Novi u morskoj

Klovnovi veseli, lepo jedu. Dve anemone od cetiri lepo se razvijaju s tim sto jedna stalno menja mesto. Verovatno trazi gde ce joj biti najbolje. Treca mala jos je ziva ali ostalo je jako malo pipaka na njoj i neznam da li ce preziveti. Cetvrtu nisam ni video od kad sam ih pustio u akvarijum.
Nasao sam i "mrtvi" koralni kamen. To je nesto sto se vadi iz zemlje, a koralnog je porekla. Takvo sam obavestenje bar dobio. Mislim da kupim nesto od toga pa da ga polako "ozivim"23213259_2038726219694724_3535682312880647672_o.jpg
 
Kamen je potopljen u vodu i primenicu sve procedure koje su predvidjene za "mrtvi" zivi kamen.
Dobio sam informaciju da se taj kamen vadi ne iz
mora nego verovatno negde gde je nekad bilo more. Sad koliko je sve to tacno ne mogu da proverim, a nije ni mnogo vazno obradicu ga kako treba. Kamen je potpuno cist, nema nicega na njemu i posle par dana u vodi nema nitrata i bilo cega drugog u merljivim kolicinama.

Inace pala je odluka pravim jedan morski dimenzija 120 x40x 40 sa sumpom, protein skimerom i svom ostalom opremom. Bice smesten u odgajivacnici pa su zato takve dimenzije prema otvoru u polici.

Dobro su mi dosle one bulk head spojnice koje si mi doneo pre par godina:)
 
  • Like
Reactions: boban
Akvarijum ce biti 190 litara bruto i sump jos bar 120 litara, kolika mi cirkulaciona pumpa treba?
 
Mislim da tu nema nekog striktnog univerzalnog pravila. Drugim recima sve zavisi sta si odlucio da imas u akvarijumu. Za ribe ti nije neophodan neki ubitacni protok vode, moze isto kao i u slatkovodnoj dok za korale treba jaci. Tebi ako je mrest klovnova primarni onda ti ne treba neki veliki protok.

Treba da vodis racuna i o skimmeru jer se i to racuna ako se voda direktno vraca u akvarijum.

Za taj akvarijum ja bih isao na nekih 1000 - 1500 l po satu ako su ribe u pitanje a ako imas i korale onda i duplo. I tu zavisi koji su korali. Ako su iz plicih voda onda je tu protok veci. Recimo Acropora korali mogu da budu izlozeni i udarima talasa.

Jedna stvar da te tu ne buni. Protok vode ne znaci da sva voda mora da prodje kroz filter ili slivnik. U morskoj se koriste unutrasnje jet pumpe koje samo vrte vodu u samom akvarijumu pa ako ti dodjes do tih korala kojima to treba onda uvek mozes da dodas te jet pumpe.
Znaci ti kreni sa manjim protokom pa posle dodaj ako treba. Eto za ribe i te mekane korale je to nekih 10 - 15 izmena zapremine vode na sat.
 
Da lose sam napisao, mislio sam na unutrasnje, jet pumpe.

Ovaj akvarijum nije zamisljen kao mresni za klovnove, nego kao pravi morski sa koralima i ostalim zivim svetom. Malo mi smeta sto je plitak, svega 40 cm ali to mi je otvor u polici i nemam uslova za dublji. Svetlo sam zamislio sa cetiri neonke, dve plave i dve bele. Znam da mi je bolje resenje da odmah idem na LED ali ovo mi je jeftinija varijanta, jer ovaj akvarijum je zamisljen kao pilot projekat i bice smesten u odgajivacnici pa kad sve sazri onda se zivi svet seli u kucu u nesto ozbiljnije.
 
Nemoj da se opterecujes sa time sto je to plitki akvarijum a jos manje kako ces sve to da odradis. Poenta je, kako si i naveo, da sam uvidis sta je vazno i kako sve to funkcionise. Svako to vidi na neki svoj nacin povezano za neke svojstvene uslove a ti uslovi su razliciti za svakog ponaosob pa je i potreba razlicita. Veliki faktor je mogucnost nabavke opreme. Mnogi akvaristi odmah preporucuju neke top brendove a i mnogo manje zvucna imena imaju dobru opremu.
Inace ti si vec malo vise zarazen, upalio si se onako na prvu i sta je tu je. Ako imas psa onda moze da ide kod nekoga dok si ti na odmoru a ako imas morski akvarijum onda si u blatu do guse, nema ti mrdanja osim ako nemasd jos nekog zarazenog u okolini, tek onako, da priskoci :)
 
Ima Bobane, nasao sam jednog pacijenta:) tu u komsiluku, kupio je jednu odgajivacnicu, nekih pedesetak akvarijuma i upalio se do daske. Sad ga polako spremam da postane ozbiljan akvarista. Obuka mu je besplatna pa ce da vrati kad ja zapalim na neko bar Crveno more ;).

Nego kad pomenuh to more, moram da spremam neko waterproff kuciste za fotke. troskovima nikad kraja.
 
Konačno sam uzeo testove.
Nitrati 0,25
Kh 7

Čini mi se da je ovaj kh na donjoj granici.
Da li treba nešto raditi po tom pitanju?
 
Taj Salifert odredjuje ukupnu alkalnost vode, potpuno isto kao i u slatkovodnoj akvaristici. Problem moze da nastane ako se iz nekog razloga nakupe borati. Taj tes ce i dalje da ti pokazuje da je sve ok a da u stvari nije tako. Iz tog razloga i postoje testovi za borate pa se onda karbonatna alkalnost ili tvrdoca (karbonati/bikarbonati) dobija oduzinajem borata od ukupne alkalnosti koje si izmerio tim test kitom sto imas.
 
Naucio sam nesto novo.
Sad mi ostaje da nadjem test za borate mada ga nesto nisam video kod nas.
Vodu redovno menjam pa se nadam da ce ostati stabilno dok ne nsdjem sve testove.
Sta preporucujes kao obavezno od testova za pocetak?
 
Moja bi preporuka bila da ti vise paznje usmeris ka odrzavanju kvaliteta vode a ne na ta merenja. To je ono po principu, bo;je spreciti nego leciti. Nisi ti od juce u akvaristici, znas ti vrlo dobro sta je akvaristicka kultura. Neces ti sebi da dozvolis da trpas hrane u akvarium, da nesto nekontrolisano radis itd. Eto samo sledi onaj akvaristicki instinkt i sve ce da bude ok.
Sada da me pogresno ne razumes. Ti testovi su korisni kada pocinjes sve to da radis a ujedno i pocinjes sa tvrdim koralima. Ti te korale nemas u akvarijumu pa onda nije ni toliko bitno da li ti imas dovoljno karbonata i bikarbonada za kalcifikaciju korala.
 
Pa tako se i ponasam, menjam vodu redovno, hranim po malo i polako ucim. Znam nasta treba da obratim paznju, pa polako prikupljam testove koji ce mi biti potrebni za kasnije kad stignu korali.
Inace stize mi sump i veci akvarijum, ostaje da nabavim protein skimer i par pumpi.