Novi u morskoj

A sto bi se ja razlikovao od drugih. Zasto jednostavno vec oprobano kad mozes da probas drugacije i da zabrljas:).

Sad ce mi trebati duplo vise vremena i napora da sve to ispravim nego da sam sacekao i uradio sve po protokolu..

Procitao sam nesto gde kaze da u borbi sa algama treba icu na vise plavog svetla pa sam totalno zbunjen. Ako ce to da pomogne lako mogu da stavim dve marine blue neonke. Ovde mi ne vredi analiticko razmisljanje, jer sa plavim svetlom nemam nikakvog iskustva.
 
Pa zna kako, ljudi svasta pisu i tesko je nesto opovrgnuti ili potvrditi bez nekih podrobnih podataka. Kazes plavo svetlo, mislim to je ok ali koje plavo svetlo, koje talasne duzine. Poznato je da biljkama, dakle hlorofil, pogoduje crveno i plavo svetlo. Mozda si negde i zapazio da je rec o nekih 420 nm talasne duzine plavog svetla i to su te actinic lampe za korale. Pogledaj i videces da emituju svetlo te talasne duzine.
Evo dijagram:

absorption spectra of pigments.png

Sada kada pogledas po ovome najbolje bi bilo zeleno ili zuto svetlo jer to biljkama nikako ne odgovara. S druge strane i plavo ako je oko 400 i manje je sasvim prihvatljivo. Vidis i sam to je sve relativno i primi sa rezervom takve tvrdnje. Sve zavisi i o kojim algama je rec jer pigmenti u algama su razliciti.

Ovde je prikazana apsorpcija svetla u zavisnosti od pigmenta u algama.


Light_absorption_by_pigments_1024x1024.jpg

Pored ovoga treba obrtiti paznju i na fotosinteticku aktivnu radijaciju takozvani PAR. To je vrlo vazno jer ako imas puno svetla onda dolazi do foto inhibicije, fakticki staje fotosinteza, neka vrsta samoodbrane biljaka. To je vrlo cudna (interesantna) stvar. Pre vise godina sam se zanosio sa time, hteo sam da vidim kako sve to ide jer je to u sustini korisno za proizvodjece biljaka, hidroponik sistema. Za dlaku sam izbegao da se upetljam sa quantum senzorom, vrlo lep instrument od Apogee. Hvala Bogu da je tako. Da sada nisi ovo potegao ne bi mi bilo ni na kraj pameti sa PAR i slicnim glupostima. Bolje je da kupim pivo nego quantum meter.
Ma mozemo o ovome da tupimo do besvesti ali je mala vajda od toga. Pogledaj tvoj slivnik, nema algi i lepo izgleda, eto iskopiraj to i imaces svu teoriju pretocenu u praksu.
 
E...ga, da sam znao da ce mi to trebati vise bih obratio paznju na faksu na predmet, osvetljenje. Radili smo vezbe ali niko nikad nije pomenuo akvarijum nego neke fabrike, kancelarije, autoputeve i tako neke nebuloze, a ne ono sto je VAŽNO: UTICAJ VRSTE SVETLOSTI NA ALGE U MORSKOM AKVARIJUMU s narocitim osvrtom na ZORANOV akvarijm:).

Da ove plave su actinic 420 nm.
 
Izmerio sam fosfate i bliski su nuli, jedva merljivi, nitrati minimalni, jedino je alk/kh negde oko 6. Trebalo bi da je malo veca pa ni sam neznam sta da dodam za to.
Nisam nasao kalkwaser ali verovatno ima drugih preparata.
Pitanje je treba li nesto da radim oko toga ili da pustim sve kako jeste?

Zelene alge se polako povlace i pretvaraju u braon ljigu. Radila je cetkica za zube i bas mocna alatka:).
 
Last edited:
KalKwasser je zadnja stvar koja ti treba. Tebe stvarno žulja morska akvaristika, ti bi da nešto dodaš i to je to. Šta fali tvojoj alkalnosti vode? To negde oko 6 je u nekim okvirima alkalnosti morske vode i ja ne vidim neki razlog da ti treba sada nešto da menjaš.

Povećana alkalnost, dakle više karbonata, bikarbonata i borata u vodi je potrebno kada ti imaš puno tvrdih korala gde je veliki proces kalcifikacije a to je u stvari rast korala. Ako ti nemaš to onda je tvoja alkalnost vode sasvim ok.

Bice sve to ok samo onako polako, akvaristicki, znas ti to :)
 
Da lepo si primetio da sam progutao K nije Kalw.. nego Kalk...

