Mrest skalara-video zapis

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
www.youtube.com/watch?v=QVeo9ojpV80




Dve su bitne stvari za uspesan mrest skalara a narocito za odrzavanje ikre a kasnije i mladji. Uspesan mrest zahteva odredjen kvalitet vode (meka i kisela - pH 6-7, temperature 26-28 stepeni) i dobar, uigran maticni par. Ako vec ne posedujemo uparene ribe najbolje je da nabavimo 6-7 mladih riba koje ce se polno sazrevajuci i upariti. Kao predstavnici grupe ciklida teritorijalne su, pa formirani parovi zauzimaju i odredjene svoje teritorije kao i mesta za mrest. Mlade ribe se lakse navikavaju i prilagodjavaju novoj sredini dok sa vec formiranim parom teze ide. Velike promene u okruzenju mogu dovesti do toga da se ribe nece mrestiti izvesno vreme.

Za mrest su potrebne biljke sirokih i dugackih listova (a ako je par odvojen u poseban mresni akvarijum bez podloge i biljkaka treba postaviti nesto kao smulaciju-levak ili glinene kupe). Ribe koje se mreste (a i neposredno pre mresta) imaju intezivnije boje i menjaju ponasenje.Zenka, a i muzjak ce intenzivno cistiti mesto na kome ce poloziti ikru. Sam mrest obicno ide bez nekih problema, narocito ako je par uigran i iskusan.

Kao sto se vidi na snimku, muzjak i zenka naizmenicno prelaze preko lista na kome zenka polaze ikru.Ikra je krupna, svetlo zute boje. U ovom slucaju muzjak je "prugast" a zenka "biserno bela". Papila muzjaka je tanja i duza. Papila zenke je kraca i deblja. To je i najsigurniji nacin razlikovanja polova kod skalara.Neki drugi vizuelni znaci su veoma nesigurni (velicina ribe, oblik glave, duzina zbica i peraja ). Ikru polaze u paralelnim gusto zbijenim redovima savrsene preciznosti. Muzjak prelazi preko ikre i oplodjuje je.

Par u mrestu veoma je oprezan. Agresivno rasteruje druge ribice ako ih ima u akvarijumu. Mrest moze trajati i par sati.

Po zavrsetku mresta par se stara o ikri. Prelazi neposredno iznad nje i masuci perajima povecava cirkulaciju vode i sprecava talozenje necistice. Pobelela i neoplodjena ikra bivaju odbacene, odnosno pojedene.

Obicno se list sa ikrom prebaci u drugi akvarijum (voda mora da je ista kao i u onom u kome se odigrao mrest) ako je mrest bio u zajednickom akvarijumu. Moze se desiti da par pojede svu ikru ako oseti da je ikra ugrozena od strane drugih riba.

Prebacena ikra se moze tretirati i nekim preparatom protiv plesni , mada ja licno nisam upotrebljavala nista od toga jer je procenat propale ikre bio veoma mali i nju su sami roditelji uklanjali.

Svetlo ne bi trebalo gasiti izvesno vreme, dok mladj ne ojaca.

U roku 48-50 sati iz ikre ce se pojaviti mladj koja je zalepljena za listove. Formira se grozd koji par moze preseliti na drugo mesto ako na prvobitnom ima ikre koju je prekrila plesan. Ako neke od malih ribica otpadnu sa lista roditelji ih skupljaju i ponovo vracaju na list. Za oko nedelju dana ribice se odvoje od lista i zaplivaju (nestane zumancana kesa koju imaju) i tada ih treba hraniti artemijom uz koju veoma brzo rastu i dobijaju oblik odraslih riba. Veoma su prozdrljive. Artemiju im treba davati vise puta na dan u umerenim kolicinama jer mogu toliko pojesti da padnu na dno i ne mogu da plivaju. Kako su male ribe skoro prozirne u njihovim stomacima mozemo videti pojedenu artemiju pa se i oboje u narandzasto.

Ako je par vec izdvojen u poseban akvarijum moze ostati zajedno sa ikrom a kasnije i sa malim ribicama, ali trebalo bi izbegavati cesto zavirivanje i uznemiravanje. Roditelji nece nauditi malim ribicama ali ih ipak posle nekog vremena treba razdvojiti.

Nadam se da sam bar malo uspela da pokazem kako to zaista izgleda u akvarijumu.
List na kome je ikra bacena je premesten u poseban akvarijum i bilo je puno malih bebica. Iz ovog mresta je bilo i cisto belih i prugastih primeraka. Izvestan broj je imao neodredjen kolorit nepravilne mesavine crnih i belih povrsina.

Ako se ispostuju ovi osnovni uslovi i ulozi malo truda mozemo imati to zadovoljstvo da izmrestimo ove predivne elegantne ribe.
 
Odlican snimak a isto tako i tekst .:)


Lepo je opisan ceo mrest i sto ja volim , vizuelno prikazano. Ovo ce biti idealano za mlade akvariste pocetnike koji zele da se upuste u mrescenje skalara ,da mogu da procitaju i video zapisom sve isprate , ceo postupak mrescenja skalara.

Pohvale Mirke za odlican tekst , trud i orginalnost da se sve to sto bolje objasni. ;)



 
bravo za elaborat kako ste uspeli da postavite zapis na jutjub, volo bih malo da stavim mres Papilochromisa ramireza da zaokruzimo voajerisanje i od mrestova cichlidaea raznih pogledacu posle i vase skalare
 
Retko se moze videti koristan post na forumima. Ovaj tekst je jedan od njih.
Samo tako Mirka, i nadam se uskoro imamo i video neke druge vrste u mrestu.
 
Hvala svima na lepim recima. Drago mi je da na ovaj nacin mogu da pomognem nekome ko zeli da obogati svoje akvaristicko znanje. Od toga mogu imati najvise koristi nasi ljubimci kojima cemo dati optimalne uslove za zivot i razmnozavanje.
 
Dobar tekst, samo što bih našao zamerku oko kiselosti i tvrdoći vode. Ja sam imao uspešne mrestove u baznoj i tvrdoj vodi. Gh 12, Kh 9, ph7.8...
 
Pa, dobro... moze biti zamerka samo ako se kaze generalno .Mislim da je Mirka napisala i iznela neko svoje licno iskustvo koje je isto tako ispravno, parametri kod mrescenja P.scalare mogu imati veliki raspon na primer, sto se tice pH vrednosti raspon je 6 - 8 .
A sto se tice ukupne tvrdoce to je malo diskutabilno ,tvrda voda ne moze biti najpogodnija jer u prirodnim uslovima skalar zivi u vodi koja ima raspon od 5 pa do max 13 stepeni (dH)