Neogobius spp

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Vratimo se malo mom domacem biotopu i njegovim novim stanovnicima. Neko ih zna kao Peš, neko kao Glavoč, a ko su i šta su po latinski probao sam da ustanovim ovih dana. Lepo kopaju podlogu i prave rupe i skloništa ispod panjeva...
Upecao ih komšija ovde na Savi, 50m od mog stana i ja ih ubacio u aq.

58552e50ecc36b05702cbcece455b701.jpg



Izucavajuci malo sve vise sam ubedjen da su u pitanju Neogobius melanostomus (dva veca primerka) i Neogobius fluvialis (gore desno na fotki). Ako sam u pravu (a ostavljam sebi jos malo rezeerve) opet su u pitanju alohtone invazivne vrste koje su intezivnije pocele da nastanjuju ovaj deo Dunava i Save posle izgradnje Djerdapa i povlacenja autohtonih vrsta. Ispade da ni obicnog domaceg pesa ( Cottus gobio) nije vise lako uhvatiti.

Kod pripadnika porodice Gobiidae karakteristicno je da su prednja donja peraja spojena u jedno i izgledaju kao neka stopica na kojoj riba "stoji" - sto je slucaj i sa ovim ribama. Ove vece sa tufnom na prednjem ledjnom peraju trebalo bi da su N. Melanostomus, a ona manja bi trebalo da je N. Fluvijalis. Razlikuju se donekle i po ponasanju. Melanostomusi vise kopaju zaklone ispod panjeva u sljunku dok Fluvijalis vise voli da lezi na vecem kamenju na otvorenom prostoru. Ovo i nisu mlade ribe, po velicini rekao bih da su ohoho matore, posebno Melanostomusi. Fluvialis ima i lepsu prugastu saru na prednjem ledjnom peraju dok Melanostomusi imaju beli obrub duz ledjnih i zadnjeg peraja i generalno su nesto obliji.

Inace su prava napast. Ako na Savi kod mene u blokovima zabacis glistu, bilo uz obalu, bilo na sred Save, samo se oni hvataju. Drugar mi kaze da imaju i neki potpuno crni, neki beli i narandzasti. Obecao je da ce doneti ako uhvati...

Ovo na donjoj fotki bi trebao da bude Neogobius Melanostomus

afe5e7a3d2829d7b683b237472aa6b70.jpg



Evo jedna pozerska fotka slikana bez blica

a303620ad9286bbc27e796030237298d.jpg


I jedna sa blicom

36e92e35dc11e23ed90d63370f1e6381.jpg


pozz
 
Sta da kazem drugo nego da je prava fantazija a u stvari me i ne cudi jer vidim o koga ova postavka dolazi. Sada nisam u mogucnosti da komentarisem o vrsti jer nemam pri rucu podataka ali to se dosta lako otkrije jer postoji knjiga o tome sa nekim detaljima koji nam dosta pomazu. Ipak verujem da sve ovo nije napamet pisano a boze moj, rezerva uvek stoji.
Sa sanovista akvaristike to sve nije ni bitno jer nas cilj je sasvim drugi.

Sto se tice Gobiidae riba bio_biofizicar je rekao sutinu koja povezuje ove ribe i to vazi sa sve bez obzira odakle poticu.
Da budem iskren ja licno ne vidim nikakvu razliku izmedju nekih kojekakvih Goby riba i ove "nase domace". Kada se jos malo prilagode bice tu jos boje a vec se vidi plavkato peraje.
Svaka cast na ovome, bas me odusevlajvaju ovakve stvari :)
 
U akvarijum je stigao i jedan veci Neogobius melanostomus verovatno muzjak tamnije boje puti. Vrlo je interesantno kako menja boju i prilagodjava se boji okruzenja i osvetljenju. U senci ispod panjeva je skoro crn, ali kada izadje na cistinu zacas posvetli. Ipak nikada ne posvetli tako puno kao ovaj manji sto je preostao iz predhodne pecaroske ture i koji je nekako uspeo da izbegne maltretiranje velikog muzjaka Lipomisa.

Foto update

Oba na cistini. Na gornjoj fotki nazad je ovaj veci (crni) odmah po izlasku ispod panjeva i par minuta kasnije (na donjoj)
1fc7d1b53ea750b4dfc3c095c8af89d6.jpg


