Novi u morskoj

Dest dana bez interneta i tek su se jutros smilovali da poprave. Menjam provajdera za kaznu.
Malo fotki
IMG_2267.jpgIMG_2272.jpgIMG_2279.jpg
 
Ne da su se namnozile, nego zavladale.
Jedno vreme nisam mogao da se svakodnevno borim sa njima pa su me prestigle. Sad ih cistim oko korala i tamo gde direktno smetaju.
Nikako da dodjem do bioloskih pomocnika, kozica i riba ali stici ce i to.
 
Polako ih trebim. Nisam nabavio kalcijum hidroksid pa koristim limun. Vidim da i od limuna crkavaju.
 
Malo sam istrazivao oko upotrebe sode bikarbone (natrijum bikarbonata) za povecanje alkalnosti morske vode. Nesto sto sam procitao kaze da soda bikarbona povecava alkalnost ali smanjuje ph.
U tom clanku predlog je da se koristi natrijum karbonat koji podizr oba ova faktora, ph i alkalnost.
Nudi se i jednostavan recept za dobijanje Natrijum karbonata iz natrijum bikarbonata pecenjem u rerni na 135°C.
Recept je sledeci: Ugreje se rerna na tu 135°C pa se u plitak pleh rasporedi soda bikarbona i pece na toj temperaturi 50 minuta. Po zavrsetku pleh se izvadi iz rerne i pusti da se ohladi i dobili smo natrijum karbonat.
Sad znajuci Bobanovu skepsu:mad: prema ovim DIY pokusajima voleo bih da napises nesto o ovome.
 
H2CO3 <=> H+ + HCO3 pKa1= 6.37
HCO3 <=> H+ + CO32− pKa2 = 10.33

pH = (pKa1+pKa2)/2 = (6.37+10.33)/2= 8.35

Eto to je pH natrijum bikarbonata.

Natrijum bikarbonat povecava alkalnost a pH je oko 8.3. Tu nema pogovora o nekom smanjivanju pH. Natrijum karbonat je vise rastvorljiv u vodi a njegov pH je surov, preko 11. On je pogodniji ako imas vecih problema sa niskim pH. To sve treba pazljivo raditi a ne samo natrpati u akvarijum. U svakom slucaju ako stavis natrijum karbonat on ce vremenom da postane bikarbonat jer tu imas kojekakvih kiselina, uostalom CO2 iz vazduha.

Mozes ti da zagrevas bikarbonat, nije tu nista pogresno. On pocinje da se razgradjuje na nesto vise od 50ºC tako da to nije bas striktno 135 ºC. Ipak gledam ima da se kupi natrijum karbonat,
https://www.kupujemprodajem.com/Poljoprivreda/Ostalo/kalcinirana-soda--65880172-oglas.htm Cena je 125 dinara po kilogramu pa se pitam zasto bi se petljao sa time. I jos, gde bi ti nabavio toliki natrijum bikarbonat?
 
Pojavice se on, nemoj puno da se brines. To je radoznala riba, kao da ne moze da odoli da vidi sta se dogadja. U pocetku obicno se krije ali neka, budi samo strpljiv :)

Lista je ba lepa i taj Wrasse je sasvim ok. Mala riba i bas je lepa. Leopard wrasse je isto tako lepa riba. Dodaj jos koralnog peska u akvarijum pa ubaci nekog Goby. Oni su dosta interesantni kako kopaju :)

Mozda dobra kombinacija malih riba bi bila i Fairy Wrasse sa Six Line Wrasse.
I razmisli o Coral Beauty i Zebrasomi.
E kad bi sve moglo :)
 
Pa u planu je veci akvarijum, nekih 620 litara. Ne bih ja al Zorica me tera i ja jadan moram da joj ispunim zelju valjam_se.
Ovaj sadasnji akvarijum je nekih 200 litara plus 100 iltara sump. Moram da vodim racuna da ne preteram sa ribama mada sam sad u fazi kao gotovo svaki pocetnik u akvaristici, samo bi da dodajem.

Ovaj akvarijum sam formirao kao pilot projekat, da vidim kako to sve izgleda i da li ce mi ''leci''. Mogu da kazem da mi je bas legao i da daleko vise paznje poklanjam njemu nego svim onim slatkovodnim, tako da sam u fazi da ugasim slatkovodnu akvaristiku. Da li ce tako biti, jos cu da razmislim.

Kod mora se otvara jos jedna mogucnost, a to je razmnozavanje korala. Potraznja je sve veca, a uvoza nema, jer i sam znas da su zemlje izvoznice zabranile svaki izvoz pa cak i sa farmi korala.

Jos jedna stvar koja je cudna ovde je zabrana uvoza morskih rakova, puzeva, skoljki i kozica. Traze da se uradi studija o ako sam dobro zapamtio bio hazardu po nase autohtone vrste. Nije me mrzelo i nazvao sam ministarstvo da pitam kako bi ta studija trebalo da izgleda ali niko nije znao da mi kaze i da oni samo prenose direktive Evropske unije. Pitao sam ih gde je to nase more na koje bi ovo moglo da se odnosi ali ni to nije vredelo. Mozda mi i imamo neko more pa se unapred izvinjavam sto sam neobavesten.
 
Nemamo more ali imamo ta pravil. Naravno sve je to prilagodjavanje standardima EU. Ima tu logike, nije to bez veze doneto, tek da nervira potencijalne uvoznike. Sustina je u tome da ako to stigne u EU, do bilo koje clanice bez obzira na more, te skoljke, rakovi itd posle mogu nesmetano da setaju EU trzistem pa da odu i tamo gde je to kriticno.
Razmnozavanje korala je ok samo todugo traje a i sam nisam siguran koliko bi profitirao na tome.
 
Ima tu mali problem. Evropa je odavno sve to resila i radnje su im pune toga sto nama zabranjuju.
U ostalom ako vec prepisujemo pravila iz EU zasto ne prepisemo i ta istrazivanja, jer sigurno je neko kod njih to istrazio?
Ovako umesto da oficijelni uvoznik zaradi nesto mi dajemo pare istoj toj Evropi.
 
Salarias fasciatus je pravi izbor za svako akvarijum. Smrt je za alge pogotovu one na staklu tako da ga topli preporucujem.

Malo testiranja;

Ca 440 mg/l
Ph 8.4
kh 7.7

Ovaj Kh je malo nizak pa razmisljam da ga malo poguram natijum bikarbonatom s obzirom da je ph visok?
 
Pa ocito da jos dosta toga ne razumem kod mora. Mogu da ga spustim ali mi objasni sta time dobijam?
Planiram i neke tvrde korale pa sam bio zadovoljan sto je kalcijum ovakav.