Ja resio posto poto nesto da muckam, a ti nikako nedas:mad:
 
Znas i sam kako to ide, sto jednostavnije to lepse, planiraj na duge staze. Imas tu so koju koristis. Ako uvidis da ona nije najbolja za ono sto ti zelis onda je promeni i tako redom. U nekom momentu ces da vidis da nesto fali, ok onda resavaj to. Za sada ti nemas takoreci nista u akvarijumu i prihvati da je to tako. Vremenom ti ces da povecavas raznolikost korala, riba itd i onda ces da razmisljas sta je to sto moci tvoj napredak. Za sada toga nema.
Dobro je da ti citas o morskoj akvaristici ali pokusaj da razlucis o cemu se tu govori jer ovo je bas lep primer toga. Vidi, u slatkovodnoj ti nadjes tekst o necemu gde se govori da voda treba da je mekana, kisela itd ko zna sta jos. Pored svega toga ti jednostavno previdis da se tu prica o diskusima i sve sto je receno pocinjes da primenjujes na ciklidima. Vidis razliku.
Ti imas akvarijum u pocetnoj fazi bez korala i sve pomenuto je besmisleno. Ribama je dovoljna obicna morska voda. Kada pocnes sa akroporama, montiporama i slicnim koralima onda cemo pricati drugacije. Za sada jednostavno pokupi sve sto ti je dostupno ali nte trci ispred rude. To bi ti bio moj prosti savet.
 
Ima jedna stvar koju ti ja nikako nisam pomenuo a koja bukvalno pomera morsku akvaristiku. Manje vise sve zemlje izvozice imaju problema sa sakupljanjem korala. Fidji je potpuno zaustavio izvoz i sam Bog zna kako ce sve da se zavrsi. Kako god bilo svodi se da ce u skorije vreme da budu raspolozivi korali samo iz nekog uzgoja a cena, ko zna, videcemo.
Koliko je sve to ozbiljno moze da ti posluzi i podatak da mi razmisljamo o zatvaranju morskog dela akvaristike.
 
Jasno je to sto kazes. Novi kamen jos nisam ubacivao, jer sam cekao da se smire alge da ga ne zagadim cim stigne. Polako se sticu uslovi da to uradim. Isto se odnosi i na korale pa da budem strpljiv jos malo.

Izbegavao sam morsku akvaristiku, jer i danas smatram da je to jako destruktivan po prirodu hobi ali sam na kraju i ja podlegao.

Citao sam i ja da mnoge zemlje razmisljaju da zabrane prikupljanje organizama iz prirode. To je dobro, jer sigurno ce se naci kompanije i pojedinci koji ce malo vise poraditi na razmnozavanju riba i korala. Logicno je da ce i cena ici gore spram troskova ali tako je to.

Ostaje da prikupljam korale dok ih ima pa da poradimo na nekoj farmi. Ko zna?
 
Na jednom kamenu koji je bio malo zaklonjen "lepo napreduju" aiptasije. Sad se treba boriti i protiv tog zla.
 
Green star polyp nikako ne uspeva kod mene. Propao je i drugi frag koji sam ubacio. Ovaj koral sa druge slike, pretpostavljam da je Discosoma sp. dosao je na kamenu i lepo napreduje i njemu izgleda odgovaraju uslovi u akvarijumu. Unistavam okolne Aiptasie da mu ne smetaju da se lepo razvija.

Na trecoj slici na donjem levom delu kamena vidim neke bele cevcice koje se zavrsavaju sa krunom sa pipcima pa pretpostavljam da su to neki perasti morski crvi.

Neke od aiptasia sam cini mi se unistio iglom kako si rekao tako da cu danas pokusati i ostalih da se resim.
Isao sam za neki zivi kamen ali nije mi se dopao jer je debelo zarazen aiptasiama tako da nisam hteo da unosim jos tog zla u akvarijum.Koncaste zelene alge se povlace i sad su prisutne kratke braon ali valjda cu se izboriti sa njima.
 
Doci ce to sve na svoje mesto, samo polako. Aiptasia je mala napast i treba se toga resavati jer bukvalno sve preuzme. Jednu po jednu i doci ces im glave.
Ti crvici su ok, videces vremenom da se pojavljuju bukvalno svugde.
Sto se tice korala najbolje bi bilo da se okrenes onome sto opstaje a kasinije kada sve bude ok onda mozes da dodajes i druge stvari.
 
Ovih dana nisam bas bio posvecen akvarijumu i odmah se to osvetilo.
Juce sam promenio 10% vode i kroz par sati voda je pobelela kao kad se u novom slatkovodnom naglo razvije infuzorija.
Sad nije mi bas jasno sta je izazvslo ovo, jer nova voda je bila istog saliniteta i temperature.