Novi u morskoj

E pa sada, kazem ti da se ne palis na to. Pre svega to ne traje doveka. Ljudi kupe, koriste par puta dok je novo i posle zavrsi u kantu jer mu je izasao rok upotrebe.
Druga stvar. Kazi ti meni sta ces ti da radis kada odredis da su borati veliki ili mali? Realno gledano mislim da neces nista osim da menjas vodu pa kad je tako onda menjaj vodu i bez tog merenja borata :)

Treca stvar. Idi kupi `ladno pivo, sedni u bastu jer je lepo vreme pa se malo o'ladi :)
 
I to sto kazes, pivo jeftinije od borata.:):)
Nego cime da dizem taj nazovi kh?
Neki preparat ili samo da menjam vodu?
 
Kvalitetna so za pravljenje morske vode treba da ima sve sto je potrebno. Problem nastaje kada ti imas puno korala koji koriste kalcijum za rast i tada treba o tome voditi racuna. Do tada samo menjanje vode je sasvim ok.

Za KH u morskoj vodi se koristi smesa natrijum karbonata i bikarbonata. Ipak sve to zavisi za sta se ti odlucis. Neki koriste i hidroksid, mozda si cuo za kalkwasser, to je kalcijum hidroksid. . U sustini prodaje se kao kalcijum oksid pa ti pravis krec, kao zidari :) Sa time podizes i KH a i Ca. Za Ca se koristi i kalcijum hlorid.
U sustini ako alkalnost vode padne onda lepo promenis deo vode i sve vratis na pocetak.

E da, ovo da ne zaboravimo. Ako ti natrpas gomilu koralnog kamenja onda je mala sansa da ti oboris KH, to je veliki kapacitet, osim ako ne ispraznis akomulatoer ili dva u akvarijum.
 
Sad se ponasam ko pocetnik. Stalno bih nesto da merim i kontrolisem.
U slatkovodnoj akvaristici davno sam prestao da bilo sta merim, sve radim po osecaju, ribe se mreste i nema nikakvih problema. Verovatno to dolazi sa godinama iskustva.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: boban
Evo upravo mi je stigao sump, a akvarijum ce od nedelje. Malo sam stao na loptu, jer sam razmisljao da li odmah da idem na veliki kucni akvarijum ili ovo. Na kraju sam odlucio da prvo krenem sa manjim 120x40x40 u odgajivacnici i tu skupim malo iskustva, a i opremu pa kasnije to preselim u kucni veliki akvarijum.
Inace sadasnji mali morski je stabilan. Svi parametri koje merim su u granicama normale. Kad sam bolje sve to oko morske akvaristike sagledao shvatio sam da nema tu mnogo razlike u odnosu na slatkovodnu.
Kad imas iskustva u akvaristici relativno se lako prestrojis na morsku. Mozda su pravila malo strozija ali u sustini to je to.
Sto se cene tice malo je skuplje odrzavanje ali nije to toliko strasno da ne moze da se podnese.
Ribe su skuplje u odnosu na prosecne slatkovodne ali kad je neko malo lud kao ja pa skuplja L-ove to mu dodje na isto ako se bas ne luduje.
Kad se kreces u tim krugovima dobijes dosta toga od prijatelja besplatno. Vec imam toliko ponuda za korale da ce se novi akvarijum vrlo brzo napuniti.
 
Video sam oglas za prodaju puzeva Stomatella varia.
Da li neko ima iskustva sa njima?
 
To su korisni puzevi, ne diraju korale a ciste akvarijum. E sada, mali su oni da bi ti njih ocenio kao "korisne" ali eto, mali dodatak u akvarijum nije na odmet. Probaj pa vidi sam kako to ide ako im je cena ok. E da, cena je OK ako si spreman da calnes trazene pare :)
 
Na zalost puzevi prodati dok sam se ja odlucio ali nacice se na drugom mestu. a bili za moj pojam jeftini, evro komad.
Kod mene stigao sump i napunjen vodom, morskom pa polako je vrtim sa postojecim akvarijumom.
Akvarijum u fazi izrade i bice ovih dana.
Bice koliko racunam nekih 320 litara vode, akvarijum+sump, nije lose za pocetak.
Treba da odem po protein skimer i cirkulacionu pumpu.
Svetlo uradio u varijanti uradi sam, neonke 4x54W, dve marine blue, dve marine white. To bi trebalo da bude dovoljno za akvarijum dubine 40 cm, a i ako vidim da je malo mogu da dodam odsjajnike na neonke pa da pojacam.
Za sada Ramirezi placaju sve ovo kojih imam u izobilju i lepo se prodaju:)
 
Ima toga stalno na trzistu. Ako ima interesovanja prodavci ce to ponovo naruciti, tu nema dileme.