Crni glavonja

25217e4730010561c5b8c725da27481a.jpg


9d73e0185e863d39e3688ac5d041e9e4.jpg


4740bf36b70784e67b253133b15fbdbe.jpg


I mali svetli glavonja u operskom pevackom zanosu

d662b1f068532f4120a1bc3d86069b46.jpg


5033f4c6dfcb6f80ac28783cbe3b62da.jpg
 
Pravo da ti kažem ništa osim one klasične poludnevne procedure ubacivanja novih riba u akvarijum. To podrazumeva ubacivanje vazduha u kofu u kojoj su stigli sa postepenom zamenom savske vode akvarijumskom i tako pola dana, pa buć u akvarijum.
Ovaj akvarijum od 240lit je posvećen domaćim ribama. Ranije sam imao i karantinski manji od 25 lit gde sam ih držao po par nedelja, ali to je za njih veće mučenje nego da ih direktno bućnem u veliki akvarijum. Obično do mene stignu izmrcvarene u kesi ili kofi posle komšijinog pecanja i veća je šansa da prežive odmah u velikom aq. Naravno da novoubačene ribe pate prvih par nedelja ali bolje se privikavaju na akvarijumske uslove i brže se prilagodjavaju i navikavaju na suvu hranu u društvu sebi sličnih već priviknutih riba i u divljoj atmosferi velikog akvarijuma, nego da ih držim u golom malom staklu.
U zavisnosti od vrste koju sam ubacio prilagodjavanje i početak uzimanja suve hrane traje od par dana do par nedelja. Ako u akvarijumu već ima neka riba od iste vrste sve je brže. Na primer ovaj novi glavoč je već posle 7 dana počeo da uzima suvu hranu (spirulina wafles, tetra discus, tetraprocolor) dok je Lepomisu (sunčici) trebalo 3 nedelje.
U periodu prilagodjavanja treba se truditi da im u akvarijumu obezbedimo maksimalno dobre higijenske uslove, vodu sa dosta O2, nešto češću zamenu dela vode, dobru filtraciju i protok, deo akvarijuma i sa mirnom vodom, optimalnu nešto hladniju temperaturu vode, dosta senke i mesta za sklanjanje, ponekad je potrebno ubaciti i poneki lekić ako ih spopadne neka infekcija,....
 
Hvala! Imal kakvih potencijalnih opasnosti ako bi ja ubacio te iste ribe sa Modračkog jezera iako ja imam labidochromis caeruleus, sinodontisa i ancitrusa? Brine me malo zagađena voda iz jezera.
 
Tako je bobane. Kod mene je u akvarijumu ista ta neomeksana Savska voda iz koje dolaze i ribe. Jedino sto je voda pre moje cesme obradjena na Makisu. Kako je u letnjim mesecima Sava topla bara lakse je ribama da se prilagode, a svakako se trudim da im rashladim vodu u akvarijumu za ovih toplih letnjih meseci, a posebno u periodu ubacivanja i prilagodjavanja na aq uslove. Tu mi pomaze i hladnjak od 6 kompjuterskih ventilatora koji drzi vodu na nekih 25-26 celz i kada je u prostoriji 30celz. Naravno minus je ogromno isparavanje 2-4 litra dnevno uz veliku vlaznost vazduha u prostoriji (napominjem da u njoj nemam klimu).

Potencialnih opasnosti kod ovakvog direktnog ubacivanja uvek ima. Ako imas druge vredne ribe u akvarijumu karantin je pozeljan. Moje su skoro sve ribe iz Save (osim jednog ancija) sa istog podrucja upecane, priviknute na iste mikroorganizme (i stetne i korisne), pomora nisam imao, ma da i ako bi se desili nisam u frci. Samo kazem komsiji da ribe koje je upecao ne daje mackama nego da ih bucne u moj akvarijum. Ipak bilo je tu i tamo pada imuniteta u peiodu prilagodjavanja, poneke infekcijce, ali nista drasticno i sto poneki lekic resava bez problema. Jake su to i velike ribe priviknute na sve i svasta - cesto se i same izbore sa problemima bez medikamenata.

U ovom aq ja imam i jednog ancistrusa - no problem kod mene i u vezi ponasanja i zaraza.
Neogobiusi su mirni i nece praviti probleme drugim ribama, ali ih druge teritorijalne ribe mogu maltretirati i treba im napraviti mesto za skrivanje.
Veseli su razdragani, znatizeljni, inteligentni, bez ribljeg mehura tako da im je plivanje blesavo. Dok ih nisam ubacio u aq smatrao sam ih stetocinama, ali sam jako srecan sto sam ih ubacio i sto imam priliku da ih posmatram.
 
Prethodnoj fotki o adaptaciji mimikriji i promeni boje tela da dodam i ovu vecerasnju na kojoj se vidi kako je u medjuvremenu onaj veliki crni glavonja postao svetliji od malca

Predhodne fotke

1fc7d1b53ea750b4dfc3c095c8af89d6.jpg


Vecerasnja fotka
5416b5e9e0d1b35d006b5830b2676b2a.jpg
 
Verujem da je ta riba bila totalno dezorjentisana nakon tako velike promene. Stici iz relativno tamne sredine u jedan proziran akvarijum je sigurno veliki sok za ribu. Valjda nije ni "znala" kako da prilagodi boju.
 
Ovaj neogobius je u akvarijumu duze od 2 meseca.
Ako bih od ove najtamnije do najsvetlije napravio skalu po nijansama od 10 podeoka, kao i neke vremenske skale u promeni boje primetio sam sledece.
Na brzoj vremenskoj skali do par minuta riba bez problema menja nijansu za 3-4 podeoka. To bukvalno zavisi od izlaska iz senke na otvoreno.
Na dnevnoj vremenskoj skali u zavisnosti od rezima paljenja svetla, moguce su promene jos 3-4 podeoka.
Na dugoj vremenskoj skali koja zavisi od nedeljne dinamike odrzavanja akvarijuma (zamena vode, dodavanje hemije za biljke, protoka..) kao i od spoljnih faktora (vazdusni pritisak, okidaci za mrest, ponasanje drugih agresivnijih riba...) dodao bih jos 2-3 podeoka.
Kada se sve ovo slozi jedno na drugo imamo ovakve situacije da riba varira od tamno crne nijanse do potpuno svetle boje u par dana, ali su i one dnevne i brze (skoro trenutne) promene u boji vise nego primetne.