Neogobius spp

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Vratimo se malo mom domacem biotopu i njegovim novim stanovnicima. Neko ih zna kao Peš, neko kao Glavoč, a ko su i šta su po latinski probao sam da ustanovim ovih dana. Lepo kopaju podlogu i prave rupe i skloništa ispod panjeva...
Upecao ih komšija ovde na Savi, 50m od mog stana i ja ih ubacio u aq.

Izucavajuci malo sve vise sam ubedjen da su u pitanju Neogobius melanostomus (dva veca primerka) i Neogobius fluvialis (gore desno na fotki). Ako sam u pravu (a ostavljam sebi jos malo rezeerve) opet su u pitanju alohtone invazivne vrste koje su intezivnije pocele da nastanjuju ovaj deo Dunava i Save posle izgradnje Djerdapa i povlacenja autohtonih vrsta. Ispade da ni obicnog domaceg pesa ( Cottus gobio) nije vise lako uhvatiti.

Kod pripadnika porodice Gobiidae karakteristicno je da su prednja donja peraja spojena u jedno i izgledaju kao neka stopica na kojoj riba "stoji" - sto je slucaj i sa ovim ribama. Ove vece sa tufnom na prednjem ledjnom peraju trebalo bi da su N. Melanostomus, a ona manja bi trebalo da je N. Fluvijalis. Razlikuju se donekle i po ponasanju. Melanostomusi vise kopaju zaklone ispod panjeva u sljunku dok Fluvijalis vise voli da lezi na vecem kamenju na otvorenom prostoru. Ovo i nisu mlade ribe, po velicini rekao bih da su ohoho matore, posebno Melanostomusi. Fluvialis ima i lepsu prugastu saru na prednjem ledjnom peraju dok Melanostomusi imaju beli obrub duz ledjnih i zadnjeg peraja i generalno su nesto obliji.

Inace su prava napast. Ako na Savi kod mene u blokovima zabacis glistu, bilo uz obalu, bilo na sred Save, samo se oni hvataju. Drugar mi kaze da imaju i neki potpuno crni, neki beli i narandzasti. Obecao je da ce doneti ako uhvati...

Ovo na donjoj fotki bi trebao da bude Neogobius Melanostomus

Evo jedna pozerska fotka slikana bez blica

I jedna sa blicom

pozz

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,469
207
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Sta da kazem drugo nego da je prava fantazija a u stvari me i ne cudi jer vidim o koga ova postavka dolazi. Sada nisam u mogucnosti da komentarisem o vrsti jer nemam pri rucu podataka ali to se dosta lako otkrije jer postoji knjiga o tome sa nekim detaljima koji nam dosta pomazu. Ipak verujem da sve ovo nije napamet pisano a boze moj, rezerva uvek stoji.
Sa sanovista akvaristike to sve nije ni bitno jer nas cilj je sasvim drugi.

Sto se tice Gobiidae riba bio_biofizicar je rekao sutinu koja povezuje ove ribe i to vazi sa sve bez obzira odakle poticu.
Da budem iskren ja licno ne vidim nikakvu razliku izmedju nekih kojekakvih Goby riba i ove "nase domace". Kada se jos malo prilagode bice tu jos boje a vec se vidi plavkato peraje.
Svaka cast na ovome, bas me odusevlajvaju ovakve stvari :)

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
U akvarijum je stigao i jedan veci Neogobius melanostomus verovatno muzjak tamnije boje puti. Vrlo je interesantno kako menja boju i prilagodjava se boji okruzenja i osvetljenju. U senci ispod panjeva je skoro crn, ali kada izadje na cistinu zacas posvetli. Ipak nikada ne posvetli tako puno kao ovaj manji sto je preostao iz predhodne pecaroske ture i koji je nekako uspeo da izbegne maltretiranje velikog muzjaka Lipomisa.

Foto update

Oba na cistini. Na gornjoj fotki nazad je ovaj veci (crni) odmah po izlasku ispod panjeva i par minuta kasnije (na donjoj)

Crni glavonja

I mali svetli glavonja u operskom pevackom zanosu

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Pravo da ti kažem ništa osim one klasične poludnevne procedure ubacivanja novih riba u akvarijum. To podrazumeva ubacivanje vazduha u kofu u kojoj su stigli sa postepenom zamenom savske vode akvarijumskom i tako pola dana, pa buć u akvarijum.
Ovaj akvarijum od 240lit je posvećen domaćim ribama. Ranije sam imao i karantinski manji od 25 lit gde sam ih držao po par nedelja, ali to je za njih veće mučenje nego da ih direktno bućnem u veliki akvarijum. Obično do mene stignu izmrcvarene u kesi ili kofi posle komšijinog pecanja i veća je šansa da prežive odmah u velikom aq. Naravno da novoubačene ribe pate prvih par nedelja ali bolje se privikavaju na akvarijumske uslove i brže se prilagodjavaju i navikavaju na suvu hranu u društvu sebi sličnih već priviknutih riba i u divljoj atmosferi velikog akvarijuma, nego da ih držim u golom malom staklu.
U zavisnosti od vrste koju sam ubacio prilagodjavanje i početak uzimanja suve hrane traje od par dana do par nedelja. Ako u akvarijumu već ima neka riba od iste vrste sve je brže. Na primer ovaj novi glavoč je već posle 7 dana počeo da uzima suvu hranu (spirulina wafles, tetra discus, tetraprocolor) dok je Lepomisu (sunčici) trebalo 3 nedelje.
U periodu prilagodjavanja treba se truditi da im u akvarijumu obezbedimo maksimalno dobre higijenske uslove, vodu sa dosta O2, nešto češću zamenu dela vode, dobru filtraciju i protok, deo akvarijuma i sa mirnom vodom, optimalnu nešto hladniju temperaturu vode, dosta senke i mesta za sklanjanje, ponekad je potrebno ubaciti i poneki lekić ako ih spopadne neka infekcija,....