Lepo je da napredujes i sasvim razumno da to radis polako, tu nema zurbe. Zapremina je i vise nego pristojna. Nisam nasigurno da li racunas ukupnu zapreminu prostom racunicom ili to predvidjas bas zapreminu vode.
Trebao bi da zakacis i neku sliku da se to vidi a to je pogotovo interesantno nakon par godina gde ti zahvaljujuci ovakvom pisanju imas mali dnevnik.

Ovo svetlo je vise radi tebe pa to mozes i da prepolovis dok se ne upustis sa koralima.

Sto se tice ramirezi kucni u drvo i cuti :)
Ajde sada par slicica da sve to onako vidimo a ne da zamisljamo :)
 
Ukupna zapremina je veca za nekih tridesetak litara pa kad se oduzme kamenje i oprema tu je negde, mozda smanjiti kolicinu vode za jos desetak litara.
Svetlo sam i napravio, jer planiram da polako ubacujem i korale prvo one manje zahtevne pa onda dokle stignem.
Ima tu jos dosta nepoznanica za mene, ne teoretskih nego prakticnih ali morska akvaristika nije bauk. Iscitao sam sve sto sam nasao i na nasem sajtu, a i na drugim inostranim sajtovima tako da mogu da kazem da nisam bas potpuni pocetnik.
Glavna stvar u svemu tome je strpljenje. Danas slikam mada za sada nema bogzna sta ali da pravimo dnevnik.
Moram jos da popisem troskove dok ne pozaboravljam, jer mozda ce nekom i to biti interesantno.
Dobio sam neku so fish only, sad koliko cu pogresiti ako pocnem da naseljavam korale u toj vodi?
Malo testiranje: KH 9.3 NO3 25mg/l
 
Tipican pocetak u morskoj akvaristici ali to je tako pa sada sve zavisi koliko se ulaze u sve to a nije to jeftino ako zelis reef akvarijum.

Dobra stvar je da se kamenje crveni, to su coralline alge i one su vise nego dobrodosle.


Spominjes tu neku so koja je za ribe??? Pravo da ti kazem to je nesto novo za mene. Koliko znam svaka so za morski akvarijum je neka manje vise replika morske vode. Kvalitetnije soli imaju vise kalcijuma, magnezijuma kao i elemente u tragovoma, sve sto je potrebno koralima itd.
Ajde slikaj tu so ako ima pakovanje kao i sta sadrzi, bas me zanima. Da to nije samo so za slatkovodnu???

Vidi ako zelis da sve bude kako treba onda ti moras da imas sve sto je potrebno za zdravi rast korala. Nisam siguran da li si negde procitao o posledicama loseg rukovanja akvarijumom i to je jedna od bitnih razlika izmedju morske i slatkovodne akvaristike. U slatkovodnoj kada zabrljas ti izgubis ribe za cas posla, to je vrlo uocljivo. U morskoj to je sve na neke duze staze. Ti zabrljas sa necime i to ti primetis par meseci kasnije kada ti korali pocinju da nestaju. Kada ti to primetis tu onda nema sta puno da se popravlja jer je uglavnom kasno. Znaci ti moras da znas da je ta so kvalitetna, da ima sve sto treba a ako ona nema deklaraciju onda sve to batali.
 
A postoji i PROBIOTIC REEF SALT koja je najskuplja. Sad interesuje me tvoje misljenje o svemu ovome.
Da napomenem da mi cena nije toliko bitna, jer je ovo relativno skup i osetljiv projekat pa nema mesta stednji na tome.
 
Po specifikaciji sve je ok, nema tu šta da brineš. Kinezi ko kinezi, obore cenu da se samo puši pa ko voli da plaća zvucno ime neka samo izvoli.
Mislim da nemasš razloga za brigu radi soli :)
 
Kinez je oko 260 din/kg, a za ove druge vidis i sam, nije zanemarljiva razlika. Nemam jos test za Ca ali ovaj KH/Alk se slaze sa testiranim.
 
Ove prve dve soli sto si naveo su apsolutno dobre, govorim na osnovu specifikacije. Ova jeftinija je sasvim logicno opredeljenje osim ako si bas veran nekom brendu.

Ovo zadnje, Probiotic Reef Salt, su vec cirkusi po mom misljenju. So koja sadrzi bakterije itd. To je ono po sistemu dva u jedno. Ako pogledas specifikaciju same soli onda tu nema razlike.