Novi u morskoj

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Ipak nisam izdržao i pored ubedjivanja okoline i polako sam krenuo u more :).

Za sada ništa imnpresivno, akvarijumčić od nekih 90 litara jedan živi kamen i par Klovnova.

Ovo čisto radi pokušaj mresta Klovnova. Znam da se Klovnovi relativno često mreste u akvarijumu, a opet podizaznje mlađi je dosta komplikovano.

Našao sam neke kanale za nabavku startne klture za ishranu ali otom potom, da prvo vidim kako sve to funkcioniše.

Ribe su lepe, zdrave veličine oko nekih 5-6 cm i lepo su se prilagodile.

Prvo sam mislio da ih držim u čistom akvarijumu bez ičega ali nisam izdržao nego sam ubacio taj živi kamen i sad već razmišljam da dodam jednu anemonu i još po nešto.

Da dodam, imam jedan sunđer filter i jedan DIY filter sa perlon vatom i dosta kvalitetne keramike. Voda je bistra, nemam još testove za proveru kvaliteta pa bi dobro došao neki savet šta nabaviti za početak.

Značio bi mi svaki savet oko ishrane i uopšte nege.

Jedna slika ne bas dobrog kvaliteta ali trudiću se:)

IMG_1890.jpg
 
  • Like
Reactions: boban
Mislim da ti tu nemas sta puno da brines. Kako si do sada radio tako i nastavi, to malo soli nije tako bitno. Hrani koliko je potrebno, to ces sam da uvidis i gledaj da ne ostaje hrana. Ako tako radis onda neces morati ni da menjas vosu ucestalo. Niko ti to ne moze rece, kolko da menjas, to su stvari koje ce sti sam da uvidis.
Ja bih ti licno prvo preporucio da nabavis hidrometar ili refraktometar, tvoj izbor. To je stvarcica koja je nekako neophodna, nesto isto kao i termometar. To je vrlo vazno jer tako ces donostiti odluke, da li da dospes slanu vodu ili samo slatku sto je cesci slucaj.

Sto se tice anemone tu stvarno zakoci, sacekaj malo. Daj da se voda okrene bar dva puta u tom akvarijumu :) Anemona je lepa ali ako krene na lose onda vrlo lako moze da povuce i Klovne sa sobom. Veruj mi, vrlo je nezgodna ako ugine a pogotovo u toj zapremini.
Ako imas neku anemonu za koju si siguran da je ok, neka mala anemona, onda i da udjes u tu semu ali onako na nevidjeno iz radnje, e tu sacekaj.

E da, to je Amphiprion ocellaris :)
 
Za anemonu cu da sacekam, mada Vlada ima jednu koja nije velika i dace mi je ako bude rasturao akvarijum.

Mislio sam da ubacim jos neki zivi kamen, jer do sada nista zivo nisam video da izlazi iz ovoga. Mislim na kojekakve sitne zivuljke, crvice i jos po nesto.
Mozda sam nestrpljiv i treba da sacekam ali mislim da bi jos jedan kamen samo koristio..

Prvo sam nabavio hidrometar ali nisam bio bas zadovoljan sa njim. Nekako mi je suvise neprecizan.

Sad imam dobar refraktometar i super sam zadovoljan.

Misli sam da ubacim nekog puzica koji skupljao ostatke hrane ukoliko ih bude pa dajte predlog.


refraktometar...jpg


refraktometar.jpg
 
Jos jedno pitanje.

Da li bi bilo dobro da ubacim koralni pesak?

Razmisljam o nekoj kozici ili raku samcu pa bi savet dobro dosao.
 
Sto manja podloga to je lakse za odrzavanje. Ako i stavljas tako nesto neka to bude bukvalno milimetar :) To ces vremenom i sam da uvidis. Ljudi postave podlogu samo radi estetike, tek da se ne vidi staklo.
 
Kamen cu dodati, a raduje me sto predlazes da stavim i polipa. Neki predlog, koji da stavim?
Ima dosta toga ovde.
 
Mislim da moram prethodno da se pozabavim svetlom, jer ovo sto imam je verovatno nedovoljno za polipe.
 
Polipi su manje zahtevniji korali i vrlo lako se adaptiraju na date uslove. Nije im potrebno neko posebno osvetljenje, ne treba im jak protok vode a ni neki ubitacni kvalitet vode. Voda koja je i malo "prljavija" vise im odgovara jer se oni dosta sastojaka uzimaju direktno iz vode.
Eto ti ne treba da kupujes sta ti ja znam kakvo osvetljenje za polipe. Par neonki ili odgovarajuce LED i to je to.

Predlog:
Discosoma (Actinodiscus) Korali
Button Polyps - Zoanthus, Palythoa i Protopalythoa
Star Polyps - Pachyclavularia sp.
 
Pa trenutno imam samo jedno T5 neonku i to ne neku akvaristicku. Mislio sam da dodam jos jednu plavu i ovu zamenim za neku koja odgovara akvaristici.
 
Sinoc mi Vlada doneo jos dva kamena iz njegovog akvarijuma. Na njima cetiri male anemone i ko zna cega jos. Doneo je u kanti sa 20 litara vode tako da pretpostavljam da je sve na i u njima prezivelo.

Nude mi se i korali ali jos nesmem da ih uzimam da ne napravim haos.

Sto se svetla tice nisam bas zurio, jer glupo je da kupujem nesto za ovaj mali akvarijum, a razmisljam o vecem. Kad rascistim u svojoj glavi onda krecem u nabavku, mada vec gledam opremu za veliki:).

19 aprila stizu neki divlji L - ovi i Discusi u Madjarsku tako da planiramo i tamo da idemo.

Tek kada sam se ozbiljnije zainteresovao za more video sam da i toga ima dosta ovde kod nas pa cu uporediti cene i izabrati gde da kupujem.
 
Ne brini puno za to novo kamenje, prezivi ono mnogo duzi put u mnogo manje vode :)
Sto se tice anemona nadam se da nisu Aiptasia sp. Napast koju treba saseci u korenu. Ljudi se zapale jer nekako lepo izgleda a kasnije poude od nje.
 
Nije Aiptasija slikacu pa pogledaj. Vidim da ima minijaturnih cevastih crva i da su se jutros otvorili.
 
Vidjena i jedna kraba velicine nokta na palcu. Sad dal je pozeljna ili ne, videcemo. Kod Vlade nije pravila stetu na koralima.

Anemone se lepo prilagodile i ispremestale. Najmanja se zavukla u rupu u kamenu i samo joj pipci vire.
 
Stanje redovno stim sto ovih dana nisam imao mnogo vremena da se posvrtim akvaristici bar kod mene.

Kod Vlade sredjujemo akvarijum od cca 1600 litara za prijem divljih Discusa pa je bilo dosta posla oko toga. Akvarijum je sinoc napunjen vodom, a trebalo je dosta vremena da RO aparat natoci 900 litra vode, filter je formiran i sad neko ubrzano cikliranje i prijem riba.

Juce sam video kod uvoznika ove protein skimere pa me interesuje da li ih neko koristi i kakvi su utisci

1522138393538.png