bosman_tz

Member
13 Maj 2009
171
0
16
Tuzla
Hvala! Imal kakvih potencijalnih opasnosti ako bi ja ubacio te iste ribe sa Modračkog jezera iako ja imam labidochromis caeruleus, sinodontisa i ancitrusa? Brine me malo zagađena voda iz jezera.

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Tako je bobane. Kod mene je u akvarijumu ista ta neomeksana Savska voda iz koje dolaze i ribe. Jedino sto je voda pre moje cesme obradjena na Makisu. Kako je u letnjim mesecima Sava topla bara lakse je ribama da se prilagode, a svakako se trudim da im rashladim vodu u akvarijumu za ovih toplih letnjih meseci, a posebno u periodu ubacivanja i prilagodjavanja na aq uslove. Tu mi pomaze i hladnjak od 6 kompjuterskih ventilatora koji drzi vodu na nekih 25-26 celz i kada je u prostoriji 30celz. Naravno minus je ogromno isparavanje 2-4 litra dnevno uz veliku vlaznost vazduha u prostoriji (napominjem da u njoj nemam klimu).

Potencialnih opasnosti kod ovakvog direktnog ubacivanja uvek ima. Ako imas druge vredne ribe u akvarijumu karantin je pozeljan. Moje su skoro sve ribe iz Save (osim jednog ancija) sa istog podrucja upecane, priviknute na iste mikroorganizme (i stetne i korisne), pomora nisam imao, ma da i ako bi se desili nisam u frci. Samo kazem komsiji da ribe koje je upecao ne daje mackama nego da ih bucne u moj akvarijum. Ipak bilo je tu i tamo pada imuniteta u peiodu prilagodjavanja, poneke infekcijce, ali nista drasticno i sto poneki lekic resava bez problema. Jake su to i velike ribe priviknute na sve i svasta - cesto se i same izbore sa problemima bez medikamenata.

U ovom aq ja imam i jednog ancistrusa - no problem kod mene i u vezi ponasanja i zaraza.
Neogobiusi su mirni i nece praviti probleme drugim ribama, ali ih druge teritorijalne ribe mogu maltretirati i treba im napraviti mesto za skrivanje.
Veseli su razdragani, znatizeljni, inteligentni, bez ribljeg mehura tako da im je plivanje blesavo. Dok ih nisam ubacio u aq smatrao sam ih stetocinama, ali sam jako srecan sto sam ih ubacio i sto imam priliku da ih posmatram.

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Prethodnoj fotki o adaptaciji mimikriji i promeni boje tela da dodam i ovu vecerasnju na kojoj se vidi kako je u medjuvremenu onaj veliki crni glavonja postao svetliji od malca

Predhodne fotke

Vecerasnja fotka

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,469
207
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Verujem da je ta riba bila totalno dezorjentisana nakon tako velike promene. Stici iz relativno tamne sredine u jedan proziran akvarijum je sigurno veliki sok za ribu. Valjda nije ni "znala" kako da prilagodi boju.

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Ovaj neogobius je u akvarijumu duze od 2 meseca.
Ako bih od ove najtamnije do najsvetlije napravio skalu po nijansama od 10 podeoka, kao i neke vremenske skale u promeni boje primetio sam sledece.
Na brzoj vremenskoj skali do par minuta riba bez problema menja nijansu za 3-4 podeoka. To bukvalno zavisi od izlaska iz senke na otvoreno.
Na dnevnoj vremenskoj skali u zavisnosti od rezima paljenja svetla, moguce su promene jos 3-4 podeoka.
Na dugoj vremenskoj skali koja zavisi od nedeljne dinamike odrzavanja akvarijuma (zamena vode, dodavanje hemije za biljke, protoka..) kao i od spoljnih faktora (vazdusni pritisak, okidaci za mrest, ponasanje drugih agresivnijih riba...) dodao bih jos 2-3 podeoka.
Kada se sve ovo slozi jedno na drugo imamo ovakve situacije da riba varira od tamno crne nijanse do potpuno svetle boje u par dana, ali su i one dnevne i brze (skoro trenutne) promene u boji vise nego primetne.