema problematicnih vise i cini se da ih i ima 100-nak i pored svega. Ipak je tesko prebrojati, ako je neko zaludan moze slobodno da proba da ih prebroji na slici :) mada nisu svi usli u kadar.
 

Attachments

  • 10_dana.jpg
    10_dana.jpg
    41.3 KB · Pregleda: 90
He he, bice oskarana sve strane :)

To sto se pojavila plesan na ikri znaci da pojedina ikra nije bila oplodjena ili je ostecena na neki nacin. Trebao si da dodas metilen plavo mada i ovako je dobro jer kada oskari malo porastu eto ti veselja a prostora nigde :)

Sada ti samo preostaje da reklamiras oskare gde god mozes i tako da im nadjes dom.
 
Mislim da se blizi mesec dana tim malcima, pa ne bi bilo lose da vidimo i slikom koliko su napredovali ,odnosno koliko si ih dobro hranio.. :D
 
Evo, evo !!
Bas sam nameravao danas da to uradim jer tacno je 4 nedelje od mresta a i ima novosti. Naime, par se juce ponovo izmrestio. Ovaj put ikra ostaje sa njima pa sta bude jer svi su mi kapaciteti popunjeni. Za sada je dobro, jer lepo brinu o ikri, nisu cak ni onu koja je spala sa kamicka pojeli. Prizor je predivan, oba roditelja lebde iznad ikre i nezno perajima nabacuju svezu vodu na nju. :D
A evo slika bebona, mada su to sad prave male ribice sa oko 3cm duzine koje jedu ama bas sve. Hrane se proteinskom hranom, tetrinom crisps, zivim tubifexom, suvim larvama komaraca, enhitrejama, komarcima, malim skalarima :? sve sto upadne u akvarijum zapravo.
 

Attachments

  • 1_170.jpg
    1_170.jpg
    91.3 KB · Pregleda: 77
  • 6.jpg
    6.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 84
  • 3_364.jpg
    3_364.jpg
    23.2 KB · Pregleda: 79
Hvala Fauna :)
-roditelji su zanimljivi, debeljuskasti

Eddie, malci su lijepo narasli-nije niti cudno kada ih toliko, raznorsno hranis
 
Mirka covek mresti skalare i ima gomilu malih skalara.
U svakoj turi zna da bude krzljavih, krivih itd.
Bolje da ih baci oskarima nego da ih baci u wc solju...

A veruj mi da oskari jako lepo napreduju kada dobijaju zivu hranu.

Moj prvi veci akvarijum namenjen oskarima cikliralo je 20 gupija koji su kasnije postali hrana malim oskarima.

Da ne bude da je samo eddie tiranin

:lol:
 
Upravo kako rece Srle. Hranim oskare skalarima ali samo sa bolesljivim,krivim i uginulim. Obzirom na broj skalara koje imam mora se racunati i na ovkave. Njihova sudbina je svakako solja, ovako mislim da su bolje iskoristeni bar ce se naci u prirodnom i energetskom krugu radjanja, ishrane i umiranja. Inace. zdrave skalare ne dajem oskarima, ne samo sto je to ekonomski neisplativo. Inace, i moji veliki oskari su odrasli na jatima gupika. Priroda ume nekad da bude surova, ne krivite akvaristu sto pokusava da je simulira jer ipak je to nas zadatak - da docaramo svojim ljubimcima uslove koji su sto vise priblizni prirodnim.

I zasto je tuga za skalarima, a sta je sa tubifexom, artemijom, larvama komaraca, dafnijom, .... beskonacni niz zivih organizama koji stradaju zarad naseg hobija.
 
Eddie, sigurno nije dao lepog i zdravog skalara, vec deformisanog ili zakrzljalog sto je zapravo ucinio delimicnu prirodnu selekciju. Namerno sam rekao delimicnu jer ipak je to na neki nacin vestacki mrest skalara gde je covek u sve to dosta upetljao prste. U prirodnim uslovima to je savim normalna pojava , da takve ribe budu plen ostalih riba grabezljivaca i nista tu nije lose.

Treba se duboko zamisliti i reci da li je ispravno, odnosno prirodno da se ribama daje smrznuto govedje srce ako zelimo da ispostujemo neke principe oko ishrane.
Konkretno da postavim pitanje, da li to govedje srce moze da zameni oskarima prirodnu hranu kao sto su ti manji skalari i ostale ribe koji poticu iz zajednickog stanista (J. Amerike) ?
Za akvaristiku je sjajno sto ipak mozemo da izbegnemo takvu surovu realnost i da zivu ribu kao hranu drugim ribama, zamenimo vestackom hranom ili nekom slicnom kao sto je govedje srce. Zamislite se samo da u nekim slucajevima to nije moguce ,konkretno mislim u teraristici gde veliki broj reptila iskljucivo koristi zivu hranu jer savaku drugu odbija...

Ne bih vise , jer cemo skrenuti sa ove Eddie-ve teme i njegovog iskustva sa mrestom oskara. :wink:
 
Evo jos malo slika oskara, u zavrsnoj fazi adolescencije rekao bih :) Bar sto se mene tice, oni nisu vise mladj posle 6 nedelja od mresta.
Uzgred, prebrojao sam ih konacno, ima 123 komada (dusha).
 

Attachments

  • oskari_svi.jpg
    oskari_svi.jpg
    45.6 KB · Pregleda: 91
  • oskari_www.jpg
    oskari_www.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 82
  • skalari23454.jpg
    skalari23454.jpg
    56.2 KB · Pregleda: 85
Kako prodajes hranu za oskare, na kg ili ...? :lol:

Salim se , ali ti si vec zagazio u odgajivacke vode ( to ti je kao crv u kompijuteru koji se sve vise siri :roll: ) tako da ces vrlo brzo poceti da prosirujes kapacitete... :wink:
 
Moze i na komad i na kilo... izvolte... jos malo pa nestaloooo :D

Zagazio sam ja u plicak samo a sto se sirenja tice, napravi ponudu ali imaj na umu da sam ja samo jadni bedni student besposlicar :D
 
To ti kod Faune nece bas pomoci, sto si student, besposlicar... :?
On je profesionalac, narocito kad trguje sa kompresorima.... :p a tek sa akvarijumima....nesmem ni da pomislim kako ce da izgleda ponuda :lol: :lol: :lol: :p